Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 09:52 Bu haber 2237 kez okundu
 
Kurban Bayramı öncesi baharatlara yoğun talep
Şanlıurfa'da Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte damak tadının vazgeçilmezleri arasında yer alan baharatlara ilgi arttı. Vatandaşlar, yemeğin gizli kahramanı olan baharat almak için çarşının yolunu tutarken, fiyatlarda her hangi bir artışın olmadığı belirtildi.
ÖZEL HABER Haberi
Kurban Bayramı öncesi  baharatlara yoğun talep

KURBAN Bayramında hemen hemen her eve girecek etler, baharatlar ile tadına lezzet katıyor. En çok satılan baharatlar arasında kimyon, kekik, isot ve karabiber yer alıyor. Tüketimi en fazla Kurban Bayramı öncesinde artan baharat ürünlerinin fiyatlarında geçen yıla göre önemli bir artış yaşanmadı.
Gazetemize konuşan Urfalı esnaf Ali Topal, Kurban bayramı nedeniyle baharat tüketiminin artacağını söyledi.

Ete lezzet katıyor
Topal,  “Baharatların en çok talep gördüğü zaman dilimi genellikle bayram öncesi zamanlar oluyor. Kurban bayramında her eve et gireceği için baharatlar da her eve girecektir. Et yemeklerine lezzet katıyor. Fiyatlarda bir yükseliş yok zaten. Geçen sene fiyatları ile aynı. Bayram yaklaştığı için çokça tüketilen başlıca baharatlarımız genellikle et terbiyelerinde kullanılan kimyon, karabiber, kekik ve pul biber geliyor” dedi.   Yemeklerde baharat kullanmanın yemeğin tadının alınması kadar yemeğin tadını kaybetmesine kadar etkili olacağını dile getiren Topal,  “Baharatlar, etlerin lezzetine lezzet katıyor. Yemeklerin gizli kahramanları.  Fakat baharat yemeklere lezzet kattığı gibi yemeğin tadının da bozabilir. Fazla atmamak gerekiyor. Fazla baharat sağlık açısından zararlıdır.  Aslında her şeyin fazlası zararlıdır. Baharatlar yemeğe lezzet katacağı düşünüldüğü için alırken de dikkat etmek gerekiyor. Bu neden ile aroması kaçmış baharatları almamak lazım.
   Açıkta satılan baharatları da almamaya özen göstermek lazım. Baharatlarımızı evde ağzı kapalı olarak muhafaza etmememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

FETHİ YAVUZTÜRK

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı