Ak Parti'de neler oluyor?
Haber
29 Ocak 2021 - Cuma 11:11
 
Ak Parti'de neler oluyor?
Ak Parti il başkanlığı için her geçen gün adaylar artarken, gözler il başkanlığına kimin geleceğine çevrildi.
SİYASET Haberi
Ak Parti'de neler oluyor?

Yaklaşık bir yıldır Ak Parti il başkanının değişeceği kulislerde konuşuluyordu. Pandemi nedeniyle sürekli olarak kongrelerin ertelenmesinin ardından 2021 Şubat ayı içinde gerçekleşecek olan Ak Parti Şanlıurfa il kongresinde İl Başkanı Bahattin Yıldız yaptığı açıklamada aday olmayacağını ifade etti. Yıldız'ın açıklamasının ardından kulis çalışmaları hız kazandı. Birçok kesim kendine yakın olan adayı il başkanlığına getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. 

 

Yıldız, nerede hata yaptı?
Eski il Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün Milletvekili seçimi öncesi istifa etmesinin ardından İl Başkanlığına vekâleten atanan Yıldız, Temmuz 2018'de asaleten görevi üstlendi.  Asaleten görevi üstlenmesinin ardından yaklaşık 8 ay sonra 2019 yerel seçim çalışmalarını yürütmüştü. 2019 Yerel seçimlerinde büyük bir başarı sağlanmış 14 belediye başkanlığı seçiminde Harran'da Cumhur ittifakı nedeniyle aday gösterilmemiş, aday gösterilen 13 belediyeden 12'sini Ak Parti kazanmıştı.  Seçimden büyük bir zaferle ayrılan İl başkanının seçimlerin ardından sürekli olarak görevden alınacağı kulislerde konuşuluyordu o dönemde. Seçimde büyük bir başarı sağlayan il başkanının “neden görevden alındığı” kamuoyunda en çok merak edilen konuların başında geldi. 

Yıldız'a neden destek olunmadı?
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in görevinden alınacağı duyumlarının ardından Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden Vali Erin'e destek vermiş ve görevde kalması sağlanmıştı. Seçimde büyük bir zafer ile ayrılan il başkanının görevden alınmasının ardından herhangi bir mecrada Yıldız'a destek verilmemesinin ardından kulislerde Yıldız'ın vatandaşlarla yeterince iç içe olmadığı, sadece üst tabaka ile yakından ilgilendiği, Şanlıurfa'nın sorunlarını gündeme getirmek yerine sürekli olarak muhalif partilerin liderleri ile çatışması gibi konular yüzünden destek görmediği konuşuldu.

Kim bu iftiracılar?
Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Yıldız'ın görevden alınacağının kulislerde yüksek sesle konuşulmaya başlandığı dönemde İl Başkanı Yıldız'ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı iki paylaşım dikkatlerden kaçmadı. Yıldız, ilk olarak “Kim 'Karalamak Gayesi İle' Bir Müslüman'a Bir İftira Ederse, Allah O Kimseyi Bu Söylediği Sözlerin vebalinden Tamamen Temize Çıkıncaya Kadar Cehennem Köprüsü (Sırat)Üzerinde Bekletir.” Ardından “Yalan Söyleyenler, İftira Atanlar, Ancak Allah'ın Ayetlerine İnanmayanlardır. İşte Onlar, Yalancıların tâ Kendileridir.” Paylaşımlarında iftira vurgusu yaptı. Yıldız'ın paylaşımlarında vurguladığı iftiracıların kim yâda kimler olduğu merak ediliyor ve konu ile ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor?

Yıldız, “Aday değilim”
İftira vurgusunun yapıldığı paylaşımlarının ardından Ak Parti Şanlıurfa İl başkanı Bahattin Yıldız, yaptığı açıklamada yapılacak olan kongrede aday olmayacağını açıkladı. Yıldız, yaptığı açıklamada, “AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığımızla yapmış olduğumuz istişareler sonucu 7. Olağan kongrede aday olmama kararı almış bulunmaktayım. Bu kutlu yolda, bu hak dava yolunda Şanlıurfa'mızda yapılacak olan kongreye kadar görevimin başında olup, kongre ile birlikte görevi başka bir dava arkadaşımıza devredeceğim.” İfadelerini kullandı. 

İl Başkanı kim olacak?
Yıldız'ın aday olmayacağım açıklamasının ardından kulislerde çeşitli isimler konuşulmaya başlandı. Kamuoyu ve halk arasında en çok eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çifti'nin ismi telaffuz edildi.  Çiftçi'nin isminin yüksek sesle konuşulmaya başlandığı dönemde Ak Parti Genel Merkezi'nden Şanlıurfa'ya gelen heyetin çalışmaları ve Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gürpınar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş'un yaptığı toplantının neticesinde nasıl bir yol haritası izleneceği merak edilmeye başlandı. Ak Parti Genel Merkezinden gelen heyetin yanı sıra Milletvekilleri ile Belediye başkanlarının belirlediği adayın mı yoksa kamuoyunda ismi konuşulan ve vatandaşlar tarafından istenen adaya mı görev verileceği kısa süre içinde açıklanması bekleniyor.

Çiftçi'nin sağlık sorunu kalmadı
Ak Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız'ın aday olmayacağım açıklamasının ardından kamuoyunda ismi ilk sıraya yerleşen eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 2019 yerel seçimleri öncesi sağlık sorunlarını öne sürerek aday olmadığını açıklamıştı. İl başkanlığı için ismi gündeme gelen Çiftçi'nin yerel seçimlerin ardından tedavi gördüğü ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığı bilgisine ulaşıldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı