Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 17:41 Bu haber 1536 kez okundu
 
Güneydoğu’da İhracatçılardan Eylül ayı rekoru
Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen Eylül ayı ihracatı yılın en yüksek aylık ihracatı olurken, Gaziantep’ten yapılan ihracat ise tarihin en yüksek Eylül ayı ihracatı oldu.
EKONOMİ Haberi
Güneydoğu’da İhracatçılardan Eylül ayı rekoru

 Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Eylül ayında ihracatta yeni rekorlar kırıldığını ifade ederek Gaziantep’ten Eylül 2019 döneminde 659 milyon 859 bin dolarlık ihracat yapıldığını aynı dönemde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 806 milyon 875 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını ifade etti.

Ortadoğu birinci sırada

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen ihracat ülke gruplarına göre incelendiğinde, Orta Doğu Ülkeleri’nin yüzde 46 pay ile ilk sırada, AB Ülkeleri’nin yüzde 19,7 ile ikinci ve Afrika Ülkeleri’nin ise yüzde 13,4 ile üçüncü sırada yer aldığı açıklanırken Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Ocak-Eylül 2019 döneminde 189 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği ve Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, İran, Almanya, Libya ve İsrail’in en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında olduğu belirtildi. İhracatı yapılan ürünler incelendiğinde ise makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, demir-çelik mamulleri ile dış giyimin en çok ihracatı yapılan mal grupları olduğu ifade edildi.

Güneydoğu illerinden yüksek ihracat performansı

Aynı ayda, GAİB bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise Mardin’den 86 milyon dolar; Kahramanmaraş’tan 77 milyon dolar, Malatya’dan 38,6 milyon dolar, Diyarbakır’dan 13,7 milyon dolar, Şanlıurfa’dan 11,4 milyon dolar, Adıyaman’dan 7 milyon dolar, Kilis’ten 6,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı. (İHA)

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı