Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 09:36 Bu haber 2020 kez okundu
 
Çarşıda Kurban mesaisi başladı
Kurban Bayramı'na sayılı günler kalırken, Şanlıurfa’da da besicilerin yetiştirdikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar satışa sunuldu. Çarşıda ise bıçak ve mangallık ürünler tezgâhlardaki yerini aldı.
ÖZEL HABER Haberi
Çarşıda Kurban mesaisi başladı

Dini bayramlardan bir tanesi olan Kurban Bayramı bu sene 11 ağustos Pazar gününe denk geliyor. Yaklaşan Kurban Bayramı, hareketliliği de beraberinde getirdi. Şanlıurfa’da da besicilerin yetiştirdikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar satışa sunulmaya başlarken, çarşıda bıçak ve mangallık ürünler tezgâhlardaki yerini aldı.

Vatandaşlara uyarı

Yeni bıçak alanların yanı sıra birçok kişi de eski bıçaklarını biletmeyi tercih ediyor. Kentte, maharetli ustalar mutfak, kurban, çakı ve avcı bıçağı gibi birçok bıçak çeşidini şekillendiriyor. Kurban Bayramı için bıçak fiyatları ise 5 ile 35 TL arasında değişiyor. Bıçak bileyicileri, vatandaşları bıçaklarını işinin ehli olmayan kişilere biletmemeleri konusunda uyararak, bıçak bilemenin bir ustalık işi olduğunun altını çiziyorlar.

Etin kesimi çok önemli

Bayramda sağlıklı ve keskin bıçakların nasıl olması ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda önemli bilgiler veren Ahmet Toprak, et kadar etin kesiminin de çok önemli olduğunu söyledi.Gazetemize konuşan  esnaf Ahmet Toprak,"Bayramın yaklaşmasıyla bıçak satış ve bileme işlerinde hareketlilik oluyor, fakat insanların bıçak alma ve bileme işlerini son zamanlara bırakmamasını tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 Toprak,  "Vatandaşlarımız bıçaklarını bilemek için sokak başı işportacılarına bıçaklarını götürmemeli. Yapılan iş sonrasında verdikleri para boşa gider" uyarısında bulundu.

Mangal Malzemelerinin satışları arttı

Kentte vatandaşların olmazsa olmazlarından kebap yapmak için kullandıkları mangal ve şiş satışlarında da artış gözleniyor.  Çarşı ve pazarlarda kalabalık devam ederken, mangal satıcıları satışların iyi olmasından çok memnun gözüküyor.Mangal ustası Salih Güzel, “Kurban Bayramına sayılı günler kala mangal satışları arttı. Mangallar kendi imalatımızdır. Mangal, şiş, ızgara, maşa, kavurma tavası, yani kebaplık için bütün malzemeler yapıyorum. Satışlarımız başladı. Mangal fiyatları 10 lira ile 75 lira arasında değişiyor. Vatandaşı bu yıl mangalsız bırakmayacağız” dedi.

MEHMET ASLAN

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı