Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 08:13 Bu haber 2181 kez okundu
 
Basında Haliliye'nin 100 günü= PLAKET
100 günü değerlendirmek ve sözde plaket vermek için basınla bir araya gelen Haliliye Belediyesinde, toplantının yankıları halen sürüyor. Kimlere ne için plaket verildiğinin cevapları halen bulunamazken, plaketlerin verildiği isimleri belirleyen basın biriminde de bu durumun sıkıntı yarattığı iddia ediliyor.
ÖZEL HABER Haberi
Basında Haliliye'nin 100 günü= PLAKET

Yerel seçimlerin ardından Şanlıurfalının Fevzi abisi olarak kabul edilen Fevzi Demirkol'un yerine Haliliye Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Canpolat, ilk zamanlar çalışmalarına hız vermişti. Verilen mazbatanın ardından halkın arasına ilk karışan Belediye Başkanı olarak göze çarpan Mehmet Demirkol, o heyecanla yapacaklarını sıralamaya başlamıştı. 3 Ay içerisinde yepyeni bir Haliliye ilçesi görecekleri değişimi her yerde yaşayacaklarının sözünü vermiş belediye basın birimi de bunu servis etmişti.

Belediye borçlu mu değil mi?
31 Mart seçimlerinin ardından geçen 100 günlük sürede yapılanları ve yapılacakları anlatmak için Şanlıurfa'nın ulusal ve yerel basınıyla bir araya geldi. Toplantı da 100 günlük sürede yapılanlar anlatılırken olumsuz hiçbir nokta değinilmedi. Belediye Başkanı Mehmet Canpolat'ın konuşmasında dikkat çeken tek nokta belediyenin borçlu olduğuydu. Bir önceki Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, görevi devrederken, belediyenin 484 milyon TL borcu olduğunu ancak ayın sonunda 500 milyon TL'nin gelir olarak geleceğini belirtmişti. Açıklamalara göre 16 milyon TL'nin de kasada olacağı söylenirken Ak Parti mevcut Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ise tam tersini iddia etti.
İcraat toplantısında kendisine yöneltilen, “Belediyenin borç durumu” ile ilgili soruya Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ise eski Belediye Başkanı Fevzi Demirkol'un söylemlerini yalanlayacak açıklamada bulundu. Canpolat, “Bu rakamları burada söylemem hukuki olarak doğru mudur değil midir? Bilemiyorum. Ama şunu bilin ki ben belediyeyi eksi bakiye ile devraldım.” Dedi.

100 günde kaç personel alındı?
Seçimin üzerinden 100 gün geçmesinin ardından basınla buluşan Canpolat'ın değinmediği diğer konuda personel alımının yapılıp yapılmadı oldu. Seçimin kazanılmasının ardından ilk zamanlarda eski belediye başkanının birçok personeli işe aldığı çeşitli ihaleleri bitirdiği yönünde çeşitli iddialar ortaya atılmış kamuoyunda pek rağbet görmemişti. Belediye de bununla ilgili herhangi bir açıklama yapmaması sonucu iddialar havada kalmıştı.
İlk olarak Eyyübiye Belediyesinin açıkladığı gelir gider hesabını daha sonra Suruç, Bozova Viranşehir Ceylanpınar Belediyeleri de açıklamıştı. Yapılan tasarruflarla borçların her ay azaldığı bu belediyelerin aksine şeffaflık sözü veren Haliliye Belediyesinin susması ve herhangi bir rakamı paylaşmaması da borç miktarının yükseldiği yönünde yorumlanmaya başlandı. Yatırım anlamında bir önceki belediye başkanı dönemini devam ettiren Başkan Canpolat'ın kendi döneminde kaç personeli istihdam ettiği kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

Haliliye kendi kalesine gol attı
Toplantının üzerinden günler geçmesine rağmen yankıları halen sürüyor. “Haliliye Belediyesinin 100 Günlük En Büyük Başarısı: Plaket” başlığıyla yayınlanan haberler Şanlıurfa'da birçok basın kuruluşunda yer alırken Şanlıurfa ilçelerinde de benzer tepkilerin oluştuğu görüldü. Toplantıda plaketlerin hangi kritere göre verildiği de ayrı bir gündem yarattı. Niçin ve hangi amaçla verildiği belli olmayan plaketlerin verilmesi için kimin talimat verdiği ve bu isimleri kimlerin belirlediği merak ediliyor?

FETHİ YAVUZTÜRK

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı