Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 09:24 Bu haber 1249 kez okundu
 
Beyazgül, “Şanlıurfaspor Urfa’ya mal edilmeli”
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Mahmut Kırıkçı ve Genel Sekreter Yardımcısı Selami Yıldız ile birlikte Şanlıurfa’da yayın yapan yerel gazetelerin sahipleri ile bir araya geldi.
ÖZEL HABER Haberi
Beyazgül, “Şanlıurfaspor Urfa’ya mal edilmeli”

 

 

 

Toplantıya Damga Gazetesi adına Mehmet Ağaslan, Şanlıurfa Gazetesi Mehmet Kamil Güler, Urfa Değişim Mahmut Kakız, Urfanatik Tahir Gülebak, Yeniurfa Şahban Kılıç, İpekyol Gazetesi Mustafa Arısüt, Gap Gündemi Gazetesi Veysel Polat ve Olay Gazetesi Celal Çiftçi katıldı.

Şanlıurfa’nın sorunlarının ele alındığı toplantıda Trambüs, çalışmaları devam eden köprülü kavşaklar, Şanlıurfaspor, Kaşmer dağı projesi, şehrin imar durumu, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıkları ve yapmayı planladıkları projeler konuşuldu. Gazetecilerin sorularına içtenlikle cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kısa süre içinde Şanlıurfa adına müjdeli haberler vereceğini vurgulayıp Şanlıurfaspor ile ilgili gelinen süreçte sadece belediyenin 3-5 milyon verip kurtulacağı bir durum değildir. Tüm Şanlıurfa yekvücut olup bu sorunun altından kalkmalıyız. Evet Şanlıurfaspor bu şehrin marka değeridir, bu marka değere tüm STK, medya, işadamları ve taraftarlarımızla el ele verip başaracağız dedi.

Toplantının açılış konuşmasında, Hukuk Fakültesinde kuvvetler ayrılığının yargı, yasama ve yürütme olarak 3 kol olarak öğrendiğini, ama sonra hayatta bu kuvvetler ayrılığının bir parçasının da medya olduğunu öğrendiğini, bu nedenle de medyanın kendileri için ve Urfa için önemli olduğunu, birçok konunun açığa kavuşması, insanların bilgilendirilmesi ve karşıdaki insanın duygu ve düşüncelerinin açıklanarak yayılması bakımından çok önem arz ettiğini vurgulayan Beyazgül, Tüm bu çerçevede tüm Urfa medyasına görevlerinde başarılar diledi.  

 

Şanlıurfaspor Urfa’ya mal edilmeli

Şanlıurfaspor'un bir yönetimi var, delege yapısı var. Bu delege yapısı bir yönetim seçmiş ama şurada iş bana geldiği zaman. Biz bu kurumsal yapının içerisinde var mıyız?  Yokuz. Öte yandan takımın ayakta durması için 54 milyon civarında bir paraya ihtiyaç var. Peki, tüm Urfalılara soruyorum peki “bu hibeler, bağışlar falan 54 buçuk milyon yapılandırıldı önümüze konuldu ve herkes elini taşın altına koysun denildiği bir zaman dilimine rastladık mı?” Ben bunu defalarca dedim. Bu bir yönetim kurulunun altından kalkabileceği bir olay değil. Tüm Urfa'nın ilgilenmesi lazım. Urfa'ya mal edilmedi. "Belediye şu kadar para versin" deniliyor. Peki, bu kadar para ile iş çözülüyor mu? Çok şeyler verildi ama geldiğimiz zaman iş katlanarak büyüdü. Bu işte artık şehrin gerçekten kanaat önderleri, STK'larla ve gazetecilerle masaya konulması ve Urfa'ya mal edilmesi lazım. Dilde değil gerçekte bunlar oluşacak ve çözüm üretilecek. Herkes bu takıma sahip çıkacak. Herkes iyi niyetli ondan şüphemiz yok ama gelin görün ki mevcut akışı sistemin dışına çıkmakla çözebileceğiz. Bu da geniş bir katılım ve Urfa'nın genelini içine alan bir çözümdür.

 

Trambüs projesinde 30 Milyon çöpe gitti

"Biz 2 milyonun kardeşliği için 2 milyonun belediye başkanı olacağız" dedik. Ve bütün çalışmalarımızda trambüs de dâhil olmak üzere objektifliği, Bilimi ve tekniği esas alırım. Bu nedenle de bu olaya da öyle yaklaştım. Trambüs ile ilgili kamuoyunda yaygın bir kanaat vardı. 25 metre uzunluğundaki trambüs Şanlıurfa trafiğinde verimli olur mu? Önce Ulaşım Dairesinden bilgi aldık. ‘Nedir bu 25 metre’ dedik. Trambüs bölgesi tamamen trafikten arındırılırsa ki, öyle karar verilmiş, trambüs işler" dediler. Arkasından biz Yalova Üniversitesinden bir rapor aldık. Trafikten arındırılmakla yetinilmediği, bazı tarihi bölgelerde sıkıntılar yaşandığı, bu nedenle trambüsün bu bölge için çok da verimli olmadığı görüşü hâkim oldu. Ancak ikinci bir inceleme mizde şu detayı görüştük. Bu bölgede 30 bin insan taşınıyor. 30 bin insanın bu şekilde taşınmasında belediyeye önemli bir katkı sağlanacak. ‘25 metreden 18 metreye nasıl düşürürüz’ bunun çalışmasına başladık. Hukukçularımızla görüştük, imalatçı firma ile görüştük. Biz bunu bu hale getirebilir miyiz? Bu konuda uzman kişileri Urfa'ya getirip onlarla görüştük ve netice olarak ortak kararda 18 metreye düşürdüğümüzde birçok avantajımız olacak. Aslında 18 metreye düşürüldüğünde üniversitenin yoğun saatlerinde üniversite güzergâhına çalışma ihtimali de var. Bu kadar tesisat kurulmasına da gerek yok. Ara bir tesisat kurularak şarj oluyor ve yoluna devam ediyor. Yani başta tarihi bölge için planlanan trambüs 18 metre olarak tasarlanmış olsaydı, 30 milyon liralık bu alt yapıya da ihtiyaç olmayacaktı. Kamuoyunun aydınlatılması için bunu ifade ediyorum. Biz buraya meseleleri çözmek için geldik. Emin olun ki bunu da çözeceğiz. Geçmiş dönemde tasarlanmış 25 metre belki de Urfa'ya yeni bir imaj kazandırmak adına böyle bir şey yapabiliriz diye düşünmüş olabilirler. Burada kötü niyet aramıyorum. Çünkü hiç bir belediye başkanı "Ben başarısız olayım" diye düşünmez. Ama teknik verileri yan yana koyduğumuz zaman elimizde çıkan sonuç bu. Eğer farklı bir iddia varsa, alınır raporlar. Mesela denir ki "25 metre burada işler" o zaman biz buna inanırsak, 25 metreyi getirir biz de işletiriz. Ama şu an 18 metre olarak karar verilmiş durumda.

 

Köprülü kavşaklar kısa zaman içinde bitirilecek

İpekyolu kavşağı ile ilgili biz göreve geldiğimizde "Biz zarar ediyoruz. Türkiye'de ekonomide dalgalanmalar var. Tasfiye için müracaat etmişti". Bunun sonucunda biz de kararı bekledik. Ve karar geldiğinde "Biraz da işi geride bırakmışlardı. Yerel insiyatif alırsa tasfiye imkânı sağlamıştı" Biz de sıcak bakmadık. Müteahhit beklenmedik bir durumla karşılaştığını düşünüyor ama beklenmedik zamanlarda belki de çok kar etmişti. Memleketin bir parası var. Bu milletimizin parası. Müteahhite "Biz tasfiye etmiyoruz. Devam edeceksiniz" dedik. Yolu da özellikle açtık ki oradaki sıkıntıdan nefes alsın. Bunu yaptık ve netice itibariyle müteahhit işine devam ediyor ve o kavşak bitirilecek.

Kuzey Batı Çevre yolu ile ilgili de Hükümetimizin son zamanlardaki tasarruf tedbirleri vardı ancak geçtiğimiz günlerde Ankara'da Karayolları Genel Müdürü ile yaptığımız görüşmede buranın önemini arz ettim ve bitirilmesinin bir an önce tamamlanmasını istedim. Bu konuda önemle üzerinde duruyoruz. O yol bizim için çok önemli.

 

6-7 Ay boyunca çalışma atağı başlattık

Hepimizin özlemi eski Urfa’mız ada gibi ortaya çıksın. Urfa’mızı çevreleyen betonarme yapılardan kurtulsun ve çevresinde bulunan tarihi yapılar gün yüzüne çıksın. İkinci hedefimiz modern bir kentleşme kurulsun ve bu hedefe giderken Eski ŞANMED Binasının yerini yıktık ve imar planında bu binanın yeri ticari alan geçiyor biz yıktığımız yere iş yerleri açarak çok iyi fiyata satabiliriz ama bu şekilde yapmayarak yıktığımız alanın yerini yeşil alan olarak kalmasını sağlayacağız. Bölgede bulunan Kızılay müdürlüğümüz ile görüşmeler sağladık, gelin burayı bize devredin karşılığında size farklı bir yerden bedeli kadar arazi ödeyelim. Bizim amacımız bu bölgeyi kamulaştırarak hem tarihi surları gün yüzüne çıkartmak hem de büyük bir alan açmaktır, aynı şekilde Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkımına başlanılan Kızılkoyun’daki yapıların yıkım çalışmaları ile birlikte Hamarat Eller Çarşısında bulunan yapıtları da yıkarak bu alanı da açacağız. Kale Eteğindeki yıkım çalışmaları sona gelindi ve bölgede 300 adet yapının yıkımını tamamlayacağız. Kale Eteğini tarihi dokusuna uygun peyzaj düzenlemesini bitirerek vatandaşlarımızın ve turizmin hizmetine sunacağız. Kale’de bulunan hendeğin üstünde bir asma köprü yapmayı ve hendek dibinde ise bir çadır yapıp gelen konukların burada dinleneceği bir alan oluşturmayı düşünüyoruz.

Vatandaşlarımız; ‘Başkanım her yerde harıl harıl çalışma var bizim köye ne zaman çalışmalar gelecek’ sorusunu soruyorlar bize. Faaliyetlerimizi çok daha disiplinli ve daha hızlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Koordinasyonu ilçe koordinatörleri ile değil merkezden yönetiyoruz. 13 ilçeye dağılan bütün iş araçlarımızı ve şantiyelerimizi 5 merkeze topladık. Planlı çalışarak bir yol için ne gerekiyorsa o iş araçlarını seferber ettik. Şimdi 60’a yakın iş makinesini iade ettik ki bunları gereksiz gördük, burada 700 bine yakın tasarruf sağlarken eskisinden daha hızlı çalıştığımızı gördük.  Göreve geldiğimiz zaman Oto alım sitelerini yollarını asfaltladık aynı şekilde meslek sitelerinin alt yapılarını ve üst yapılarının hemen yapılması talimatını verdik. 6-7 Ay süresince hiç durmadan büyük bir çalışma atağı başlattık. Bu şekilde Belediye yapılandırmamızı kuvvetlendirerek,  İlçe Belediye Başkanlarımızla her ay rutin toplantılarımızı yapıyoruz. İlçelerimizin sorunlarını masaya yatırdık. Büyükşehir Belediyemizin ekipleri ile sorunlarını anında çözmek için hemen görüşmeler yaparak anında karara bağlıyoruz.

 

Şanlıurfalıları heyecanlandıracak projeler açıklayacağız

Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız süresince çok güzel projelere imza atmak için çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı heyecanlandıracak projelerimizi ilerleyen günlerde açıklayacağız. İnşallah yakın bir tarihte içinde bulunduğumuz Belediye Hizmet binasının yıkımını görebilecek vatandaşlarımız. Aynı şekilde fırfırlı camiinin etrafındaki betonarme yapının kaldırıldığını hep birlikte görebileceğiz. Biz projelerimizi gerçekleştirdiğimizde açıklamayı tercih ediyoruz. Belediye hizmet binasının yıkımı ile birlikte tarihi yapılarımızın gün yüzüne çıkması ve bu alanın yeşil alan olması beni de heyecanlandırıyor.

 

Kaşmer Dağı Projesinde olumsuzluk görmedim

Göreve gelir gelmez kamuoyunu yakinen ilgilendiren Kaşmer Dağı ile ilgili incelemelerimiz sürüyor. Teknik arkadaşlarımız hummalı bir şekilde çalışıyor, Kaşmer dağında Trambüs gibi olumsuz olan bir bulguya rastlamış değilim. AK Parti Genel Merkezimizin talebi seçime doğru bu tür büyük projelerin açıklanmasını istemiyorlardı ve çünkü seçim döneminde bunların anlatılması bir algı operasyonuna gitmesi mümkündü. Bizlere gelen bazı bilgiler rantiyeciler tarafından bir kısım yerlerin satın alındığı yer doğrumu dur, değil midir? konuları geldi. Bizler teknik heyetimiz ile incelemelerimizi ciddi bir şekilde sürüyoruz. 

 

Karakoyun deresine su vereceğiz

Karakoyun için de çalışmalarımızı yaptık. Belirli bir miktar paraya ihtiyaç var. DSİ bünyesinde yapılabileceğini düşünüyoruz. Tarım Bakanımızla görüştük bu konuda çalışma yürütülmesini istedi. Bu projede benim için çok önemli. Karakoyun, Balıklıgöl havzasını besliyor. Balıklıgöl'e gittiğimiz zaman güzel bir görüntü bizi karşılamıyor. Balıklarımızın durumu da ortada. Bin yıldır 2 bin yıldır devam eden Balıklıgölümüzün kurtulması aslında o havzanın harekete geçmesine bağlı. Bu konuda adımlarımızı atmaya devam edeceğiz.

Bizler şehrin gelişimi için mevcutta bulunan değerlerimizi ilk olarak gün yüzüne çıkartmanın derdindeyiz. Kızılkoyunda başlattığımız yıkım çalışmaları, aynı şekilde eski Şanmed binasının yıkımı kentin birçok yerini açmak için başlattığımız çalışmaların ilkleridir. Bir Özdiker çarsının yıkım söylentisi, Kızılay binasının yıkım söylentisi aynı şekilde bölge bulunan Ticaret ve Sanayi Odamızın eski binasının yıkımı refah şehirler inşa etmenin yapı taşı olacaktır. Karakoyun İşhanı yanında tarihi bir yapıtımız vardı ve aşağıya baktığımız zaman tarihi bir yapıyı görüyor ve şuanda Karakoyun İşhanı yapıldı yerine. Biz tekrardan buranın açılmasından yanayız. Yine Karakoyun deresine su verilerek vatandaşlar bölgede kayıklarla dolaşsın istiyoruz. Karakoyun Deresinin iki tarafını arındırırsak yapılardan şehrin daha ferah olduğunu hep birlikte görmüş olacağız. Dünyanın birçok yerinden gelen insanlar tarihi kültürel zenginliklerini görsünler. Şanlıurfa tarihi alanları ile bir turizm adası, bir adım attığımızda bir yeri kazdığımızda bin yıl öncesine gidiyoruz bu şehirde.

 

Açıksu Caddesinde ki trafiği çözeceğiz

Çok kısa bir sürede Açıksu caddesine giriyoruz. Çalışmalarımız ile ilgili TUGAY Komutanlığımız ile görüşerek anlaşmaya vardık. Ve Ahmet Yesevi bölgesinde Tugay çevresindeki o dar kısmı kaldırarak askeriye duvarını geriye alacağız. Bölgedeki Muhtarlarımız, STK Temsilcilerimiz ve vatandaşlarımızla oturarak buranın yol sorunu ile ilgili çalıştık. Nasıl olması gerektiğini de onlara gösterdik ve burada bir mutabakata vardık. 

 

İlk insanlığın merkezi Şanlıurfa’da

Barış Pınarı harekâtı ile Urfa bir cazibe merkezi oldu. Cumhurbaşkanımız da buraya teşrif etmişlerdi. Ulusal basından Urfa’ya gelen misafirlerimizden şunları duyduk, otellerin ve ilçelerin bomboş olduğunu düşünüyorduk ama otellerde yer bulamadık dediler. Normal hayat akışında da hiçbir anormallik olmadığını gördüler. Hayat eskisi gibi devam ediyor. Urfa böyle bir şehir. Ürdün’den, Bursa’dan her yerden farklı gruplar Urfa’yı görmeye gelmeye devam ediyorlar. Urfa cazibe merkezi haline geldi. Urfa zaten cazibe merkezi haline gelmeyi hak etmiş bir şehir. Geçenlerde İtalya’nın başkenti Roma’ya gittiğimde orada şunu söyledim, Roma’da her şey tarih kitaplarına geçmiş. Ama Urfa’da araştırılacak çok şey var. Urfa’da gizem var ve yeni yeni şeyler var. Urfa insanı heyecanlandırıyor. Bir yeri kazıyorsun bir başka şeyle karşılaşıyorsun. İlk insanlığın merkezi burada. Eğer atalarımız nasıl yaşamış onun evrelerini görmek istiyorsanız Şanlıurfa’ya gelin. Bu abartı bir şey değildir. Bu bir gerçektir. Burada bulunan mozaikler bile dünyanın en zengin mozaiklerindendir.. Bizim mağaraları kazıyoruz, mozaikler çıkıyor, mezarlıklar çıkıyor. Gerçekten içinde herşeyi barındıran bir şehir. Bu bakımdan Urfa için ne söylesek abartmış olmuyoruz. Hepimizin ortak arzusu Urfa’nın tarihi güzelliklerini ortaya çıkarmak. Bunlara ilişkin özelliklerini korumak ve bu özellikleri ile turizme kazandırmak. Urfa’nın dışındaki modern hayatı buradan ayırt etmek. Bunu da yapacağız inşallah. Bu konuda attığımız adımları da siz de görüyorsunuz.

 

Cumhurbaşkanımıza Urfa adına taleplerimizi ilettik

Cumhurbaşkanımızla Şanlıurfa hakkında konuştuk. Cumhurbaşkanımıza bir talebimizi iletirken orada bulunan teşkilattan biri araya girdi ve Sn. Cumhurbaşkanımız da açıklamaya gerek duymadan burası Urfa, biz buna tabiî ki evet diyeceğiz dedi. Bu kadar sıcak yaklaştı. Sayın Cumhurbaşkanımız Urfa’ya mahsus olmak üzere çıktı caddede insanlarla görüştü, onlarla tokalaştı, onları dinledi ve konuştu. Sanki Urfa Cumhurbaşkanımızla öz kardeş gibiydi. Cumhurbaşkanımız çok samimiydi. Dışarıdan da bu konuda güzel tepkiler geldi. Urfa programı çok güzel oldu diyorlar. Cumhurbaşkanımıza biz Urfa’nın konularını aktardık. Cumhurbaşkanımız da taleplerimize çok büyük bir memnuniyetle yaklaştı.


İşi bilen arkadaşlarla çalışmak önemli
Benim arzum halkımızla, ilçelerimizle çok fazla birlikte olmak. Ama bir yapılandırmada bile işi iyice anlamak ve kavramakla mümkün olabiliyor. Kırsal anlamda yaptığımız bir şey aylık 700 milyon bir tasarrufa neden oluyor. Ankara’daki işlerimizin çok acil olarak takip edilmesi gerekiyor. Enerji hibelerini kaçırırsak aylık 16- 17 milyon bir para bütçemizden çıkacak. Bunu hızlandırdığımız takdirde bu para bize yatırım olarak kalacak. Bunlar için toplantıdan toplantıya geçiyoruz. Sabahın erken saatinde kalkıyoruz işin içerisine giriyoruz. Akşama kadar ara vermeksizin devam ediyoruz.  Bizim genel sekreterimiz ve yardımcıları gerçekten tecrübeli ve yetkin arkadaşlarımız. Strateji, hâkimiyet ve belediyeyi yönetmek bana ait ama bilen arkadaşlarla bu işte çalışmak da önemli. Allah’ın izniyle bugüne kadar yaptığımız çok şey oldu. Yaptığımız her şeyde de halkımızın takdirini kazandık. İnanıyorum ki bundan sonra da sizlerin olumlu tepkilerini alacak çalışmalarımız devam edecek. Ben hemşerilerimize ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizi doğrudan doğruya halkımıza tanıtıyorsunuz. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı