Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 09:48 Bu haber 2097 kez okundu
 
İkinci el eşyalarda öğrenci bereketi yaşanıyor
Şanlıurfa'da ikinci el ev eşyası satılan işyerlerinde öğrenci bereketi yaşanıyor.Kentte ikinci el ev eşyası satan esnafın işleri Harran Üniversitesine kaydını yaptırıp yurt yerine evde kalmayı tercih eden öğrencilerin gelmeye başlamasıyla hareketlendi.
EĞİTİM Haberi
İkinci el eşyalarda öğrenci bereketi yaşanıyor

İBRAHİM HALİL ALTUNDAĞ/URFADAMGA

Harran Üniversitesine bu yıl yaklaşık 5 bin kişi yeni kayıt yaptırdı. 2019-2020 eğitim sezonun başlamasıyla Öğrenciler de kentte gelmeye başladı. Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler, önce kalacakları kiralık evi buluyor. Ardından kullanacağı eşyayı arama yoluna giriyor.
Spot ve ikinci el satışı yapan esnaf ise, yurt yerine evde kalmayı tercih eden öğrencilerin  uğrak yeri oldu.Birçok ikinci el eşya satıcısı, üniversitede eğitim-öğretimin başlamasıyla yoğun günler yaşıyor.
Eşyalara olan yoğun talep esnafın da yüzünü güldürüyor. Bir evi döşemenin öğrenciye maliyeti ise bin ile iki bin lira arasında değişiyor.

Öğrencilere her anlamda yardımcı olmaya çalışıyoruz
3  yıldır ikinci ev eşyası alım satım işi yapan Ali Güzel,yaptığı açıklamada,”Birkaç güne üniversite açılacak. Özellikle yurtlara başvuru yapan ve başvurusu kabul olmayan üniversite öğrencileri, ev tutuyor ve ikinci el ev eşyası alıyor. Eşyalarımız tamamen öğrencilere yönelik ve fiyatlarımız onların bütçesine göre uygun. Öğrencilere her anlamda yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Öğrenciler fiyatlardan memnun
Malatya'dan Harran Üniversitesini kazanan öğrencilerden Ahmet Karataş, “Yurt başvurusunda bulunduk ama bize çıkmadı. Bizde ev tutmaya karar verdik. Evi sıfır döşemeyeceğimiz için burada ikinci el eşya almaya geldik. Koltuğundan buzdolabına kadar ihtiyaçlarımızı buradan karşılıyoruz” diye konuştu. Kiraladığı evi için ikinci el eşya bakan üniversite öğrencisi Aziz Güzel ise, bir öğrencinin bütçesinin belli olduğunu ifade ederek fiyatı daha uygun olduğu için mağazalar yerine spotçuları tercih ettiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı