Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 08:45 Bu haber 411 kez okundu
 
201 Kiloluk dev orkinos ilgi odağı oldu
Okyanuslarda yaşayan ve ton balığı olarak bilinen dev orkinos Şanlıurfa’da balıkçı tezgâhlarını süsledi. Dev balığı gören vatandaşlar öz çekim yapmayı ihmal etmedi.
ÖZEL HABER Haberi
201 Kiloluk dev orkinos ilgi odağı oldu

Besin değerleri açısından yüksek olan ve daha çok okyanuslarda yaşayan dev orkinos balığının adresi Şanlıurfalı balıkçı tezgâhı oldu. 201 kiloluk dev orkinosu gören vatandaşlar cep telefonlarına sarılarak öz çekin yapmayı ihmal etmediler.

Ton balığını Şanlıurfalı vatandaşların çok sevdiğini söyleyen balıkçı Behçet Sili, bu balık türünün Şanlıurfalı vatandaşlarla beşinci buluşması olduğunu söyledi. Sili, 40 TL’den satışa sunulan ton balığına çok sayıda sipariş aldıklarını belirterek; “Dev orkinos balığı besleyici ve vitamin değerleri oldukça yüksek bir balık türü. Şanlıurfalı vatandaşlar bu balığı çok sevdi. Her defasında tezgahımıza indirdiğimiz balığımız kısa sürede tüketiliyor.

Uskumrugiller ailesinden gelen ton balığının boyu yaklaşık 6 metreyi bulabilir. Boyu ile orantılı olarak ton balığının ağırlığı ise 1 tona ulaşabilir. Denizde yaşayan lüfer, palamut, uskumru, sardalye ve hamsi gibi küçük balıkları avlayarak beslenir. Büyük olmalarına rağmen hızlı yüzme yeteneğine sahip olan ton balığı ılıman sularda yaşar.

Nesli tükenen canlılar arasında yer alan ton balığı çeşitleri arasında en çok bilinen uzun çizgili orkinos, çizgili orkinos ve sarıkanatlı orkinos türleridir. Lezzetli etleri ve konserve yapımına uygun yapıları nedeniyle tercih edilen ton balığı konserve hali ile özellikle çalışan kesimin tercihidir. Ayrıca ton balığı vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için önemli bir protein kaynağıdır.

Ton balığı protein içeriği yüksek balık türleri arasındadır: İdeal bir hayvansal protein kaynağı olan ton balığının 100 gramında 20-25 gram protein bulunur.

Omega 3 yağ asidi içeren balığı değerli kılan en önemli maddeler ise EPA ve DHA olarak bilinen yağ asitleridir. Bunların dışında A vitamini, D vitamini, B grubu vitaminleri folik asit, kalsiyum ve potasyum açısından da zengindir. 100 gram ton balığı 10-15 gram yağ içerir ve 160 gramlık yağda bir ton balığı konservesi 297 kalori içerir.

Light konserve ton balığının 100 gramlık süzülmüş miktarı 95 kaloridir. Ton balığı yağı süzülerek tüketildiğinde daha az kalori içerir. Düşük kalori içeriğinden dolayı ton balığı diyeti yaparak zayıflamanız mümkün. Ton balığı kilo yapmaz. Yağ içeriğinde olan ton balığını önerilen miktarın üzerinde tüketirseniz kilo alabilirsiniz.

Ayrıca ton balığının omega 3 yağ asidi içeriği balığın yağda ya da su içinde konserve edilmesine göre farklılık gösterir. Vitamin ve mineral içeriği bu kadar yüksek olan ton balığı boy uzatır mı sorusunun cevabı ise, büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların kemik gelişimini desteklediği için uzatabilir.

Daha çok kırmızı et tüketimini yapan Şanlıurfalı vatandaşlara balığı sevdiren orkinosa talep artarak devam ediyor. Bizlerde bu balığı mevsimine göre Şanlıurfa’ya getirip balık sever vatandaşlarımıza satışını yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı