Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 14:43
 
Antibiyotik yerine bitki çayı tüketin
Şanlıurfalı aktarlar, son zamanlarda yaşanan yoğun soğuk havalara karşı antibiyotik yerine rahatlatıcı bitki çaylarının tüketilmesini öneriyor.
ÖZEL HABER Haberi
Antibiyotik yerine bitki çayı tüketin

Son zamanlarda yoğun mesai yapmaya başladıklarını belirten Şanlıurfalı aktarlar, özellikle korona virüsüne karşı vatandaşların oldukça sık sorularıyla karşı karşıya kaldıklarını söylediler. Virüsün Çin’den çıktığını ve birçok yerde etkisini gösterdiğini belirten Aktarlar, vatandaşlara vücut direncini artıracak bitkisel çaylar konusunda tavsiyelerde bulunduklarını söylediler.

Özellikle soğuk algınlığına karşı antibiyotik yerine bitki çaylarının vücuda herhangi bir zarar vermediğini söyleyen Şanlıurfalı aktarlar; “Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarında da hızlı bir artış yaşanıyor. Özellikle çocuklar, ileri yaştaki bireyler bu tip hızlı değişimlere daha hassas oluyorlar.

Vatandaşlar bizlere son zamanlarda özellikle korona virüsü konusunda sorular sormaya başladılar. Bizimde bu konuda bildiğimiz herhangi bir şey yok. Biz sadece bu konuda vücut direncini arttıracak olan bitkisel çayları öneriyoruz.

Bu doğrultuda, Öncelikle vücudun kendi direncinin desteklenmesi amacıyla dengeli beslenmenin yanı sıra bitki çaylarının şifalı etkilerinden yararlanılmak faydalı olacaktır. Bitki çayları arasında aklımıza ilk, zencefil, ıhlamur, adaçayıdır. Şekersiz olarak bu bitkilerden hazırlanan çayların gün içerisinde birkaç defa içilmesi grip ve nezleden korumak için faydalı olacaktır. Bu iki bitkiyi karıştırarak, içerisine taze ya da kuru zencefil kökü parçaları, ayva yaprağı, meyan kökü, hatmi kökü ve tatlandırıcı olarak gerçek bal ekleyerek farklı aromalarda sağlık çayları hazırlamak mümkün.”

Mikroplar antibiyotiğe karşı direnç kazanıyor

Şanlıurfalı aktarlar, mikropların antibiyotiğe karşı direnç kazandıklarını belirterek; “Bilimsel araştırmaların sonuçları, mikropların bitkilere karşı direnç kazanamadıklarını, aksine mikropların antibiyotiğe karşı direncini kırarak antibiyotiklerin etkisini göstermesini sağlayabileceğini gösteriyor. Bu nedenle bitki çayları kullanılarak soğuk algınlığından korunmamız mümkün olabilir.

Bilimsel araştırmaların sonuçları, mikropların bitkilere karşı direnç kazanamadıklarını, aksine mikropların antibiyotiğe karşı direncini kırarak antibiyotiklerin etkisini göstermesini sağlayabileceğini gösteriyor. Bu nedenle bitki çayları kullanılarak soğuk algınlığından korunmamız mümkün olabilir. Bu nedenle bizlerde bu soğuk havalarda Şanlıurfalı vatandaşlara bol bol bitki çayı önerisinde bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı