Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 09:30 Bu haber 1755 kez okundu
 
Çarşıda aşure bereketi
Bir gelenek haline gelen ve her yıl Muharrem ayında yapılan aşure tatlısı için tencereler kaynamaya başladı. Urfa’da aşure malzemeleri çarşıda tezgahta yerini alırken, vatandaşlar fiyatlardan şikayetçi…
ÖZEL HABER Haberi
 Çarşıda aşure bereketi

Müslümanlar tarafından önemli aylardan biri olan Muharrem ayı 31 Ağustos Cumartesi günü başladı.Aynı zamanda Hicri yılbaşı da olan Muharrem ayının birinci günü ile 1440 hicri yılından, 1441 hicri yılına girildi. Bu mübarek ay 29 Eylül'de bitecek ve Safer ayı başlayacak. Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.

Fiyatlarda artış yaşandı

Bir gelenek haline gelen ve her yıl Muharrem ayında yapılan aşure tatlısı için Şanlıurfa’da tencereler kaynamaya başladı.  Aşure malzemeleri çarşıda tezgahta yerini alırken, vatandaşlar fiyatlardan şikayetçi oldu. Fiyatlara bakıldığında geçen yıl 4 buçuk lira olan aşurelik buğdayın kilosu bu yıl değişmezken, aşurenin lezzetli kuruyemişlerinden biri olan cevizin fiyatı 15 liradan 20 liraya ulaştı. Bunların yanı sıra geçen yıl 8 lira olan 1 kiloluk fasulyenin kilosu 11 liraya, 1 kilo nohutun fiyatı 11 buçuk liradan 13 liraya, 200 gramlık fındığın kilosu 13 buçuk liradan 17 liraya çıktı.

Ancak vatandaşlar fiyatlardan muzdarip olsa da bu geleneği sürdürmeye devam ediyor.

Bu ay çok bereketli geçecek

Aşure telaşı özellikle Haşimiye Meydanı bölgesinde bulunan esnafı hareketlendirdi.Aşure malzemeleri için alışverişe çıkan vatandaşlar esnafın yüzünü güldürmeye başladı. Birçok ürünün karışımı ile yapılan aşure, paylaşmayı ve kardeşlik duygusunu pekiştirmesi ile ön plana çıkıyor.

 Şanlıurfa’da aşurelik malzemeleri satan esnaf ise, satıştan ve ilgiden memnun.Esnaf Halil Toprak yaptığı açıklamada, Muharrrem ayının gelmesiyle aşure malzemelerini satışa sunduklarını belirtti. Urfalıların aşureye özel ilgi gösterdiğini aktaran Toprak,malzeme fiyatlarında artış olduğunu dile getirdi.

Talep çok yüksek

Toprak, "Umut ediyoruz ki bu ay çok bereketli geçecek. Nohut, fasulye, mercimek gibi malzemeleri genellikle evde bulunduran ev kadınları, 45- 50 TL civarında tutan diğer malzemeleri bizlerden temin ediyor. Aşureyi güzelleştiren pahalı olan malzemeler. Üzerine çam fıstığı, fındık kırığı, nar koyarlarsa lezzeti çok güzel olur " dedi. Ortalama 25 aşure malzemesi sattıklarını belirten baharatçı Halil Toprak,  "Satışlarımız bir ay boyunca devam edecek. Şu an aşure malzemelerine talep çok yüksek, bu geleneğin devam etmesi için büyüklerin gençlere aşure yapımını öğretmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM HALİL ALTUNDAĞ

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı