Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 10:45
 
Düğün evi cenaze evi olmasın!
Şanlıurfa’da yaz aylarının başlamasıyla düğün sezonun başladı. Uzmanlar ise, düğünde eğlence amaçlı atılan kurşunların suçsuz olan vatandaşların hayattan kopartılmasına neden olduğunu belirterek vatandaşları uyarıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Düğün evi cenaze evi olmasın!

YAZ ayları geldi çattı. Düğün sezonu açıldı. Düğünlerde, özellikle kırsal kesimlerde yapılan düğünlerde maalesef en vazgeçilmez olan yine silahlar oluyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok düğün magandasının kurşunu ile birçok Urfalı vatandaşımız yaşamını yitirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, düğün magandalarının 2 yılda 35 kişiyi katlettiğini dile getirdi.

Soyu, 2017 yılı başından-2018 yılının Eylül ayına kadar törenlerde havaya ateş nedeniyle 35 kişinin hayatını kaybettiğini, 600 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ölen 35 kişiden 10’unun çocuk olduğunu ifade eden Bakan Soylu, bu olaylarda 311 çocuğunda yaralandığını aktardı.

Uyarılar fayda etmiyor

 Birçok ölümle sonuçlanan silah sıkmalar yapılan uyarılara rağmen silahlar sıkılmaya devam ediyor. Düğünlerde özellikle küçük yaştaki çocukların ellerine verilen silahlar ise büyük bir korku yaratıyor.Küçük çocukların bile bulunduğu alanda silah sıkan davetliler yüzünden bazen düğün evleri maalesef yas evine dönüşüyor.

  Yazın hafta sonları yapılan düğünlerde aşırı derecede sıkılan silahlara bir türlü önlem alınmazken, yetkililerin bu yaz nasıl bir çözüm bulacağı merak ediliyor.   Uzmanlar ise, düğünde eğlence amaçlı atılan kurşunların suçsuz olan vatandaşların hayattan kopartılmasına neden olduğunu belirterek vatandaşları uyarıyor.

Bakanlık genelge göndermişti

Öte yandan İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz yıl düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için valiliklere genelge göndermişti. Bakanlık gönderdiği genelgede valiliklerden düğün, nişan gibi organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınmasını istedi. Genelgeye göre,düğünlerde davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri silahla havaya ateş edilmesine müdahalede bulunmazlarsa haklarında soruşturma açılacak.Silahı ile havaya ateş açan kamu personeli hakkında ise disiplin işlemi yapılacak.

Ayrıca muhtarlara da düğünlerde silah kullanan magandaları ihbar etmesi görevi verildi.Genelgede, düğün-nişan sahipleri ile organizasyon yapan kişilerin açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma’ yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şekilde alanlara asılması istendi.

MEHMET ASLAN

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı