Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 09:01 Bu haber 1430 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çevik Kuvvet talimatı
Çevik Kuvvet Köprülü Kavşak Projesinde çalışmalar tam gaz devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Urfa milletvekilleriyle yaptığı görüşmede projenin bir an evvel bitirilmesi konusunda talimat verdiği belirtildi.
ÖZEL HABER Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çevik Kuvvet talimatı

2018 Ağustos ayında ihalesi yapılan Çevik Kuvvet Köprülü Kavşak Projesinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. 15 Eylülde, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı ekiplerin yoğun çaba sarf ettiği Çevik Kuvvet kavşağında yolun asfaltlanması ile birlikte tek yönlü olarak trafik akışı sağlandı. Projenin kalan kısmında çalışmalar sürerken, yüklenici firma yetkilileri, aralık ayı sonuna kadar projeyi tamamlayacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talimat

Öte yandan Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri ve MKYK Üyesi Vildan Polat, geçtiğimiz hafta sonu Kızılcahamam‘da yapılan AK Parti 29. İstişare değerlendirme toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la bir araya gelerek ilimizin çözüm bekleyen bazı sorunlarını iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapılan görüşmede; Şanlıurfa Ak Parti Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Halil Özşavlı, Gülender Açanal, Ahmet Akay, Halil Özcan ve AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat hazır bulundu. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentte devam eden projelerin son durumunu sorduğu ve özellikle Çevik kuvvet projesinin bir an evvel bitirilmesi talimatını verdiği öğrenildi.

Yıldız: Söz aldık

AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız da, Çevik kuvvet Projenin akıbetiyle ilgili konuştu. Çalışmaların tüm hızla devam ettiğini beliren Yıldız, “15 Eylül’de Şanlıurfa-Diyarbakır istikametini, gidiş-geliş olarak ulaşıma açtık. Projenin tamamının bitirilmesine ilişkin ise ilgili kurumdan yıl sonu olarak söz aldık. Takipçisiyiz” dedi.

Türkiye'de bir ilk olacak

Türkiye'nin en büyük köprülü kavşağı olma özelliği taşıyan çevik kuvvet köprülü kavşağının bitmesiyle birlikte Şanlıurfa-Diyarbakır yolu güzergâhı rahat bir şekilde nefes alacak. 2 kulp ve 8 yol bağlantısı ile sinyalizasyon kullanılmadan geçişlerin sağlanacağı kavşak, yapımı ile Türkiye'de bir ilk olacak. Şanlıurfa'da trafiğin en çok sorun yaşandığı bölgelerden biri olan Çevik Kuvvet Projesinde, Devteşti (Süleymaniye), Abide, Diyarbakır ve Çevreyolu yönlerinden gelen yollar kesişiyor.

Hafif raylı sistem hattının da geçecek

Böylesi bir kavşakta uzun yıllar hizmet verebilecek trafik sıkışıklığını önleyici, kendisine bağlanan transit geçişli kavşakların trafik yükünü tüm yönlere dağıtma imkânı veren ışıksız, duraksız, tam direksiyonel bir kavşak tasarlandı. Planlanan hafif raylı sistem hattının da geçeceği Abide-Diyarbakır istikameti en üst kotta ve Devteşti-Çevreyolu istikameti en alt kotta tasarlanmıştır. Birbiriyle kesişmeyen her biri 10 metre genişliğindeki ayrı kollarla sağlanan sağa ve sola dönüşler bu iki ana istikamet arasında kalan 16 metrelik kot farkı içerisinde yer alıyor.

EŞREF DOĞAN/DAMGA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı