Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 09:27 Bu haber 1667 kez okundu
 
Afrika sıcakları, Urfa’da kendini htirdi
Afrika üzerinden gelen sıcak havanın etkisi ile Şanlıurfa’da hissedilen hava sıcaklığı 38 dereceye çıktı.
ÖZEL HABER Haberi
 Afrika sıcakları, Urfa’da kendini htirdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan uyarıda, Afrika üzerinden gelen sıcak hava ile Urfa’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkacağı tahmini duyurulmuştu.Uyarının ardından beklenen oldu ve Şanlıurfa’da hissedilen hava sıcaklığı 38 dereceye çıktı.

Sıcaklığın 38 dereceye çıkması ile oruç tutan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Vatandaşlar sıcaklığa karşı çözümü ağaçların gölgelerinde serinlemekte buldu.Sıcaktan bunalan vatandaşlar mecbur kalmadıkları sürece dışarı çıkmazken, sokaktaki vatandaşlar da şemsiyelerle korunmaya çalıştı, Kentteki camilerin avlusunda uyuyan oruçlu vatandaşlar da dikkat çekti.

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar ise, artan sıcaklarla ilgili uyarılarda bulundu.Uzmanlar,”Sıcak havalar vücutta sempatik sistemi ve stres hormonlarını tetikler. Bu da kalpte ve damarlarda olumsuz etkilere yol açabilir. Kalpte çarpıntılar, tansiyon atakları, nefes darlığı ve kalp krizlerine yol açabilir. Aşırı sıcaklarda vücuttaki su kaybı ile beraber kanın akışı azalır ve bu da damar tıkanıklığı riskini arttırır. Vatandaşlarımızın saat 11.00-16.00 arasında güneşe birebir maruz kalmamasını, mümkünse açık ve hava alan giysiler giyinmesini ve bol bol sıvı tüketmesini öneririm. Bu nedenle bölge insanımızın özellikle sıcak günlerde kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Her hangi bir olumsuzluk yaşadıklarında (nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, bayılma, gözlerde karartma gibi) en yakın sağlık kuruluşuna gitmelerini öneririm” dedi.

Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre önümüzdeki günlerde hava sıcaklığının 41 dereceye çıkabilir.

FETHİ YAVUZTÜRK

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı