Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 11:04
 
Çaresizliğin fotoğrafı
Ülkelerinde çıkan iç karışıklığın ardından Türkiye’ye sığınmacı olarak yerleşen Suriyelilerin hayat alanındaki çabaları ve bu konudaki yaşama tutulma durumları yürekleri sızlatıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Çaresizliğin fotoğrafı

Suriyeli sığınmacıların ülkemizde bulundukları süreçteki uyumları ve iş alanlarında göstermiş oldukları başarılı mücadeleleri kabul görülürken bazı sığınmacıların hayat çabaları yürek sızlatan görüntülere neden oluyor.

Sabah erken uyanarak çöp konteynırlarında bulunan geri dönüşüm atıklarını toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışan Suriyeli sığınmacı çocukların mücadeleleri vatandaşların yüreklerini sızlatırken buna ek olarak Suriyeli bir annenin aynı şekilde atık toplarken aracının arkasına henüz bebek yaştaki çocuğunu koyması ve sabah erken saatlerden itibaren soğuk hava dinlemeden yanında dolaştırması çaresizliğin fotoğrafı olarak objektiflerimize yansıdı.

Evinde sıcak yatağında ve annesiyle birlikte bulunması gereken küçük çocuk ve annesinin hayat mücadelesini gören vatandaşlar, bu manzara karşısında duygulanırken duygularını şu sözlerle ifade ettiler.; “Suriye sınır komşumuz ve Müslüman kardeşlerimizin yaşamış olduğu bir ülke. Dinimiz İslam bizlere mazlumun inancına ve ırkına bakmadan sadece Allah rızası için onlara merhametli yaklaşmamız gerektiğini söylemiştir.

Zaten insanlık ta bunu gerektirir. Bizler ülkemizin bu konudaki merhamet duygularının ne denli geniş ve kapsayıcı olduğunu ilk sığınmacıların geldiği gün tüm dünyaya gösterdik. Dünya bizlerden merhamet ve şefkat dersi almalı. Bizler Türk toplumu olarak her zaman mazlumun ve çaresizlerin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Buna hiç kimse engel olamayacak.

Bu zavallı annenin ülkemizde çocukları için vermiş olduğu mücadele örneği de bizleri duygulandırdı. Bir an için kendi eşlerimizi ve kadınlarımızı bu durumda düşününce bile kendimizi çok kötü hissediyoruz. Mazlumun yardımcısı yüce Allah’tır. Bizler inanıyoruz ki bu mazlum kadın ve küçük çocuğunda koruyucusu yüce Allah olacaktır.” şeklinde konuştular.  

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı