Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 09:49 Bu haber 678 kez okundu
 
Acemi sürücüler sınıfta kaldılar
Geçtiğimiz hafta yapılan uyarıların ardından Şanlıurfa ve güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan yoğun kar yağışının ardından sabah saatlerinde araçlarını çalıştıran birçok sürücü direksiyon hâkimiyetini kaybetti.
ÖZEL HABER Haberi
Acemi sürücüler sınıfta kaldılar

Kar yağışı acemi sürücülere yaramadı. Sabah saatlerinde araçlarını kontrol etmekte zorlanan sürücüler karlı havada zor anlar yaşadılar. Sürücülerin zor anları objektiflere yansırken, sürücülerin birçoğu araçlarını bulundukları ortamda bırakıp iş yerlerine gitmek zorunda kaldılar.

Kar lastiğinin önemini yaşayarak anladıklarını söyleyen Sürücüler “Sabah saatlerinde yaşadığımız araç sorunu bizlere birer ders oldu. Bu aslında her tür hava şartlarında nasıl bir önlem almamız konusunda akıllarımıza kazındı.

Bilindiği gibi soğuk dönem boyunca özel lastikler kullanmak bir zorunluluk olmamasına karşın bu bazı Avrupa ülkelerinde yaygın bir uygulamadır ve kış lastikleri kullanmanın avantajlarını bilmek, her bir durumda bunun bir ihtiyaç olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirmek için ilginç olacaktır, çünkü bunlar ilave bir harcama anlamına gelirler.

Güvenlik ve rahatlık artışı, kış lastiği kullanmanın iki temel avantajıdır. Bir yandan, bunlar zincir kullanımına karşı tek etkili ve yasal alternatiftir. Diğer taraftan, yağmur ve buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların beraberinde getirdiği riskleri ve tehlikeyi azaltırlar.

Kış lastikleri arabanın dört tekerleğine de takılmalıdır, uzmanlara göre, ekimden mayısa kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.”

Kış lastiklerinin önemi ortaya çıktı

Uzmanlar kış lastiklerinin önemine vurgu yaparak, dikkat edilmesi gereken konular hakkına şu görüşleri paylaştılar; “Kış lastiklerinin en büyük özelliği Daha az suda kayma riski yaşama.

Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlanır. Islak yollar üzerinde daha kısa fren mesafeleri.

Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik. Bununla beraber, kış lastikleri kullanmanın sağladığı bu avantajlar bütününden belirli koşullar ve durumlarda faydalanılır.

Dağdan geçildiğinde ya da düzenli olarak kayak pistlerine gidiliyorsa, kışın ortalama sıcaklığı yedi derecenin altında olan yerlerde araba kullanıldığı sürece. Kış lastiklerinin bu sıcaklıktan itibaren geleneksel lastiklere göre daha iyi performans gösterdiği ortaya konmuştur. 

İkamet yeri, sadece ara sıra kar yağmasına karşın sık sık yağmurun ve buzlanmaların  olduğu bir şehirse. Kış lastikleri ortalama yüzde 10 oranında daha pahalıdır, fakat sürücü sürekli olarak bahsedilen durumlardan biriyle karşı karşıya kalıyorsa karlı olabilir, çünkü güvenliği arttırıp kazaları aza indirgeyince, oto sigortası daha ucuza gelebilir ve sonuçta oluşan tasarrufla, örneğin frenlerin yıpranması daha az olur.” şeklinde bilgiler verdiler.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı