Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 11:58
 
"Gelecek"teki Urfalılar
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisinin kurucular kurulu listesi açıklandı.Gelecek Partisini kurucular kurulu listesinde 3 Urfalı olduğu gözlemlendi.
SİYASET Haberi

Bu gün kurulan Gelecek Partisinin kurucular kurulunda bulunan Urfalılar Mehmet Atilla MARAŞ, Ak Parti 22. Dönem Şanlıurfa Milletvekili olarak TBMM'de bir dönem görev yaptı. Diğer bir isim ise Davutoğlu AK Parti başında olduğu 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde 12. sıradan 25. Dönem milletvekili adayı olan isim Abdullah Yeşil oldu. Şanlıurfa'da gelecek Partisi Kurucular kurulu listesine giren 3. isim ise Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği başkanı ve AK parti'de bir dönem aday adayı olan Şükrü Kırboğa oldu.

 

Mehmet Atilla Maraş kimdir?

1 Temmuz 1949 tarihinde Şanlıurfa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1971 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. Çeşitli kamu kuruluşlarında öğretmenlik, mühendislik ve yöneticilik yaptı. Mesleği gereği Anadolu'yu bir uçtan bir uca gezdi.

Yazı hayatına lise sıralarında şiirle başladı. 1966'da Adımlar ve Balıklı Göl dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Şiirleri; Hareket, Mavera, Harran, Dergâh,Yedi İklim, Dil ve Edebiyat dergilerinde yayınlandı. Yeni Devir ve Yeni Şafak gazetelerinde yazılar yazdı. 1967'de yazdığı Ayney şiiriyle tanındı. 1981'de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Şehrayin adlı şiir kitabıyla yılın şairi seçildi. Yurt içinde ve yurt dışında birçok şiir etkinliğine katıldı. Şiirleri, birçok dünya diline çevrildi.

 

Abdullah Yeşil Kimdir?

01 Ocak 1964 yılında Şanlıurfada doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfada tamaladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında "Doğu ve Batı  Yönetim Bilimi Düşüncesinin Öncüleri Machiavelli ve Nizamü'l Mülk Örneği" adlı Tezi ile Yüksek Lisans çalışmasını tamaladı. Çalışma Bakanlığında "Resmi Arabulucu"luk görevinde bulunda. Şanlıurfa SM.Mali Müşavirler Odası başkanlığında 2 dönem bulundu.

Halen Şanlıurfa'da Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmaktadır.

 

Şükrü Kırboğa kimdir?

 01.01.1974 yılında Şanlıurfa doğumlu. ilk, orta tahsilini Şanlıurfa’da tamamladı. 1992-1993 yılları arasında Kazakistan Almatı şehrinde Rus dili ve Edebiyatı, 1993-1994 Kazakistan Almatı şehrinde Enerji Enstitüsü Bilgisayar Enformasyon Sistemleri, 1994-1999 Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni bitirdi. 2001-2002 Kısa dönem Askerlik görevini yaptı.

Askerlik görevinden sonra 2001-2002 yılları arasında ŞUREDAŞ’da Yatırım ve Planlama Şefliğinde Elektrik Mühendisi olarak çalıştı. 2003-2008 yılında GÜCLÜ TRAFO LTD. ŞTİ’ni kurarak Genel Müdür sıfatı ile Plan Proje ve Taahhüt işlerini yaptı. 2005 yılında 17 ortaklı Nil Trafo AŞ’yi kurarak Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü sıfatı ile Trafo imalatı, pazarlama ve satışını gerçekleştirdi.

Halen özel bir şirkette Yapı Denetim Mühendisi olarak çalışmaktadır.

Şükrü Kırboğa, 2004 Yerel Seçimlerinde Şanlıurfa AK Parti Belediye Başlan Aday Adaylığı, 2007 Genel Seçimlerinde Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Aday Adaylığında bulundu.

2010 yılında Türkiye’de gelişen demokratikleşme sürecine katkı sunmak ve Türkiye’de belli bir nüfus yoğunluğuna sahip olan Arap kökenli vatandaşları tek çatı altına toplamak amacıyla Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni (ARAPDER) Kurdu. Halen bu derneğin Genel Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Şükrü Kırboğa, yerel ve ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yapmakta ve sosyal çalışmalarda aktif olarak yer almaktadır.

Şükrü Kırboğa, ileri düzeyde Arapça ve Rusça bilmektedir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı