Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 09:21 Bu haber 976 kez okundu
 
Balık esnafın yüzünü güldürdü
Şanlıurfa’da soğuk havanın etkili olması ile balık satışları esnafın yüzünü güldürdü.
ÖZEL HABER Haberi
Balık esnafın yüzünü güldürdü

Fethi Yavuztürk'ün haberi

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, Şanlıurfa’da da etkili oldu. Soğuk havalarda artan balık satışları, satıcılarının yüzünü güldürdü.

 

‘Urfa halkını deniz ürünlerine alıştırmaya çalışıyoruz’

Soğuk ve yağışlı havanın etkisini artırmasıyla balık satışlarında da artış olduğunu dile getiren balıkçı Behçet Sili, “Balık sezonu açıldı. Şanlıurfa halkına en güzel deniz balıkları sunuyoruz. Vatandaşlar için ton balığı getiriyoruz.”dedi Urfa’nın Eminönü balıkçısı olarak biz deniz balığını tercih etiğimizden dolayı denizden çıkan bütün ürünler bizde vardır.( barbunya, çupra, levrek, hamsi, palamut) yani bu bildiğiniz denizle ilgili bütün balıklar bizde var biz getiriyoruz çünkü Urfa halkını deniz ürünlerine alıştırmaya çalışıyoruz.”

 

Urfa’da en çok tüketilen balık türlerinin ‘Hamsi sonra Palamut ondan sonra Levrek, Çupra yavaş yavaşta halkımızı Barbunya, Mezgit ve Gümüş halkı bu tür balıklara alıştırmaya çalışıyoruz” olduğunu dile getirdi.

 

‘tatlı su balığı satmıyoruz’

Tatlı su balıklarını satmadığını söyleyen Sili “Biz Urfa’daki Fırat balığını satmıyoruz biliyorsunuz bunu halkımız alıp denemişse o balıkların içinde pis bir koku vardır. O kokudan dolayı biz o balığı tezgahımıza koyup satmıyoruz”

 

‘Ev hanımları balık temizlemeyi istemiyor’

Ev hanımlarının kokusundan nefret ettiğini söyleyen Sili “Biliyorsunuz ev hanımları balık kokusundan nefret ediyorlar evi de kokutuyor bir kilo balığı 5 tl karşılığında biz pişiriyoruz halkımıza hizmet ediyoruz” dedi.

 

‘Balık fiyatları uygun’

Balık fiyatlarının geçen yıla nazaran daha uygun olduğunu sözlerine ekleyen Sili, “Hamsinin kilosu 15 tl Palamudun kilosu 25 tl Çupra’nın kilosu 35 tl Levrek 35 tl Barbunya var 35 tl o şekilde gidiyor. Şu anda Satışlar çok şükür normal gidiyor yani de sıkıntı yok akşam burada  bizim özel hizmetimiz bu ayrı bir olay İstanbul usulü yapıyoruz halkımıza 10 tl ye ekmek aralarını veriyoruz memnun etmeye çalışıyoruz.”dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı