Kurbanlıklar görücüye çıktı
Haber
28 Temmuz 2020 - Salı 14:13
 
Kurbanlıklar görücüye çıktı
Kurban Bayramı’na günler kala canlı havan pazarında kurbanlık telaşı başladı. Bayrama kısa bir zaman kalmasına rağmen kurban satışlarının çok durgun olmasından şikâyetçi olan besiciler, umutlarını önümüzdeki günlerde yapılacak satışa bağlamış durumda.
ÖZEL HABER Haberi
Kurbanlıklar görücüye çıktı

Kurban Bayramı’na günler kala besiciler corana virüs tedbirlerini alarak büyük ve küçükbaş hayvan satışına başladı. Salgın dolayısıyla tüm alanlarda olduğu gibi hayvancılıkta da çeşitli olumsuzluklar yaşayan besiciler, beklentilerini Kurban Bayramı öncesinde de bulamadı.

İlçe belediyelerine ait hayvan satış pazarında yerlerini alan besiciler, satıcıların çok olduğunu ancak müşterilerin olmadığından dert yandı. Satışların durgun olduğundan şikayetçi olan besiciler satışların geçen yıla oranla daha az olmasını corana virüsten kaynaklandığını dile getirdiler.

“fiyatlar geçen yılla aynı”

Şanlıurfa’daki hayvan pazarlarında büyükbaş hayvanlar 8 bin ile 20 bin lira arasında, küçükbaş hayvanlar ise bin 300 ile 2 bin 300 lira arasında satışa sunuluyor.  Besicilerden Semih Mervan satışların durgunluğundan der yanarak kurbanlıkların geçen yılki fiyatlarla neredeyse aynı olduğunu ifade eden Mervan “Pandemi süreci belimizi büktü fiyatlarımız geçen yıl ki fiyatlarla aynı olmasına rağmen satışlarımız durgun ben küçükbaş kurbanlık satıyorum ama bu yıl büyükbaş kurbanlıklar daha fazla satılıyor. Müşterilerimiz salgından mı yoksa başka bir neden mi azaldı bilmiyorum ancak daha önceki yıllarda gelip kurbanlık alan müşterilerimiz bu yıl gelmedi. Bu yıl Hac’ın da olmamasının satışlara iyi yönde etkisi olmasını beklerken hiçbir faydası olması satışlarımıza.” Şeklinde konuştu.

‘Maske ve mesafe kurallarına uyulmuyor’

Besiciler kurbanlık almaya gelen vatandaşların çoğunun maske ve sosyal mesafe kuralına uymadığını dile getirerek “biz burada sıkıntılar yaşıyoruz hayvanlarımız bile verecek suyu bulamıyoruz, belediye bir parsel yere 2 bin lira istiyor. Hayvanları satmadan nasıl verelim o parayı, bize diyorlar bir hayvan satıyorsunuz 2 bin lira zaten bize bu hayvanlar bedavadan gelmiyor bunların bakımı ve çobanlık giderleri var biz kazanamıyoruz zaten” dediler.

Diyanet’ten Kurban’da dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu, kurban konusunda dikkat edilmesi gereken bazı dini hususlara dair yazılı açıklamada bulundu. Kurbandan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurların satılmasının caiz olmadığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde : “Kurbandan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurların satılması caiz değildir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim kurbanını derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.” (Beyhaki, es-Sünenü’l-kübrâ, 9/496) buyurmuştur. Bu itibarla kurban organizasyonu yapan kurumların da, kurbanlık hayvanın etlerini ve diğer parçalarını satmamaları, bunları ya hisse sahibine ya da onun rızası doğrultusunda dinen bağışlanması caiz olan şahıs veya hayır kurumlarına ulaştırmaları gerekir.

Bununla beraber kurban etlerinin satılarak bedelinin söz konusu yerlere harcanabileceğini muhtevi Kurul Görüşü, ilgili kişi ve kurumlar tarafından etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması planlanarak gerekli çaba ortaya konulduğu halde, farklı nedenlerle fakirlere ulaştırılma imkânının sağlanamadığı ve telef olma tehlikesiyle karşılaşıldığı durumlara özel ve zarurete dayalı olarak verilmiş istisnai bir hükümdür. Bu nedenle belirli özel durumlara has bu görüşün, gerekçeleri ve verildiği şartlar dikkate alınmadan kapsamının genişletilerek henüz planlanma aşamasında kurban etlerinin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından satılması doğru değildir. Netice itibariyle Kurulumuzun kurban etlerinin satılabileceğine yönelik cevaz hükmü yukarıda açıklandığı üzere istisnai durumlarla ilgili olup vekaletle kurban organizasyonu yapan kuruluşların henüz planlama aşamasında kurban etlerini satıma konu etmesi caiz değildir.” İfadeleri kullanıldı.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı