Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 15:10 Bu haber 2299 kez okundu
 
GAP'ta DSİ'nin yatırımları devam ediyor
Türkiye'nin en önemli bölgesel kalkınma projesi olan GAP'ta DSİ'nin yatırımları devam ediyor. DSİ Bölge Müdürü Gökçe, Viranşehir sulama projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte en çok işsizliğin önüne geçileceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
GAP'ta DSİ'nin yatırımları devam ediyor

Harran, Bozova, Suruç gibi ovaların suyla kavuşmasının ardından gözler bölgenin en büyük ovası olan Viranşehir ve Mardin ovalarına çevrildi. DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından yakından takip edilen Viranşehir sulama projesinde ciddi oranda ilerleme kayıt edildi. Çalışma ve Tarım eski Bakanı Şanlıurfa eski Milletvekili Faruk Çelik ve Mehmet Akyürek'in girişimleri sonucu hayata geçirilen ve 4 yıl önce temeli atılan aşağı Viranşehir sulama projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. DSİ 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, teknik elemanlarla birlikte dün, son derece modern bir şekilde yapımı devam eden alanda incelemelerde bulundu.

    DSİ Bölge Müdürü Gökçe, Viranşehir sulama projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte en çok işsizliğin önüne geçileceğini söyledi.

Gökçe, GAP'ın en önemli yatımlarının hızla devam ettiğini ifade ederek şunları söyledi:'Viranşehir ilçesi tarım arazilerini sulayacak projede 68 ilerleme sağlandı. Dsi Genel Müdürlüğünce inşa edilen Viranşehir Pompajla Sulaması 1. Kademe İnşaatı ile bölgede yaklaşık 22012 ha alan modern borulu şebeke sistemi ile sulama imkanına kavuşacaktır. Proje; kuyu ile sulama yapan bölgeyi Atatürk Barajından Mardin Ana Kanalı vasıtasıyla gelen suyla buluşturacak, istihdam ve çiftçimize gelir artışı sağlayacak.”

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı