Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 09:28
 
Bakanlık uyarıyor, okullar dinlemiyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “bağış” yasal değil uyarısına rağmen Şanlıurfa’daki bazı okullar velilerden kayıt parası istiyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala bağışla ilgili tepkiler artarken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü şikâyet masası oluşturdu.
ÖZEL HABER Haberi
Bakanlık uyarıyor, okullar dinlemiyor

TEPKİLERE NEDEN OLUYOR

Şanlıurfa’da Eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala veliler çocuklarının kayıtlarını yaptırmak için çabalıyor. Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yaptığı ‘kayıt parası alınmayacak’ açıklaması ise kentteki okullarda karşılık bulmuyor. Velilerden ‘Gönüllü Bağış’ adı altında adeta zorunlu para alınırken, karar tepkilere neden oluyor. Okul Müdürleri gerekçe olarak da, velilere temizlik, kırtasiye ve güvenlik gibi işler için ödenek olmadığı ve bunları velilerin karşılaması gerektiği söyleniyor. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü ise, konuyla ilgili şikâyet masası oluşturdu.

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil. Bazen okulda iyileştirmeler için bağış talebi olabiliyor. Kayıt parası mevzuata aykırıdır. Veliler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurabilirler. Kayıt parasıyla ilgili soruşturmalar tamamlandı, gereken cezalandırmalar görevden almalar vesaire ile ilgili işlemler sürüyor. Tek bir velimiz okula kayıt olamıyorsa çözümü için ne gerekiyorsa yaparız. İlçe ve il milli eğitim müdürlükleri bu konuda masalar oluşturdu” dedi.

Mehmet ASLAN

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı