Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 09:44 Bu haber 520 kez okundu
 
Araçlar çalışmadı
Yaşanan kar yağışı, önlem almayan birçok sürücüye adeta sürpriz oldu. Sabah saatlerinde araçlarının başına geçen sürücüler tatsız sürprizlerle karşılaştılar.
ÖZEL HABER Haberi
Araçlar çalışmadı

Kar yağışı birçok sürücüyü hazırlıksız yakaladı. Yaşanan kar yağışı, önlem almayan birçok sürücüye adeta sürpriz oldu. Sabah saatlerinde araçlarının başına geçen sürücüler tatsız sürprizlerle karşılaştılar.

Araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmayan Şanlıurfalı sürücüler iş yerlerine araçsız gitmek zorunda kaldılar. Birçok araç çalışmazken birçoğu ise LPG beyninde donma olması nedeniyle sürücülerini yarı yolda bıraktı.

Araçların sıvılarının donması nedeniyle çalışmadığını söyleyen vatandaşlar; “kar yağışının araçlarımızı bu kadar ciddi bir şekilde etkilemesini hiç beklemiyorduk. Özellikle motor aksamı ve sıvılardaki donma nedeniyle araçlarımızı çalıştırmakta oldukça zor anlar yaşadık.

Birçok arkadaşımız araçlarını çalıştırmasına rağmen yarı yolda kaldılar. Birçokğu ise araçlarını evlerinin önünde park ederek iş yerlerine yaya yada toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmek zorunda kaldılar.”

Antifriz oranını önemli

Uzmanlar araç kullanmanın yeterli olmadığını ve kullandıkları araçlarında adeta canlılar gibi bakım istediklerini vurguladılar. Antifriz kullanımının soğuk hava koşullarında oldukça önemli olduğunu söyleyen uzmanlar: “Araç sıvıları arasında bulunan, radyatör sistemindeki suyun donmaması için kullanılan antifrizden yüksek verim almak, doğru oranı ayarlamakla mümkündür. Bu yüzden antifriz oranını kontrol ettirmeniz gerekir. Antifriz miktarını korumak için ise su yerine, araçlar için üretilen özel sıvıları kullanmalısınız. Çünkü suyun kireçlenmesi, su kaçaklarına ve motorda hararete neden olabilir.

Ayrıca motordaki su seviyesini de kontrol ettirmelisiniz; çünkü su azsa çok soğuk yerlerde donar ve motor bloğu zarar görür.

Yoğun kış şartlarına hazırlık yaparken akü bakımının yaptırılması şarttır. Yolda kalmanıza sebebiyet verebilecek her noktayı öngörmelisiniz. Güvenli bir yolculuk yapmak için kontrol ve bakım konusuna titizlikle yaklaşmalısınız. Akünün su seviyesini kontrol edin. Su seviyesi plaka seviyesinin altına düşmemeli. Kutup başlarının oksitlenmemesi için sıcak su ile akü kutup başlarını temizleyin.

Aküde şarj problemi yaşamamak için araç dinamo şarj sistemini kontrol ettirin.

Eğer aracınızı 15-20 günden fazla kullanmayacaksanız akü kutup başlarını sökün. Uzun ömürlü bir akü için elektrot seviyesini kontrol edin. Aküyü kısa devreden korumak için her türlü metalden uzak tutun.” şeklinde konuştular.  

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı