Berberlerin gözü kulağı oda kararlarında
Haber
12 Mayıs 2020 - Salı 09:52
 
Berberlerin gözü kulağı oda kararlarında
Korona virüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz ay bir süreliğine kapanan berberler ve kuaförler yeniden kepenk açtı berberlerin gözü kulağı odanın alacağı kararlarda.
ÖZEL HABER Haberi
Berberlerin gözü kulağı oda kararlarında

Korona virüs konusunda alınan tedbirlerin kademeli olarak sonlandırılmasıyla birlikte bir süre önce kapatılan berber ve kuaför salonları belirli kurallar çerçevesinde yeniden işbaşı yapmaya başladı. Bu kapsamda Şanlıurfalı berberler gerekli tedbirleri alarak vatandaşlara hizmet veriyor.

Olası yoğunlukların oluşmaması ve sosyal mesafelerin korunması için berber ve kuaförlerin müşterilerini sınırlaması ve belirlenen bu sınırlar çerçevesinde hizmetlerini devam ettirmeleri şart koşulurken kurallara uymayan berber ve kuaförlerin ceza alarak yeniden dükkanlarının kapatılacağı belirtildi.

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde büyük bir yoğunluk oluşmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Şanlıurfalı berberler, dükkana gelen müşterilerini uyarmak zorunda kaldıklarını ve alınan tüm önlemlerin insan hayatı için önemli tedbirler olduğunun altını çizdiler. 

Önce temizlik ve hijyen

Korona virüsün şakasının olmadığını söyleyen Şanlıurfalı berberler, dükkanlarda temizlik ve hijyene oldukça dikkat ettiklerinin altını çizen Berber Osman Demir; “Dünya şu anda büyük bir salgın tehlikesi ile karşı karşıya. Bu salgının şakası yok. Bulaşmasıyla birlikte insan sağlığını adeta etkisiz ve korumasın bir duruma getiriyor.

Ölümler adeta yaprak dökümü gibi peş peşe geliyor. Tüm dünya bu illet ile mücadele edebilmek için var gücü ile çalışıyor. İnsanlık dünyanın ilk defa bu kadar çaresiz kaldığına şahit oluyor. Ülkeler mücadele konusunda yetersiz kalıyor. Birçok ülkede cenazeler cadde ve sokaklarda terkedilmiş halde bekliyor.

Fakat ülkemizde ilk günden itibaren alınan tedbirler ile birlikte mücadele konusunda dünyaya bir örnek teşkil ettik. Birçok ülke Türkiye’yi örnek alıyor. Ülke olarak sadece kendimize değil, aynı zamanda dünyada sayılı güçler olarak bilinen ülkelere de destek olmaktayız.

Koronadan uzak durmanın en önemli kuralı temizlik ve hijyen. Özellikle halk sağlığını doğrudan ilgilendiren berberlik ve kuaförlük sektöründe de aynı durum söz konusu. Bizler yaklaşan ramazan bayramı öncesinde bizlere verilen izinler ile dükkanlarımızı açarak çalışmaya başladık. Fakat öncesinde gerekli tedbirlerimizi aldık.

Bu kapsamda ilk etapta dükkanlarımızın temizliğini üst seviyeye çıkarttık. Gerekli bakım çalışmalarımızın ardından müşterilerimizi alırken sosyal mesafe kurallarına uyarak hareket ediyoruz. Müşterilerimizi temizlik konusunda uyararak dikkat etmeleri gerekenleri birer birer anlatıyoruz.”

Yüksek fiyatlara tepki

Şanlıurfalı berberler olarak korona virüs tedbirleri çerçevesinde ülke genelinde birçok berber ve kuaförün yüksek fiyatlarla işbaşı yaptıklarına dikkat çeken Berber Osman Demir, bu süreçte asıl önemli olan konunun insanlar arasında yardımlaşma olduğunu söyledi.

Demir; “korona virüs başta sağlık olmak üzere insanların psikolojisinin yanı sıra birde ekonomisine oldukça büyük zararlar verdi. Bizlerde bir süreliğine de olsa iş kaybı yaşamak zorunda kaldık. Fakat bunu çok iyi biliyoruz ki öncelikli olan insan sağlığı.

Bu çerçevede bu durumu büyük bir kayıp olarak görmüyoruz. Özellikle korona virüs kapsamında insan sağlığının yanı sıra vatandaşların ekonomilerindeki yaşadıkları sıkıntılarda herkesin malumu bizler berberler ve kuaförler olarak krizi fırsata çevirmek yerine insanlara daha çok yardımcı olmaya çalışacağız.

Son olarak birçok ilde berber ve kuaförlerin açılışıyla birlikte yaşanan yüksek fiyatları bizlerde Şanlıurfalı berberler olarak hayretle gözlemledik. Oysaki sıkıntılı günlerde insanlar birbirlerine yardımcı olmalıdır. Özellikle ekonomi konusunda virüs belasının krizinden etkilenmiş olan vatandaşlara daha çok yardımcı olunmalı.”

Oda kararları bekleniyor

Şanlıurfalı berberlerin yüksek bir fiyat beklentisi içerisinde olmadıklarını söyleyen berber Osman Demir, berber ve kuaför salonlarının açılmasıyla birlikte berberler ve kuaförler odasının alacağı kararları büyük bir merakla beklediklerini belirterek; “küresel bir sorun olan korona virüs ile mücadele çerçevesinde bizlerde tedbirli olarak işlerimizin başına geçtik.

Bu çerçevede insanlarımıza eliminden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. İlk etapta Samsun’da açılış yapan berberlerin yüksek fiyatlarla işbaşı yaptıklarını duyduk. Fakat bu süreçte fırsatçılık yapmak yerine asıl amacın tamamen insanlara yardımcı olunması gerektiğidir.

Bizler Şanlıurfalı berberler olarak çok yüksek fiyat beklentimiz yok. Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odasının alacağı kararları bizlerde büyük bir merak ile bekliyoruz. Umarız Şanlıurfa berberler ve kuaförler odası hem vatandaşları hem de bizleri sevindirecek kararlar alırlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı