Engellilere rampa engeli!
Haber
24 Aralık 2020 - Perşembe 13:32
 
Engellilere rampa engeli!
Şanlıurfa’da fiziksel engeli olan bireylerin ulaşımı için kaldırımlara yapılan rampalar, kimi zaman önüne park eden otomobiller nedeniyle kullanılamaz hale geliyor.
ÖZEL HABER Haberi
Engellilere rampa engeli!

Şanlıurfa'nın en önemli sorunlarının başında trafik konusu geliyor. Özellikle Haliliye İlçesindeki Bahçelievler bölgesinde yaşanan trafik ve otopark sıkıntısı gün be gün artarken bir taraftan da yol kenarına park eden araçlar kaldırımdaki engelli rampalarına engel oluyor.

Park yeri bulamayan araçların kaldırım kenarlarına ve engelli rampasına park etmesinden dolayı çoğu zaman engelliler kaldırımları kullanmaz hale geliyor. Kaldırım yasasına göre kaldırımlardaki engelli rampalarına araç park edenlere 95, otoparklardaki engelli park yerine park edenlere ise 190 lira ceza kesiliyor.

 

“Rampaları kullanamıyoruz”

Engelli rampalarını çoğu zaman kullanamadıklarını ifade eden Ahmet Çınar “çoğu zaman rampaların önüne park eden araçlardan dolayı kaldırımı kullanamayıp caddeden gitmek zorunda kalıyoruz bu seferde yollar dar olduğundan dolayı arkamızda araçlar oluyor yada daha kötüsü kazalar meydana geliyor.

Bazı zamanlarda uzun kaldırımlar oluyor çıkışını göremediğimiz sonuna kadar giyoruz bir de bakıyoruz ki araç parkı var geri dönmek zorunda kalıyoruz herkes şanslı değil akülü arabası yok kendini iterek geri dönmek zorunda kalıyor ya da akülü arabaların aküleri erken tükeniyor. Yetkililerden bu parklara bir çözüm bulunmasını istiyoruz.

 

“Çözüm daha önceden bulunmuş”

Engelli rampalarına yapılan park ihlallerini engellemek ve caydırıcı hale getirmek için daha önceden Eskişehir ve Soma’da çeşitli önlemlerin alındığını vurgulayan Çınar, En basit şekilde Eskişehir’de rampalara araçların park etmesini önlemek için, trafik denetleme şubesi ile Sakatlar Derneği arasında WhatsApp grubu kurulduğunu ve engellilerin olası bir durumda Whatsapp grubuna bildirdiklerini ifade etti. “Kaldırımlarda engellilerin geçişi için yapılan rampalara araçların park etmesini önlemek için, trafik denetleme şubesi ile Sakatlar Derneği arasında WhatsApp grubu kuruldu.

Grup üyeleri, engelli rampasına park eden aracın fotoğrafını çektikten sonra konum bilgisiyle trafik ekiplerine gönderiyor. Bölgeye sevk edilen ekip park halindeki aracı çekiyor. Ardından kesilen para cezası araç sahibinin adresine gönderiliyor.

Uygulama, Soma’da da hayata geçirildi. Kaldırımlarda engellilerin geçişi için yapılan rampalara araçların park etmesini önlemek için, trafik denetleme şubesi ile Soma Bir Damla Ol Engelliler Derneği arasında WhatsApp grubu kuruldu. Grup üyeleri diğeri ile aynı şekilde fotoğraf çekip konum bildirerek şikâyette bulunuyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı