İlaçlama hangi belediyenin görevi
Haber
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:55
 
İlaçlama hangi belediyenin görevi
Sıcak havaların artmasıyla birlikte sinek ve haşereler de artış olmaya başladı. Vatandaşlar, haşere ile mücadelede belediyelerin bahane üreterek topu birbirlerine attığını söyledi.
ÖZEL HABER Haberi
İlaçlama hangi belediyenin görevi

Korona virüsle mücadele kapsamında tüm belediyelerde hummalı bir çalışma sistemi devam ederken yaz ayı ve sıcak havaların başlamasıyla birlikte bu defa şehir merkezinde haşere ve sinek artışı yaşanmasına neden oldu.

Başta karakoyun olmak üzere Şanlıurfa’nın atık sularının taşındığı derelerde bulunan haşere ve sineklerin üreme alanlarında ilaçlama çalışmalarının ne zaman yapılacağını merak eden vatandaşlar, belediyelere müracaatlarında ilginç cevaplarla karşılaştıklarını söylediler.

Büyükşehir belediyesini arayarak haşere ve sineklere karşı bir ilaçlama çalışmasının olup olmayacağını soran vatandaşlar, almış oldukları ilçe belediyelerinin çalışma alanına giriyor cevabının ardından ilçe belediyelerini arayarak şikayetlerini dile getiren vatandaşlara bu defa da büyükşehir belediyesinin ilgilendiği konusundaki cevapları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediklerini söylediler.

Hangi belediyenin ilaçlama konusunda yetkili olduğunu bilmediklerini söyleyen Şanlıurfalı vatandaşlar, önlem alınmadığı takdirde yaz ayının ortasına gelinmeden başta sıtma türü hastalıklar olmak üzere çok sayıda hastalık taşıyan sinek ve haşereler konusunda önlemin işe yaramayacağının altını çizdiler.

Sıcak yaz günlerinde özellikle açık havada uyumayı tercih eden vatandaşlar, özellikle damlarda sinek ve haşerelerin sosyal yaşamı tehdit ettiğini belirterek konu hakkında bir an önce alınması gereken önlemlerin hızlı bir şekilde uygulamaya geçilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Korona virüsle mücadelede etkin bir ilaçlama çalışmasının başladığını belirten Şanlıurfalı vatandaşlar; “Son iki ay içerisinde dünyayı etkisi altına alan gizli düşman korona virüs ile mücadele konusunda tüm dünyaya oranla ülkemizde topyekun bir mücadele örneği sergilendi ve halen devam etmekte. Fakat Şanlıurfa’nın geçmişten bu güne en büyük sorunlarından bir tanesi de sinek ve haşereler olmuştur.

Bizler yaz mevsiminde özellikle damlarda uyuyarak serinlemeye çalışıyoruz. Fakat bu yıl haşereler buna müsaade etmeyecektir. Haşere konusunda ilaçlamanın hangi belediyeye ait olduğunu bilmiyoruz.

Büyükşehir belediyesini aradığımız zaman bizlere ilçe belediyelerinin bu konuda yetkili olduğunu söylüyorlar. Fakat ilçe belediyelerine sorduğumuz zaman ise bu defada büyükşehir belediyesinin bu konuyla ilgilendiğini söylüyorlar.

Bizlerde kime inanacağımızı bilmiyoruz. Oysaki sorun şehrimizin ortak sorunu o belediye yada şu belediye ilgileniyor demek yerine ortak bir sorun olarak görülüp haşere ve sinekle mücadelede tüm belediyelerin ortak hareket etmeleri gerektiği kanısındayız.

Mücadele sadece korona virüs ile olmamalı temizlik için ilk etapta haşerelerin larva ve yumurtlama döneminde Şanlıurfa’da bulunan atık derelerde ilaçlama çalışmaları başlamalı. Şu belediye yada bu belediye diye topu birbirlerine atmak yerine hizmette yarışmak konusunda etkin olunmalı. Bir an önce haşere ve sinek ile mücadelede ilaçlama çalışmalarının başlamasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı