Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 11:27 Bu haber 4142 kez okundu
 
“Halılarınızı ucuz yerlerde yıkatmayın”
Gazetemizin bu hafta ki konuğu Halı Yıkama Fabrikası Sahibi Ahmet Karadaş oldu.
ÖZEL HABER Haberi
“Halılarınızı ucuz yerlerde yıkatmayın”

Gözde Halı yıkama fabrikası sahibi Ahmet Karadaş yıllardır halı ve perde yıkama yaptıklarını ve hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını vurguladı.

Karadaş, Kaliteli halı yıkama şampuanı kullandıklarını vurgulayarak,” halı yıkarken her yönde çok iyi fırça yapmak lazım. Halıların leke ve kirlik durumlarına gerekirse defalarca yani sorun çıkıncaya kadar bu işi sürdürmek gerekli” dedi.

Halıları kendiniz evden mi alıyorsunuz?

 “Yıkanmak üzere evlerden alınan halıları, halı yıkama fabrikamıza götürüyoruz”

Evet, yıkanmak üzere evlerden alınan halıları, halı yıkama fabrikamıza götürüyoruz. Ancak bunun öncesinde karışmaması ve herhangi bir aksilik yaşanmaması adına numaralandırma yapıyoruz. Bu sayede halı yıkama işlemine geçilmeden önce halıların nereden, ne zaman ve kimden alacağımızı rahatlıkla tespit etmiş oluruz.

Peki, halı yıkama işleminin aşamaları nelerdir?

 “Halıları cinsine ve hangi malzemeden yapıldığına göre sınıflandırıyoruz”

Halıları cinsine ve hangi malzemeden yapıldığına göre sınıflandırıyoruz. Bunun sebebi ise farklı malzemelerden üretilen halıların aynı şekilde yıkanmaması gerektiğidir. Örneğin, akrilikten yapılmış bir halı ile yünden imal edilmişmiş bir halı yıkarken aynı temizlik malzemesi kullanılamaz. Yine dokuma bir halı ile makine halısına aynı muamele yapılamaz. Bu halılar birbirlerinden farklı özellikler gösterirler ve farklı yöntemler ve temizlik malzemeleri ile halı yıkama işlemine tabi tutulurlar. Halı yıkama fiyatları da bu özelliklere ve yapılacak işlemlere göre değişmektedir. Halı yıkama işlemine geçilmeden önce halıları tam otomatik makinalar ile tozlarından arındırıyoruz. Bu işlemin yapılma sebebi ise, yıkama sırasında aşırı kirliliğin olmaması ve kimyasalların özelliğinin azalmasının önüne geçmektir. Toz alma işleminin ardından halılar için yumuşatma işlemi uyguluyoruz. Bu işlemi de halıların üzerinde kurumuş ve çıkması zor lekelerin yumuşaması için yapıyoruz. Bunu da içi su dolu havuzlarda geçekleştiriyoruz.

Halı yıkamada çok ucuz fiyatlarla kampanyalar yapan firmalar var, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

“Ucuza isimsiz, markasız, merdiven altı imalat olan deterjanları ile halı yıkayanlar var”

Kaliteli ürün kullanıp, kaliteli iş çıkarıp hak ettiğiniz ücreti almanız lazım. Ucuza isimsiz, markasız, merdiven altı imalat olan deterjanları ile halı yıkayanlar var ancak bu fiyatlara sakın aldanmayın yoksa halınız renk atar, çabuk yıpranır ve eskir. Unutmayın ki ucuz fiyatla gelen iş size pahalıya mal olur. Hem ucuz hem de kaliteli halı yıkamak imkânsızdır.

Kalite kontrolünden bahsettiniz gerçekten her ürün için bu denetimi yapıyor musunuz?

Temizlik sonuçlarının kalite ölçümü objektif olmalı”

Temizlik sonuçlarının kalite ölçümü objektif olmalı. Birisi için iyi sonuç diğeri için iyi olmayabilir. Biz tek bir hata olmaması ve müşteri memnuniyeti için kalite kontrolüne büyük önem veriyoruz. Yıkanmış olan halı iyi sonuç vermeyen cinsten olabilir. Yahut çıkmayan bir leke vardır. Bu durumlarda önce tüm kimyasal imkânlarla yeniden yıkama yapıyoruz ama sonuçta müşterilerimizi de olumsuzluklar karşısında bilgilendiriyoruz.

İyi bir halı yıkmada başarı oranı nedir?

“Bütün lekelere garanti verilmesi doğru değildir”

Lekeler 98-99 oranında çıkar zaten iyi bir ürün kullanıyorsanız geriye kalan 1-2’lik guruba giren lekeler için özel ilaçlarımız ile leke çıkarma yapıyoruz. Endüstriyel yıkama da böyle bir uygulama neredeyse imkânsızdır. İşi leke çıkarmak olan dünya devi kuru temizleme zincirlerinin müşterilerine verdiği teslim alma belgesinde şu ibareler yazar;’’ çıkmayan lekelere garanti verilmez’’ Bütün lekelere garanti verilmesi doğru değildir. Müşterilerimize biz her lekeyi çıkarırız garantili gibi; yıkama endüstrisinde tam geçerliliği olmayan söylemlerde bulunmayız. Anti bakteriyel ürünler ile dezenfeksiyon işlemi yaparak halı yıkama işlemini başarı ile tamamlarız.

Evde halı yıkayan annelerimize mesajınız nedir?

“Evde halı yıkarken mutlaka yumuşatıcı kullansınlar”

Evde halı yıkarken mutlaka yumuşatıcı kullansınlar. Halıları mümkün olduğu kadar temiz yerde yıkayıp temiz yere asınlar. Halılarında bir leke varsa gelip bizden rica edebilirler. Onlardan herhangi bir ücret almadan ilaç verebiliriz.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı