Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 09:31 Bu haber 2438 kez okundu
 
Kış öncesi kombi bakımı mutlaka yapılmalı
Kış aylarının yaklaştığı bugünlerde kombilerde bakım zamanı geldi. Şanlıurfalı Kombi ustaları, hem ısı kalitesi açısından hem de ekonomik açıdan bakımların yapılması gerekli olduğunun altını çiziyor.
ÖZEL HABER Haberi
 Kış öncesi kombi bakımı mutlaka yapılmalı

Kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde, kombilerin yıllık bakımları önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Kombilerin sorunsuz olarak yüksek performansta çalışması ve doğalgaz faturasının cebi yakmaması için kış gelmeden kombi bakımının yaptırılması gerekiyor.Doğalgaz kullanımının her geçen gün arttığı Şanlıurfa’da, Kombi ustaları, hem ısı kalitesi açısından hem de ekonomik açıdan bakımların yapılması gerekli olduğunun altını çiziyor.

Daha az fatura ödeniyor

Kombici İsmail Atmaca, yaptığı açıklamada, yıl boyu çalışan kombilerin kış aylarında da sorunsuz performans göstermesi için yıllık periyodik bakımın kış gelmeden yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı. Atmaca, sonbahar aylarında gerçekleştirilen  kombi bakımının, işin uzmanları tarafından yapılması gerektiğinin de altı çizdi.Gecikmeden kombi bakımını yaptıranların, enerji tasarrufu sağlayarak daha az fatura ödediğini belirten İsmail Atmaca, “Kombi bakımında dikkat etmeniz maddelerde var. Özel servisi evinize çağırdığınız zaman mutlaka içeri girmeden sertifikalarının olup olmadığını sorun. Yoksa kombinize yaklaştırmayın” dedi.

Dolandırıcılara dikkat

Öte yandan kombi bakım zamanında sık sık dolandırıcılık vakaları da yaşanıyor.Vatandaşın canına tak ettiren kombi dolandırıcıları sebebiyle, tüketici hattına ve internet forumlarına şikayet yağıyor. Kombi servisi olduğunu iddia eden kişiler, resmen hırsızlık yaparak vatandaşı kışın ortasında mağdur ediyor.

Kombiyi bozuyorlar

Uzmanlar bu konuda vatandaşları şöyle uyarıyor: “Telefonda ev adresinizi verirseniz, servis kılığına girmiş dolandırıcılar evinize gelip, “Kombinizin ana kartı yanmış, ana kartı söküp servise götürüp test etmemiz gerekiyor” diyor. Daha sonra, test sonucuna göre ana kartı tamir etmeye çalışacaklarını veya çıkma ana kart veya yeni ana kart takma seçenekleri olabileceğini söylüyor. Bunu kabul etmezseniz çalışır durumdaki kombinizi çalışmaz hale getirdikten sonra, dolandırıcılar servis ücreti alıp gidiyor.

Ana kartı çalıyorlar

Ana kartı söküp götürmelerine izin verirseniz dolandırıcılar telefonlarını kapatarak kayıplara karışıyor. Ana kartınız da başka birisine ikinci el olarak satılıyor.Kombi markalarının bayilerinden, vatandaşların numaraları yasal olmayan yollarla çalınıyor. Arayan dolandırıcı, sizin kombinizin seri numarasını dahi biliyor. Bu durum, vatandaşın kombi bilgilerinin ve telefon numaralarının marka servislerinden yasal olmayan yollarla çalındığı ihtimalini güçlendiriyor.

Çözüm çok basit

Bu tip dolandırıcılıkların yaşanmaması için, vatandaşlar markaların yetkili servislerine ulaşmalı.  Kombinizi üreten firmanın çağrı merkezini arayarak yetkili servisten eleman göndermelerini isteyebilirsiniz.

EŞREF DOĞAN/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı