Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 10:11
 
Karadeniz Uşakları Şanlıurfa’da
Karadeniz’in geleneksel ürünlerinin, müziklerinin, lezzetlerinin, mizahı duruşunun bir araya geldiği özel bir Halkla İlişkiler ve Tanıtmak amacı düzenlenen Karadeniz Uşakları projesinin mimarı Orijin PR ajansın sahibi Hülya Sevinç ile röportaj gerçekleştirdik.
KÜLTÜR SANAT Haberi
 Karadeniz Uşakları Şanlıurfa’da

Röportajda Karadeniz’in geleneksel ürünlerinin, müziklerinin, lezzetlerinin, mizahı duruşunun bir araya getiren özel bir proje olduğunu, ifade eden Hülya Sevinç, “8 yıldır gerçekleştirdiğimiz çalışmanın başarısını arkamızdan gelen benzeri yöresel etkinliklerden görebilirsiniz. Sanırım bu tür etkinlikler de ciddi bir rol model olduk” söylemiyle ne kadar iddialı olduklarını gösterdi.

Karadeniz Uşakları etkinliğinizden bahseder misiniz?

Karadeniz Uşakları,  Karadeniz’in geleneksel ürünlerinin, müziklerinin, lezzetlerinin, mizahı duruşunun bir araya geldiği özel bir Halkla İlişkiler ve Tanıtım Projesidir. Karadeniz’i, Karadenizli isimlerle tanıtan etkinliğimiz de Karadeniz’in, birbirinden özel geleneksel ürünleri ile tanışıyorsunuz. Sürmene bıçak sanatçılarının yaptığı bıçaklarından, Trabzon’un ünü ülke dışına çıkmış tereyağından, Gümüşhane’nin pestillerine, hediyelik eşyalarına kadar çok sayıda geleneksel lezzetleri bir arada görüp, tadabiliyor, isterseniz satın alabiliyorsunuz. Saha içerisinde bulunan özel dekorlarda (Hamsi Balığı, Horon yapan Karadenizliler, İnek, Kuzu, Eşek ) fotoğraflar çekilebiliyorsunuz. Etkinlik sahamızda, saman balyalarının etrafında çocuklarınız eğlenirken, sahamızda ki Karadeniz insanına ait sözlerinden oluşan mini sergi de yüzünüz gülümsüyor.  Torul standımızda Karadeniz Keşanlarına bakarken, birden stantlarda satış yapan isimlerin sahaya çıkıp horon yaptığını ve daha ne olduğunu anlamadan kendinizi horonun içinde bulabiliyorsunuz.  Karadeniz’in 10 İl ve İlçe stantlarından oluşan projemiz kısacası ilk etapta mini bir fuar çalışması gibi görünse de detaylarında ki tüm dokunuşlar da, Halkla İlişkiler (PR) mantığı ön plana çıkarıldığı için dört yıldır bulunduğu sahalarda büyük beğeni toplamıştır. Ürünlerde ki mevzuata uygun duruşu, aktiviteleri ve saha dekoru ile sürekli kendini yenileyen Karadeniz Uşakları etkinliği, Karadeniz’in, renkli, coşkulu, mizahi, eğlenceli duruşunu en doğru şekilde gittiği sahalara yansıtan bir çalışma

Şimdiye kadar yapılan yöresel etkinliklerden farkı nedir?

Bu projenin farkı, 8 yıl önce yola çıkarken öncelikle kurumsal kimliğe uygun şekilde geliştirilmiştir. AVM’lerin tüm kurallarına uyum sağlayacak ekip arkadaşları ile çalışılmaktadır. Avm lerle çalışan ilk yöresel etkinlik bizimdir.  Standı temsil eden isimler aynı zamanda bulunduğu sahadaki kurumu da temsil ettiğinin bilincinde isimlerdir. Diğer etkinlikler de ki gibi değişken stant sahipleri ile çalışılmamaktadır. Aynı isimlerle yıldır düzenli çalışma yapmaktayız. Böylece sahadaki yüzler gittiğimiz sahalarda isim olarak ta tanınmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi PR mantığı ile geliştirilen projemiz de aktivitelere oldukça özen gösterilmektedir. Yani çocuklara ayrı, büyüklere ayrı aktiviteler yapılmaktadır. Diğer yöresel etkinliklerde dikkat edilmeyen, yörenin insanı ve yöreden getirilmiş ürün konularında etkinliğimiz oldukça hassas durmaktadır. Yani projede olmak isteyen bir isime Karadenizli olması ve satacağı ürünlerle ilgili belge istenmektedir. Dahası tek amacı ticari kazanç üzerine kurulu isimlerin bizim etkinliğimizde yeri yoktur. Diğer etkinliklerde ticaret ve kazanç daha ön plandayken, bizde isimler bu etkinliğin ve şovun bir parçası olmaktadır.

Bu güne kadar bu tür kaç aktivite gerçekleştirildiniz?

Etkinliğimizin başlangıç projesi “ Memleketim” etkinliğini de dikkate alırsak toplam 8 yıl içerinde 850 çalışma yakın aktivite yaptık

Kaç kişilik bir ekip ile çalışıyorsunuz? Ekipte yer alanlar hangi farklılıklarla ön plana çıkıyor?

10 il ve ilçe Standından oluşan Karadeniz Uşakları, 21 kişiden oluşmaktadır. Bu isimlerden 2 kişi müzik ve sahne, hafta sonu horon, çocuk etkinlikleri konusunda yetkili isimdir. Stant çalışanları yazın beyaz kışın siyah tek renk giyinmektedirler. Ayrıca sahada yaka kartı takmaktadırlar. Organizasyon bölümü yetkilisi hariç tüm stant yetkilileri ve çalışanları Karadenizli isimlerden oluşmaktadır.  Tüm çalışanlar, Avm iç yönetim kuralları konusunda bilgiye sahiptir. Esprili ve neşeli duruşları ile gittiğimiz her avm ve belediye çalışmalarında kurumun yönetiminden, ziyaretçilere kadar çok güzel dostluklar kuran ekibimiz, anlattıkları fıkralar, horonlar ve sohbetlerle girdiğimiz sahaların kahramanları olmuşlardır.

Genellikle organizasyonlarınız kaç gün sürüyor?

Etkinliğimiz,  Alış veriş Merkezlerinde en az 10 gün sürmektedir. Çift hafta sonu dikkate alarak, tarihler kurgulanmaktadır. Bazı Avm lerde özel istek olduğu zaman bu süre 15 – 17 güne çıkarılmıştır. Ama tercih edilen süre 10 gündür.

Karadeniz Uşakları etkinliği ile hedefiniz nedir?

Hedefimiz, etkinliğimizin bilinirliğini yükseltip, sabitte bir projeye imza atmaktır. Yani bir sonra ki hedefimiz marka olmak, konu ile ilgili zaman zaman avm lerden özel teklifler gelmektedir. Doğru nokta ve zamanda ilk atacağımız adım, sabit özel bir proje yaratarak, bu proje üzerinden büyümeye çalışmayı planlıyoruz. Çünkü her gecen gün bu tür aktivitelerin sayıları AVM lerde artıyor. Bu işi doğru yapan kadar yanlış yapanlarda oluşuyor. Ürün ve hijyen konusu, bu tür etkinliklerdeki ürün yelpazesinin birbirine benzemesi avm.lere gelen ziyaretçilerin de etkinliğe ilgisini düşürüyor . Benzeri bazı yöresel etkinlikler işi tamamı ile ticarete ve rekabete dökünce beklenen son ile karşı karşıya kalıyoruz. Geleneksel Ürünlerin kalitesi düşüyor. Alış Veriş Merkezlerinin bir kısmı aktivite ve imaj kısmı ile değil kira bedelini önceliğine alıyor. Kısacası bizim özenerek yarattığımız “Pazar” her geçen gün ivme kaybediyor. Bu neden bir sonraki adımımız sabit projelerde varlık göstermek olacaktır.

Bu etkinliği yaptığınız şehirlere ve tuttuğunuz mekânlara neler vadediyorsunuz?

Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda öncelikle ziyaretçi giriş sayısını ciddi ölçüde arttırıyoruz. Karadeniz Halk Dansları, Karadeniz Müzik Konseri etkinliğimiz gibi Alış veriş merkezine oldukça beğeni toplayan aktivite götürüyoruz.  Alış veriş merkezine bu aktiviteleri bütçesiz sunuyoruz. Yaptığımız tüm aktivitelere ziyaretçileri de dâhil ederek, ziyaretçilere oldukça keyifli vakit geçiriyoruz.  Tüm bunların dışında avm ye bütçenin uygunluğunu da dikkate alarak, ayrıca kiralama bedeli de ödüyoruz. Bütçe istemeyen Alış veriş merkezlerinde de etkinliğin gün sayısını arttırıp, reklam desteği veriyoruz. Kısacası Alış veriş merkezine hem kazanç hem de imaj sağlıyoruz. Günümüzde popüler kültürün yıldızı olan Alışveriş merkezlerimize etkinliğimizle geleneksel kültürümüze sahip çıkan duruşu ile özel imaj kazandırıyoruz. Ayrıca Ekip arkadaşlarımız sürekli etkinlik içinde olduğu için, giyimden yeme içmeye kadar tüm ihtiyaçlarını AVM lerde karşılıyorlar. Çoğu avm’de bulunduğumuz mekân işletmecileri, bir daha ne zaman gelirsiniz? Sorusunu soruyorlar. Yani aynı zaman da avm de alışveriş sinerjisi de oluşturuyoruz.

Son olarak Şanlıurfa halkına damga gazetesi aracılığıyla neler söylemek istersiniz?

Damga gazetesine ve ekibine teşekkür ederim burada bulunacağımız on günlük zaman zarfında bizi yalnız bırakmayacaklarını etkinliğimizi her türlü destekleyeceklerini umut ediyorum.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı