Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 09:20 Bu haber 1819 kez okundu
 
Kömür fiyatlarında yüzde 10 artış yaşandı
Şanlıurfa’da yaklaşan kış öncesinde kömür satışları başladı.Ancak ​Dolar’daki hareketlenmeden dolayı kömür fiyatlarında yüzde 10 artış olduğu belirtildi.
ÖZEL HABER Haberi
Kömür fiyatlarında yüzde 10 artış yaşandı

Şanlıurfa’da doğalgazı olmayan ve orta gelirli ailelerin birçoğu ısınma ihtiyacını soba ile karışlamaya devam ediyor. Özellikle şehir merkezine uzak mahallelerde yaşayan vatandaşlar kömür ihtiyacını şimdiden karşılamada başladı. Kimi vatandaş ton ile kömür alırken, maddi gücü yetemiyenler  ise kömürü ton yerine çuval olarak alıyor.

Vatandaşları zor durumda bırakacak gibi

Evlerin vazgeçilmeyen kömür sobalarında kullanılan kömürlerde yaşanan fiyat artışı ise vatandaşları zor durumda bırakacak gibi.  Esnaf Dolar’daki hareketlenmeden dolayı kömür fiyatlarında yüzde 10 ila 15 arasında artış olduğunu dile getirdi. Oduncular Pazarı esnaflarından Halil Kaya, kömür alacak vatandaşların kalitesine bakması gerektiğini söyleyerek, standart dışı değerlere sahip olan kömürlerin alınmaması gerektiğini ve müşterilere tasarruf etmeleri konusunda uyarılar yaptıklarını belirtti.

Dolar etkili oldu

Teknolojinin gelişmesiyle beraber mesleklerinin bitme noktasına geldiğini belirten Halil Kaya, “Bu sene odun ve kömür fiyatları normalin biraz üstünde. Geçen seneye nazaran hemen hemen yüzde 10 gibi bir artış var. Müşterinin memnuniyetinden ziyade, bu sene Türkiye'de mali bir kriz yaşandı. Bu sebepten dolayı daha bir ay öncesine kadar ithalatçı firmalar bize fiyat veremedi Dolar'ın gerçek değerini göremedikleri için. Vatandaşlarımız kömür alanlar kalitesine baksın. Kalite düşündükleri gibi pahalı değil aslında ucuz. Bizler standartlara aykırı kömür satışı yapmıyoruz ve devletin denetiminde olan ithal kömürler satıyoruz” ifadelerini kullandı.

Soba zehirlenmelerine dikkat

Soba zehirlenmeleri hakkında da bilgi veren Kaya,  Vatandaşlar ucuz ve kalitesiz kömür alıyolar. Fiyatları sattıklarımız kömürlerden ucuz olduğu için kalitesi de düşük oluyor. Zehirlenmelerin çoğu kalitesiz kömürden kaynaklanıyor. Bu konuda biraz daha dikkatli olup kömürlerinizi sürekli satın aldığınız yerlerden alın ”diyerek vatandaşları uyardı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı