Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 09:20 Bu haber 1102 kez okundu
 
Belediyeler akraba yasağına uyacak mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla AK Parti yerel yönetimlerde değişiklikler planlanıyor. Düzenlemeyle belediyelerin akraba yuvasına dönmesinin önüne geçilmesi amaçlanırken, Urfa’daki Ak Partili belediyelerin akraba yasağına uyup uymayacağı ise merak ediliyor…
ÖZEL HABER Haberi
Belediyeler akraba yasağına uyacak mı?

Eşref DOĞAN/


Türkiye’nin ve Şanlıurfa kamuoyunun en çok tartıştığı belediyelerdeki akraba borsasına ilişkin yeni düzenleme geliyor. Vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine harekete geçen AK Parti yerel yönetimlerde değişiklikler planlanıyor. Değişiklikle belediyelerin akraba yuvasına dönmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. AK Parti'nin ‘yerel yönetimler yasa taslağı’ çalışması tamamlanmak üzereyken, belediye başkanlarının akrabalarını işe almasını engelleyecek bir madde konulacağı belirtildi.

Özhaseki: Baldızını yardımcısı yapıyor
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’de, Belediyelerde eş-dost akraba döneminin biteceğini söyledi ve ekledi:  “Bu seçimlerden sonra gördük ki, birisi okul bitirmemiş oğlunu belediye şirketinin başına getirebiliyor. Kardeşini başkan yardımcısı yapıyor, baldızını da yardımcısı yapıyor. Artık bunu yapamazsın diyeceğiz. Mesela belediye meclislerinde bir üye istifa ettiği zaman, o üye hangi partidense, o partinin birinci sıra yedeğinin üye olması lazım. Meclis aritmetiği değişebiliyor.”

İşsiz vatandaşları düşünen yok
Yapılacak yeni düzenleme kamuoyunda destek bulurken, Urfa’daki AK Partili belediyelerin akraba yasağına uyup uymayacağı ise merak ediliyor… Gazetemize konuşan vatandaşlar, “ Urfa’daki belediyeler işe alımlarında akrabalarına öncelik veriyor. İşsiz vatandaşları düşünen yok. Bakıyorsunuz Özel Kalem, Daire Başkanları, Şube Müdürleri hepsi başkanların yakın akrabalarından oluşuyor.Bu haksızlıktır. AK Parti’nin yapacağı yeni düzenlemeyi destekliyoruz. Bu düzenleme yürürlüğe girdiği takdirde Belediyelerde eş-dost akraba döneminin biteceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teşkilatta da akrabalar olmayacak
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, büyük kongre tarihinin bir yıl erkene alınması talimatından sonra, 7 Ekim'de süreci başlatma kararı alan AK Parti'de 'tepeden tırnağa' bir değişim yaşanacak. Bu değişim, teşkilat yöneticilerinin seçim süreci ile başlayacak. Delege seçimleri, il ve ilçelerdeki 'ekipleşme ve akrabaların' yönetime getirilmesinin önüne geçilecek şekilde yapılacak.
Ayrıca Siyaset mecrasını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışan, ismi şaibeli olan kişiler yeni yönetimlerde yer almayacak. Belediye meclisi ve il genel meclisi üyesi olanlar da teşkilatlarda yönetim kurulu üyeliği sıfatını kullanamayacak. Milletvekili, belediye başkanı, il ve ilçe başkanının birinci derece yakınları da parti yönetimlerinde görev alamayacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı