Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 10:56
 
​İstanbul seçimlerinde gözler hemşerilerde
23 Haziran seçimlerine sayılı günler kalırken, hemşehri profilinin ön plana çıktığı İstanbul’da 135 bin 306 Urfalı yaşıyor. Şanlıurfa hemşeri profilinde ise 34. sırada yer alıyor.
SİYASET Haberi
​İstanbul seçimlerinde gözler hemşerilerde

YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi kararının ardından, gözler yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanın seçileceği 23 Haziran’a çevrildi. Yeniden yapılacak seçimlerde İstanbul’da yaşayan başka illerden kişi sayısı en önemli konular arasında yer alıyor.

En çok Sivaslılar var

Yapılan araştırmaya göre İstanbul’da en çok nüfusu bulunan il 752 bin 808 kişi ile Sivas bulunuyor. Sivas’ı sırasıyla 553 bin 898 kişi ile Kastamonu, 505 bin 608 kişi ile Ordu, 484 bin 423 kişi ile Giresun izliyor. Hemşehri profilinin ön plana çıktığı İstanbul’da 135 bin 306 Urfalı yaşıyor. Şanlıurfa hemşeri profilinde ise 34. sırada yer alıyor.Özellikle Bakırköy, Bahçelievler ve Üsküdar civarında yaşayan Urfalılar, 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimlerinde oy kullanacak.

Erdoğan’dan vekillere talimat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili vekiller ile iftar programında AK Partili milletvekillerine 23 Haziran’da yapılacak olan seçimler nedeniyle talimatlar verdi. Milletvekillerine İstanbul'daki hemşehri dernekleriyle sık sık buluşmaları gerektiğini anlatan Erdoğan, seçimi kendi lehlerine çevirmek için çok çalışacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, "Bayramda memlekete gitmek yok, bayramı burada kutlayacağız. Milletvekillerimiz kimseden yönlendirme beklemeden İstanbul'a giderek nerede akrabası, dostu, arkadaşı, nazının geçeceği kimse varsa tek tek arayıp destek istemelidir" dedi. Bu talimat üzerine AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri,23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimlerinde Cumhur İttifakının kazanması için kamp kuracak. Vekiller, İstanbul’daki Urfalı hemşerileriyle buluşarak oy isteyecek.Mehmet ASLAN/

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı