Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 14:46
 
Bir ekmek için saatlerce bekliyorlar
Balıklıgöl kent platosu girişinde ve esnafların yoğun bir şekilde bulunduğu alanda bulunan Suriyeli sığınmacılar, soğuk havalara rağmen her sabah aynı alanda bir ekmek alabilmek için adeta birbirleri ile yarışıyorlar.
ÖZEL HABER Haberi
Bir ekmek için saatlerce bekliyorlar

Balıklıgöl esnafı Suriyeli sığınmacılardan yana dertli. Balıklıgöl kent platosu girişinde ve esnafların yoğun bir şekilde bulunduğu alanda bulunan Suriyeli sığınmacılar, bir ekmek alabilmek adına birbirleriyle yarışırken aynı zamanda çevrede bulunan esnaflara sıkıntılı anlar yaşatıyorlar.

Her sabah erkenden bölgede çok sayıda sığınmacı kadının bir araya geldiğini söyleyen esnaflar, sığınmacıların çevrede bulunan fırınlardan dağıtımı yapılan ekmeklerden bir tane bilmek için birbirlerini ezdiklerini söylediler.

Sabah saatlerinde büyük gürültülere maruz kaldıklarını söyleyen esnaflar, sığınmacıların sıcak yada soğuk hava dinlemeden her sabah mutlaka bu alanda toplandıklarını belirterek; “Bu alan Suriyeli sığınmacıların toplanma merkezi gibi. Her sabah bizler iş yerlerimizi açmadan önce ilk olarak bu sığınmacıları görüyoruz.

Bu insanlar bir ekmek alabilmek için birbirlerini ezmeyi dahi göze alıyorlar. Bunlara müdahale etmek zor çünkü yüzde 95’i kadın, erkek olanlar ise çocuklardan oluşmakta. Soğuk kaldırımda saatlerce oturup ekmek dağıtımını bekliyorlar.

Bu insanlar hareketleri ile çevrede bulunan esnaflara da rahatsızlık veriyorlar. Gürültülerinin yanı sıra oturdukları alanda bulunan esnafların iş hacminin de düşmesine neden olan bu insanların bu alanda toplu halde bulunmalarını istemiyoruz.

Bu durum birkaç yıldan beri devam ediyor. Yetkili mercilere defalarca söylememize rağmen konu hakkında halen bir gelişme yaşanmadı. Bizler esnaflar olarak bu konuda oldukça mağdur oluyoruz. Bu sığınmacılara zaten birçok yardım kuruluşu ve devlet kurumları yardımlarda bulunuyor. Sığınmacıların bir ekmek için bu hale düşmeleri bizlere aynı zamanda üzüyor.

Bir an önce bu insanların bulundukları yerlere dönmesi sağlanmalı” şeklinde konuştular. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı