Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 10:20 Bu haber 465 kez okundu
 
Çözümün böylesi
Bir süre önce medya organlarında haber konusu olan ve Hızmalı Mahallesi'nde bulunan tarihi taş köprünün çevresinde çökmenin meydana gelmesi sonucu iki çukur oluşmasına belediye yetkilileri ilginç bir çözüm buldu.
ÖZEL HABER Haberi
Çözümün böylesi

Vatandaşların korkularına neden olan ve Hızmalı Mahallesi'nde bulunan tarihi taş köprünün çevresinde çökmenin meydana gelmesi sonucu oluşan iki çukurun ardından bölgede alınan güvenlik önlemleri hayret verici bir seviyeye dönüştü.

Oluşan çukurun çevresine kaldırım taşı indiren yetkililer, çökmeye karşı hiçbir önlem almadan aylar sonra oluşan çukurum ağzını kapatmak için üzeri kepenk ile örtüldü. Örtülen kepengin çevresinde ise hiçbir güvenlik önleminin alınmayışı vatandaşlar tarafından hayretle karşılandı.

Tarihi öneminin yüksel olduğu köprünün halen aktif bir şekilde yaya ve bisiklet trafiğine açık olması köprüyü kullanan vatandaşların tepkisine neden oldu. Çökme tehlikesinin sürdüğünü ve özellikle yağışlı havalarda bu alanda daha kaygan bir zemin oluştuğuna dikkat çeken vatandaşlar, yetkililerin alanda herhangi bir güvenlik önlemini almadıklarını söylediler.

Tarihi önem taşıyor

Tarihi önem taşıyan köprünün Samsat kapısı tarafında kalan ayağının altında oluşan çökmenin yaz aylarından beri oluştuğuna dikkat çeken Vatandaşlar; “tarihi taş köprümüzdeki çökme geçtiğimiz yaz aylarında meydana geldi.

Geçen yıl yaşanan olumsuz hava koşulları ve bununla birlikte Birecik ilçesinde olduğu gibi yoğun yağışlar sonrasında oluşan toprak kaymasıyla birlikte bölgede iki büyük delik oluşarak tehlikeli bir duruma neden oldu.

Buradan her gün çok sayıda insan geçiyor. Dikkat etmemeleri durumunda bu çukurlara girmeleri ve çeşitli yerlerinden yaralanmaları kaçınılmaz. Aylardır çöküntüler bu şekilde duruyor. Bizler burada bir çalışma yapılır diye beklerken da yapılmıyor alınan önlem ise tirajı komik bir hal aldı.”

İnce metal kepenk ile örtüldü

Bölgede göçük sonrası oluşan deliklerden üst tarafta kalan bölümünün kepenk ile örtüldüğünü belirten vatandaşlar; “Bizler bu tarihi köprünün ayakları altında bulunan göçüklerin daha iyi şartlarda çözüleceğini düşünürken bir sabah baktık ki göçüğün üzeri ince metalden oluşan kepenk ile örtülmüş. Çalışmaların yapılmaması durumunda birkaç yağışın ardından büyük hasarlar meydana gelebilir.

Yetkililerin bu tarihi köprüyü hak ettiği şekilde bakımlarını yapmalarını ve köprüde oluşan göçüklerin bir an önce düzeltilmelerini istiyoruz."

Hızmalı köprü’nün kardeşi

Tarihi taş köprünün hızmalı köprü’nün kardeşi olduğunu belirten Vatandaşlar; “bizler babalarımız ve dedelerimizden duyduğumuza göre hızmalı köprünün yükünü azaltmak için Karakoyun deresi üzerinde yapılan köprü uzun yıllar görevini yerine getirmiş ve bununla birlikte halen yaya ve bisiklet trafiğinin kullanımına açık olan bir köprü.

Oluşan göçükler ne yazık ki köprünün tarihine zarar vermekte. Köprünün göçük oluşan alanlarında onarım çalışmalarının yapılmaması durumunda yoğun yağışlarında etkisi ile açılan çukurların genişlemelerinden korkuyoruz. Tarihi köprümüzün yıkılmasını istemiyoruz” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı