Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 11:00
 
Çepik, “Psikolog ve avukatların görev aldığı ilk ve tek hukuk kliniğiyiz”
Damga Gazetesi olarak, Şanlıurfa’da yeni kurulan hukuk kliniği sorumlu şefi avukat Fuat Çepik ile röportaj gerçekleştirdik. Mehmet Aslan’ın Avukat Fuat Çepik ile gerçekleştirdiği o röportaj…
GENEL Haberi
Çepik, “Psikolog ve avukatların görev aldığı ilk ve tek hukuk kliniğiyiz”

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Fuat Çepik Şanlıurfalıyım yıllardır Şanlıurfa da avukatlık mesleğini icra ediyorum aynı zamanda Şanlıurfa hukuk kliniğinin sorumlu avukatı ve şefliğini yapmaktayım.

Şanlıurfa hukuk kliniği hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?
Şanlıurfa hukuk kliniği TBB ve UNHCR’in ortak faaliyeti olup etkin hukuki yardıma erişimi sağlamak amacıyla idare hukuku, özel hukuk ve ceza hukuku konularında uluslararası koruma başvuru sahiplerine ve geçici koruma altındaki yabancılara hukuki danışmanlık vermeyi amaçlayan bir klinik aynı zamanda, Türkiye’de bulunan ve hangi ülkeden gelmiş olursa olsun başta sığınmacı ve mülteciler olmak üzere yabancılar yaşadıkları hukuki problemlerde adalete erişim sağlayabilmeleri amacıyla ihtiyaç duydukları tüm konularda gerekli danışmanlığı, bilgilendirmeyi ve yönlendirmeyi ve ayrıca kendileri için gerektiğinde hak savunuculuğu yapmayı amaçlayan bir proje ofisi.
Şanlıurfa hukuk kliniği, dil, din mezhep, ırk, renk, etkin köken, cinsiyet, cinsel yönetim, cinsiyet kimliği ve benzeri konularda hiçbir ayrım yapmaksınız, kişilerin adalete erişimleri konusunda yasalar ve hukuki olanaklar çerçevesinde destek sağlamak amacıyla kurulmuştur.
Ayrıca bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlara danışmanlık ve bilgilendirme yaparak, doğrudan ulaşma imkânı sağlayamadığı şehir ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine de ulaşmayı hedefleyen bir proje ofisi.

Şanlıurfa hukuk kliniği proje ofisi dediniz. Proje ofisinde kaç kişi çalışmakta ve ne gibi hizmetler vermektedir?
Şanlıurfa hukuk kinliği Kanada’daki adli hukuk klinikleri model alınarak Türkiye ye modellenip uyarlanıp ve dizayn edilip kurulmuştur. Diğer hukuk kliniklerinden farklı olarak içerisinde psikolog ve avukatların görev aldığı ilk ve tek hukuk kliniğidir. Buda Türkiye de bir ilktir.                                                                                                                                                            
Hukuk kliniğimizde 1 tane sorumlu avukat, 3 görevli avukat, 1 psikolog ve Arapça ve farsça olmak üzere 2 tercüman ve 5 destek hizmeti vermek için görev yapmaktadır.

Şanlıurfa hukuk kliniği danışanlarına ne gibi olanaklar sunmaktadır?
Şanlıurfa hukuk kliniği danışanlara ihtiyaçları ölçüsünde görüşme yapabilmeleri için kadın veya erkek avukat seçebilme hakkı tanımaktadır.
Ayriyeten görüşme esnasında psikoloğun bulunmasını veya görüşme bittikten sonra danışmanlık veya psikolojik destek hizmeti talep ettiklerinde bu taleplerine ivedi cevap vermektedir. Bu alanda çalışan avukat ve psikologların; danışmanlık, eğitim ve bilgilendirme talep edebilmesi gibi imkânlarla hizmet sunmaktadır. Danışanların paylaştıkları bilgiler mahremiyet kurallarına bağlı kalınarak korunmakta ve kişilerin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılmaktadır.
Şanlıurfa hukuk kliniğinde verilen tüm hizmetler ücretsiz olup danışanlarımızdan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Hukuki danışmanlık nedir?
Bireylerin hukuksal alanda yaşadıkları her türlü sorun veya gerçekleştirecekleri işlemlerde kendilerine yol gösterilmesi ve gerekli hukuksal işlemin gerçekleştirmesine hukuki danışmanlık denir.

Yabancılar hangi durumlarda kliniğe başvurabilirler?
Yaşadıkları her türlü hukuki sorun veya gerekli hukuki işlemlerde kliniğimize başvurup ücretsiz hukuki danışmanlık alabilirler.

Uluslararası koruma ve geçici koruma prosedürlerine ilişkin hukuki yardım ne anlama geliyor?
Uluslararası koruma başvuru sahibi iseniz il göç idaresi müdürlükleri nezdinde ki uluslararası koruma başvuru süreçlerine ilişkin konularla ilgili olarak kliniğimize başvurabilirler. Danışmanlık alabilecekleri konular ile ilgili ya da kurumlar tarafından tebliğ edilmiş tüm kararlarla ilgili mesela bunlar başvurunun reddi, geri çekilmiş sayılması, hızlandırılmış usul v.b durumlar olabilir. Geçici koruma altında olan herkes kurumlar tarafından kendileri için verilmiş kararlarla ilgili olarak kliniğe her türlü başvurabilir.
Yabancılar Türkiye’ de evlilik, boşanma, velayet evlilik gibi konularda ne gibi yardımlar alabilir?
Türkiye kanunlarına göre Türkiye’de sadece evlendirme memurlarının gerçekleştirdiği nikâh çiftler arasında evlilik birliği kurar. Evlenecek kişiler karşı cinsten ve 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Kanunda sayılmış olan olağanüstü durumlarda ve mahkeme kararı ile 16 yaşını dolduran kişiler istisnai olarak evlenebilirler. Türkiye’de gerçekleştirilecek imam nikâhı ve benzeri diğer dini nikâhlar resmi nikâh olarak kabul edilemez ve bu nedenle çiftler arasında devletlerce tanınan bir evlilik bağı kurdurmaz. Evlilik için kimlik ve evlenme ehliyet belgesi gereklidir. Bu belge il göç idaresi müdürlüklerinden temin edilebilir.

Yabancılar arasında sınır dışı kararı diye konuşulan karar nedir sizin bunlar için ne gibi hizmetleriniz mevcuttur?
Sınır dışı kararı eğer bir yabancıya tebliğ edilmişse yapacağı tek şey yine kliniğimize başvurması ve durumunu anlatması gerekir gideceği ülkede işkenceye insanlık dışı muameleye ya da onur kırıcı ceza ve muameleye, ya da hayatlarının ve hürriyetlerinin tehdit edildiğini beyan edip hizmet alabilirler.
Hatta haklarında bir idari gözetim kararı alınmış ise karara itiraz usulleri konusunda kendilerini bilgilendirip itirazını yapıp hukuki danışmanlık veriyoruz.

Son olarak Damga Gazetesi aracılığıyla vatandaşlarımıza, basın ve kurum kuruluşlara ne söylemek istersiniz?
Evvela vatandaşlarımızın ve Şanlıurfa da yaşayan yabancılara şunları söylemek isterim. Şiddete uğradığınız zaman, çocuk istismarından ihmalinden kuşkulanıyor ya da bunu biliyorsanız, çevrenizde kadınların, çocukların ya da erkeklerin zorla alı konulduğunu, esir tutulduğunu, fuhuşa zorlandığını, zorla çalıştırıldığını, beden organlarının verilmesini temin etmek maksatlarıyla tehdit, şiddet, nüfuzu kötüye kullanma veya kandırma suretiyle kişilerin kaçırıldığını, bir yerden bir yere götürüldüklerini düşünüyorsanız, sizin veya çevrenizden herhangi bir bireyin cinsel yönelim farklılığı sebebiyle herhangi bir hak ihlaline maruz kaldığını düşünüyorsanız, kolluk kuvvetlerine başvuru yapabilir, hukuki destek ve danışmanlık amacıyla hukuk kliniğine başvurabilirsiniz yardımcı olabilirsiniz.
Siz değerli basın mensupları ile kamu kurum ve kuruluş yetkilileriyle sivil toplum çalışanlarıyla dayanışma içerisinde olarak, hak ihlallerinin yaşandığı bu hassas alanda karşılaşılan zorlu durumların
Ötesinden gelmek beni ve arkadaşlarımı daha güçlü kılacağına inanıyorum.
 Siz değerli damga gazetesi ve diğer basın mensubu arkadaşlarının kamu kurum ve kuruluşların STK’ların, yapacağı yönlendirmelerin beraber yürütebileceğimiz ortak çalışmalar ile eğitim seminerleri ve bilgilendirme toplantılarının önemini ve bu konuda yapılacak işbirliğinden duyacağımız memnuniyeti belirtmek isterim. Damga gazetesi ile her zaman iletişimde kalmak bizim için çok değerlidir. Şahsınızda bütün basın mensuplarını 10 Aralık dünya çalışan gazeteciler gününü kutluyorum.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı