Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 09:13 Bu haber 1101 kez okundu
 
Çiftçi: Ebru'ya yeterli kıymet verilmiyor
Şanlıurfalı ressam Mehmet Alper Çiftçi, Türkiye’de diğer sanat dallarına verilen kıymetin henüz Ebruya verilmediğini düşünüyor.
- Haberi
Çiftçi: Ebru'ya yeterli kıymet verilmiyor

RÖPORTAJ:FETHİ YAVUZTÜRK

Bir Türk sanatı olan Ebru; su ile kurulan en şahane iletişim biçimlerinden biri ve derinlemesine düşünenler için içinde büyük sırların olduğu aşikâr.Osmanlı da ebru ve benzer sanat dalları darüşşifalarda tedavi aracı olarak kullanıldığı gibi günümüzde de ebru sanatının bedensel ve psikolojik sorunların tedavisinde kullanıldığını görmekteyiz. Ebru, kitre sayesinde yoğun hale getirilmiş suyun üzerine, özel olarak hazırlanmış boyalar aracılığıyla meydana getirilen desenlere kağıt üzerine nakledilmesi neticesinde yapılan bir süsleme sanatıdır. Battal, gelgit, şal, bülbül yuvası, taraklı, hatip ve çiçek ebru çeşitleri bulunmaktadır. Ebru teknesinin içi Kitreli su ile doldurulur ve uygun kıvama ulaşılmaya çalışılır. Daha sonra toprak boya ile renk oluşturulur. Hangi renkler kullanılmak isteniyorsa fırça yardımıyla suya damlatılır. Her fırça damlasında renklerin suda farklı bir şekil almasıyla oluşturulur. Son olarak kağıt, teknenin üzerine örtülür ve tek seferde çekilerek kurumaya bırakılır.

     Şanlıurfalı ressam Mehmet Alper Çiftçi de, ebru sanatımızı gayretleri ile tanıtan bir usta.  Şimdi gelin birlikte biraz Mehmet Alper Çiftçi’yi, biraz da ebru sanatını daha yakından tanıyalım.

İşte o röportaj;

EBRU SANATININ SADECE KAĞITTA OLMADIĞINI İSPATLADIK

1-Ebru sanatına nasıl başladınız?

Bitlis Eren Üniversitesi El sanatları alanda okurken alanım olan Türk süsleme sanatında Ebru sanatı ilgimi çekmişti. Düşünün su üzerine boyalar atılıyor ve bundan sekiler, desenler, çiçek, gül, karanfil gibi motifler çıkıyor. Bunu görünce  karsısında hayretler içinde kalmamak imkansız. Üniversitede eğitimim boyunca yıllarca profesörlerimizden akademisyenlerimizden ebru sanatını öğrendim.

100 yılladır ebru sanatı kağıt üzerine yapılıyor bize bunu böyle yapın böyle ilerleyin deniliyordu. Derslerde üzerimize gelen boyalar bize fikirler veriyordu. Farkında olmazsak bile nedense bu isi kumaş yapmıyoruz neden bundan elbiseler yapmıyoruz diye fikirler ile hocalarımıza danıştığımızda hep ters eleştiri aldık. Urfa’da hala eleştiri alıyoruz ama bunun sebebi yaptığımız ürünleri kendileri yapamadıkları içindir. Eserlerimizde alışılmışlığın dışına cıktım ve İyi ki de bunu yapmışım.

Bugün ebru sanatının sadece kağıtta olmadığını ispatladık. Deri üzerine yapıyoruz, çanta, ayakkabı, aksesuar,Kumaş tan gelinlik,padisah kaftanı, perde mobilya takımı,  bayanların günlük hayatta kullanacağı her türlü kıyafetleri yaptık.Keçeden patik, çanta, etek,yelek, Seramikten  vazo, biblo heykeller, Ahşaptan sandık ,çerçeve, oyuncaklar yaptık.Ama ben hep çizgilerin dışına çıkmışımdır. Çünkü bazen güzel şeylerin orda saklı olduğunu bilirim. Hayatım boyunca hep farklı bir fikrine sahip olmuşumdur.

 

BU HAZ ANLATILMAZ

Ebru sanatının günümüzdeki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ebru sanatı yüzyıllardır kağıt üzerine yapılıyor. Yapanlara saygımız var ki ben de yapıyorum. Ama  bu bir çerçeveden ibaret oluyor. Çerçeveyi de duvara taktıktan sonra belli bir sureden  sonra onu indiriyoruz.Bir esprisi olmuyor.Ama kumaş öyle değil. Asıl sanat kumaşlar da bulunuyor. Seramik üzerine, keçe üzerine ahsap üzerine, taş üzerine de güzel olur. Günlük hayatımızın her yerinde bazen bir perdede,  mobilya takımında, bazen bir vazo, üzerine taşıyoruz. Eşsiz tıpkı parmak izi gibi esi benzeri olmayan bir elbise insan gibi. Bu haz anlatılmaz.

 

 Ebru sanatı diğer sanat dalları arasında hak ettiği değeri ve ilgiyi görebiliyor mu?

Kağıt üzerine yapılan ebru sanatı çok ilgi görüyor desem yanlış bilgi vermiş olurum .

 Ama modern ebru sanatını kumaşlarda ve diğer ürünlerde olduğunu gören yerli vatandaşlarımız ilgi gösteriyor. Hemen öğrenmek yapmak istiyorlar. Amacım bu isi dünyaya ve ülkemizde yaymak.

 

BU İŞTEN EKMEK BİLE KAZANIYORLAR

İsteyen herkes Ebru yapabilir mi? Ebru yapmak insana ne kazandırır? Ebru sanatını öğrenmek isteyen ve bu konuda hiç deneyimi olmayan okuyucularımıza ne tavsiye edersiniz? Ebruya nasıl başlayabilirler?

Ebru sanatı zor görünse de aslında zevkli olduğu için herkes yapabilir. Hiçbir bilgisi olmasa önce yapmamış dahi olsa 5 dk izlerse hemen kendisini ebru yaparken görecektir. Suya her bir renk boya attığınızda, su üzerinde sekilendiğinde o mutluluğu hiçbir cümle ile anlatılamaz. Her yaştan insanlarımız yapabilir. 7 yasında bir çocuğu da 70 yasında bir ninelerimizde öğrenebilir. Bir öğretmen olarak 20 yasından 80 yasına kadar bir çok insana öğrettim. Şuan kendileri ebru yapıyorlar. Bu işten ekmek bile kazanıyorlar. Ayrıca sadece yetişkinlere değil bugüne kadar 20  bin den fazla öğrenciye aktardım.

 

İdol olarak gördüğünüz veya çok beğendiğiniz bir Ebru sanatçısı var mı/ kimdir?

Bu konuda kendimi kendime idol olarak görüyorum. Sanat eşsizdir. Sanatçı da öyle. Herkesin kendine göre bir tarzı vardır benimde tarzım bu.

 

HERKES EBRU SANATINI YAPMALI

Ebru öğrenme yolculuğunun aynı zamanda tasavvufi bir yolculuk olduğunu söylenir. Usta – çırak ilişkisi neden bu kadar önemlidir? Ebru öğrenmek isteyen kişileri ruhsal anlamda nasıl bir yolculuk beklemektedir?

Kendini iyi huzurlu his etmek isteyen herkes Ebru sanatını yapmalı ve öğrenmeli.

Farklı fikirlerle yaklaşmalı. Öğrenci sanatçıdan her şeyi almalı ve bunu geliştirip daha iyi yerlere getirilmesinden yanayım. Bu şahsi fikrim. Farklı düşüncelere de saygı duyarım.

 

EBRU BİR NEVİ TERAPİ GİBİ OLUR

Ebru sanatının psikolojik anlamda iyileştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Öğrencileriniz üzerinde bu iyileştirici etkiyi gözlemlediğiniz oldu mu?

Ebru sanatı aslında insanı iyi htirir. Bir nevi terapi gibi olur. Ebru yaparken arka da çalan ney sesi ile öğrenciler kendini duş aleminde his eder.

Ebru sanatı insanın ruh halini gösterir. Yaptığı eserde hangi ruh haliyle yaptığı belli olur.  Psikolojik durumu farklı olan öğrenci gurubum vardı.  Düzenli olarak yaptıklarında kendilerini mutlu htiklerini gördüm. Çünkü kendileri yaptığı çalışmada çok mutlu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı