Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 09:17 Bu haber 1933 kez okundu
 
Kurban Bayramı Tatili öncesi araç bakımı şart
Kurban Bayramına sayılı günler kalırken Urfalı oto tamirci ustaları, tatile özel aracıyla çıkmak isteyenlerin kesinlikle araç bakımlarını yaptırmadan yola çıkmamaları konusunda uyarılarda bulundu.
ÖZEL HABER Haberi
Kurban Bayramı Tatili öncesi araç bakımı şart

Şanlıurfa’da Oto tamirci ustaları, Kurban Bayramı’nda şehirden ayrılacak vatandaşların, yola güvenli bir şekilde çıkmaları için araçlarının periyodik bakımlarını mutlaka yapması gerektiğini belirtti.

  Tamirci, Ferhat Güzelgöz, yola çıkmadan önce yapması gerekenleri şöyle anlattı:

   “Öncelikle bakımlar için yetkili servisler tercih edilmeli. Aksi takdirde özellikle uzun seyahatler esnasında yaşanan sorunlara çözüm üretecek servis bulma imkanınız zor olacaktır. Tatilinizin zehir olmaması için aracınızın motor yağı ve yağ fitresi, cam silecekleri, soğutma sistemi, aküler, klima sistemi, lastikler gibi hayati kısımların tümüne birden bakılmalı. Klima gazının tüm kontrollerini sağlayarak kesinlikle uzman kişilerce doldurulması gerekir. Lastikler uzun yolculuklarda hayati önem taşıyor. Yazın gelmesiyle, kış lastiklerinin yerini, sıcağa dayanıklı, yumuşak ve düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerin alması gerekiyor. Bir diğer önemli hususta motorunuzun kontrolleri.Yaz sıcağında hararet yapacak olan motorun soğutma sistemi bakımının yapılması ve motor yağının kontrol edilmesi şart. Zamansız arızalanabilen aküler de yolculuk öncesi muhakkak kontrol edilmesi gerekenler listesinde.”

Fren sistemini kontrol ettirin

 Araç bakım tamir ve onarım işlerini yaptıklarını kaydeden Ferhat Güzelgöz, “İster uzun yola çıkacaklar isterse şehir içinde seyahat edecek sürücüler araçlarının baskı balata, fren sistemi ve lastik havaları ile yol tutusunu usta ellere kontrol ettirmeli. Sevdiklerinize kavuşmanın birinci kuralı sizi onlara götürecek olan araçlarınıza bakmaktır. Yeni model araçlar ile bizim bakımını yaptığımız gruptaki araçlar elektronik beyin dediğimiz, bilgisayar programları ile çalışan sistemli araçlar. Aracın verdiği sinyalleri sürücüler önemsemeliler. Basit görünen arızalar bazen fren sisteminin kilitlenmesine ya da aracın yolda kalmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Fethi Yavuztürk/

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı