Eğlence mekanları için yeni genelge
Haber
16 Eylül 2020 - Çarşamba 12:42
 
Eğlence mekanları için yeni genelge
İçişleri Bakanlığından 81 il valiliklerine yeni genelge gönderildi. Genelgede kapalısı olması gereken istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatının iptal edilmesi gerektiği yayınlandı.
GÜNDEM Haberi
Eğlence mekanları için yeni genelge

İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen Umuma açık istirahat ve eğlence mekânları koranavirüs salgını kapsamında geçici olarak faaliyetleri durdurulmuş olan bazı gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüplerinin belediye veya il özel idaresine başvurarak faaliyet konularını kafe, restoran ve lokanta olarak değiştirdikleri ifade edildi. Faaliyetlerini değiştirmek isteyen işyerlerinin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılması gerektiği belirtildi.

 

Faaliyetlerine devam eden işyerleri kapatılacak

Genelgede iş yeri ruhsatını değiştiren veya tali faaliyet konusu ekleyen işyerlerinin listeleri belediyelerden ve il özel idarelerinden alınacak, listesi alınan iş yerlerinin denetimlerinin sıkılaştırılacağı ve eski faaliyetlerine devam eden işyerlerinin ruhsatlarının iptal edilerek kapatılacağı bildirildi.

Faaliyetleri durdurulan gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüplerinin belediye veya il özel idaresine başvurarak faaliyet konularını kafe, restoran ve lokanta olarak değiştirdikleri halde eski faaliyetlerine devam ettiklerinin gözlemlendiği takdirde işyerlerinin ruhsatlarının iptal edilip kapatılacağı ifade edildi.

Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup sonradan ilgili yerel yönetime müracaat ederek ana faaliyeti değiştiren işyerlerine yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.  

Bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmeler, ilgili genelgeler çerçevesinde derhal kapatılacak ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3’ncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılacak.

 

Genelge

İç işleri bakanlığınca yayınlanan genelge şu şekilde.

Genelge “Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına talî faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyecek.  

Vali/Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.” İfadeleri kullanıldı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı