Haber Detayı
10 Kasım 2018 - Cumartesi 11:43
 
Çiftçi, “En temel görevimiz sesimizi duyurmak”
Coğrafya Mücadele Platform Başkanı Bedir Çiftçi, Coğrafya ile ilgili olarak birçok soruna çözüm bulmak için bir araya gelen coğrafya bölümü mezunları “COĞRAFYACI” olarak tanınmak istiyor.
GÜNDEM Haberi
Çiftçi, “En temel görevimiz sesimizi duyurmak”

Gazetemizin bu haftaki konuğu Coğrafya Mücadele Platformu Başkanı Bedir Çiftçi oldu. Çiftçi, “Daha önce Mesleki tanınırlık ile ilgili olarak gerek Meclis Başkanlığı’na gerekse Meclis de grubu bulunan siyasi partilerin kanun teklifi sunmaları için Prof. Dr. Murat TÜRKEŞ ile Coğrafya Mücadele Platformu Başkanı sıfatıyla kendilerine oluşturduğumuz bir dosya sunduk ve bu meclis bünyesinde dağıtıldı ve halen dağıtımı sürüyor.” Dedi.

 

Mehmet Aslan’ın o röportajı:

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Bedir ÇİFTÇİ Şanlıurfalıyım Harran Üniversitesi coğrafya bölümü lisans ve yüksek lisans mezunuyum. Mezun olduğum bu üniversitede şuan bir kurumda eğitim görevlisi olarak derslere girmekteyim. Ayrıyeten bir kamu kuruluşunda eğitim uzmanlığı yapmaktayım. Yaklaşık bir yılı aşkın zamandır da Coğrafya Mücadele Platform Başkanlığını gönüllü olarak yürütmekteyim.

Kurduğunuz bu platformda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Bir yılı aşkın bir süredir “Coğrafyacı” unvanının tanınmasına dair mücadele veren ve bu isimle de sosyal medyada bir platform etrafında birleşen coğrafya bölümü mezunları olarak, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sesimizi duyurmaya çalışmaktayız.

Platformun hedefleri nelerdir? 

En temel amacımız tabi ki sesimizi duyurmak, bunun yanında mesleki tanınırlık olan Coğrafya Mücadele Platformu’nun coğrafya ile ilgili hedefleri. Coğrafyanın giderek azalan atama sayısı, derslerinin seçmeli hale gelmesi ve geçen sene itibarıyla üniversite sınavlarında azalan soru sayıları gibi daha birçok soruna çözüm bulmak da hedefleri arasında.

Camiaları ile ilgili olarak birçok soruna çözüm bulmak için bir araya gelen coğrafya bölümü mezunları ne istiyor desek bize nasıl bir cevap verirsiniz?

Coğrafya ile ilgili olarak birçok soruna çözüm bulmak için bir araya gelen coğrafya bölümü mezunları “COĞRAFYACI” olarak tanınmak istiyor. Daha önce Mesleki tanınırlık ile ilgili olarak gerek Meclis Başkanlığı’na gerekse Meclis de grubu bulunan siyasi partilerin kanun teklifi sunmaları için Prof. Dr. Murat TÜRKEŞ ile Coğrafya Mücadele Platformu Başkanı sıfatıyla kendilerine oluşturduğumuz bir dosya sunduk ve bu meclis bünyesinde dağıtıldı ve halen dağıtımı sürüyor.

Coğrafya Mücadele Platformu mecliste ne gibi çalışmalar yapıyor?

Coğrafya Mücadele Platformu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali YILDIRIM başta olmak üzere Meclis ’de grubu bulunan partilerden “Coğrafyacı” unvanının tanınmasını ve bunun için kanun teklifi verilmesine yönelik bir çaba içerisinde. En temel istekleri ise, bu kadar değerli ve bir o kadar da kutsal bir coğrafyada yaşarken “Coğrafyacı” unvanının göz ardı edilmemesini istiyor...

Coğrafya mücadele platformu başkanı Bedir çiftçi olarak coğrafya bölümü mezunlarıan,halkımıza ve gerekli mercilere neler söylemek istersiniz?

Halkımıza ve gerekli mercilere şunu ilk etapta söylemek lazım “Coğrafyasını bilmeyen bir millet, yaşadığı coğrafyaya da sahip çıkamaz. İşte bu yüzdendir ki, coğrafya bölümü mezunlarına büyük bir görev düşmektedir. Bu kapsamda mesleki tanınırlık biran önce sağlanmalı ve coğrafya bölümü mezunları da coğrafyasına önem veren bir ülkenin haklı ve onurlu birer evladı olarak göğsünü kabartarak “Coğrafyacıyım” diyebilmelidir.

Bunun için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve Meclis Başkanlığı’na seslerini duyurmaya çalışsınlar gönlümüzdeki unvanları ile “Coğrafyacı” meslektaşlarımızın haklı mücadelesine inanıyorum ki, ülkemiz yöneticileri de gereken desteği verecektir” diyorum.

Coğrafya bilimine olan ilginin giderek azalmasının önüne geçmek ve coğrafyanın kötü gidişatına “Dur” diyebilmek adına neler yapmak lazım?

Coğrafya bilimine olan ilginin giderek azalmasının önüne geçmek ve coğrafyanın kötü gidişatına “Dur” diyebilmek adına Anadolu’ya ve Coğrafya ’ya sahip çıkmaya aday olsunlar. Coğrafya bölümü mezunları ve Coğrafya Öğretmenleri artık kurumsal olarak aktif bir rol üstlensinler. Mesleklerinin itibarını korumak ve son yıllarda yaşanan gelişmelerde söz sahibi olarak bilimin misyonunu korumak adına ülke çapında teşkilatlansınlar zaten teşkilatlanmaya başlamış durumdalar.

Son olarak gazetemiz aracılığıyla neler söylemek istersiniz?

Bu konuda ülkemizi yöneten değerli devlet büyüklerinden destek bekliyoruz Coğrafya Mücadele Platformu Başkanı sıfatıyla “Mümkünse Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile görüşüp kendilerine de mesleki tanınırlıkla ilgili hazırlamış olduğum dosyadan takdim etmek isterdim’’

Gazetenize platform başkanı ve çalışanları adına teşekkür ederim.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı