Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 13:36 Bu haber 724 kez okundu
 
15 Baro’dan Halfeti açıklaması
Şanlıurfa Barosu’nun da bulunduğu 15 baro, Halfeti’de 1 polisin şehit olduğu, 2 polisinde yaralandığı olayın ardından gözaltına alınan kişilere işkence yapıldığı iddiası üzerine açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
15 Baro’dan Halfeti açıklaması

Şanlıurfa Barosu, Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Iğdır Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şırnak Barosu, Tunceli Barosu ve Van Barosu, Halfeti’de 1 polisin şehit olduğu, 2 polisinde yaralandığı olayın ardından gözaltına alınan kişilere işkence yapıldığı iddiası üzerine açıklama yaptı.

    Açıklamada, “İnsan varlığına ve onuruna karşı yapılan en aşağılık saldırı olan işkence sorgulama ve cezalandırma yöntemi olarak ne yazık ki kolluk birimlerinde birçok soruşturmanın parçası haline getirilmiştir. Yetkili birimlerin yalanlamaları, üstünkörü geçiştirip bu konuyu soruşturma gereği dahi hmemelerine karşın işkencenin varlığı tartışma götürmeyen bir olgu haline gelmiştir. Gerek somut olayda gerekse de daha önce yaşanmış vakalarda kolluk birimlerinde işkence yapıldığının tespit edilmesine rağmen yapılan suç duyuruları sonuçsuz kalmış ve işkenceyi yapanlarla ilgili herhangi bir hukuki girişim ve yaptırım gerçekleşmemiştir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 95.Maddesinin 2 fıkrasının 21. Bendinde belirtildiği üzere Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmakla mükellef olan Barolar olarak işkenceyi ülkemizden söküp atana dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. İşkenceyi yapanların yargı önünde hesap vermesi için her türlü hukuki girişimlerde bulunacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Varlığımızın temeli olan hukukun üstünlüğünü bu ülkede hakim kılana dek durmadan çalışacağımızı belirtiyoruz” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı