Maske takmayan gençleri polis affetmedi
Haber
18 Eylül 2020 - Cuma 09:46
 
Maske takmayan gençleri polis affetmedi
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş merkezinin önünde denetim yapan polis ekipleri maske takmayan vatandaşlara cezai işlem uyguladı.
ÖZEL HABER Haberi
Maske takmayan gençleri polis affetmedi

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş merkezinin önünde denetim yapan ekipler maske takmayan bir vatandaşa cezai işlem uyguladı.

Korona virüsle mücadele kapsamında meskenler dışında tüm alanlarda kullanımı zorunlu hale gelen maske kullanımı ile ilgili polisin denetimleri sürüyor.

Kente havaların birkaç dereceye düşmesi ile birlikte vatandaşlar, cadde ve sokaklara çıkmaya başladı.

Şanlıurfa korona virüs öncesindeki hareketliliği yaşıyor. Her geçen gün korona virüslü hasta sayısında artış yaşandığı Şanlıurfa'da, vatandaşlar sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak çarşıda dolaşmaya devam ediyor.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, asayiş denetimlerinde vatandaşların maske takıp takmadıklarını da kontrol etti. Denetimlerde maskesiz olduğu için ceza yiyen kişi polise tepki gösterdi.

 

“Bu Cezayı hak ettim”

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, asayiş denetimlerinde maske takmadığı için cezai işlem uygulanan genç bir vatandaş kendisine yazılan cezayı hak ettiğini ifade etti Sigara içmek için maskesini çıkardığın söyleyen genç “Kalabalıkta maskemi takmalıydım, polisi görünce taktım, ama iş işten geçmişti. Yanımdaki arkadaşlarım da maskeli olduğu için cezayı bir tek ben yedim son günlerde aratan koranavirüs vakalarını göz önüne alırsak ben bu cezayı hak ettim” ifadelerini kullandı.

Aldığımız bilgilere, göre ceza işlemi gören tüm vatandaşların ceza yazılan genç kadar anlayışlı olmadığı ve sürekli görevini yapan polisler ile kurallara uymayanlar arasından gerginliklerin olduğu öğrenildi.

 

Vatandaşlar bilgilendirildi

Valilik tarafından vatandaşlar bilgilendirildi, kontrollü sosyal hayat döneminde vaka sayılarının artmaması için tedbirlerin eksiksiz uygulanmasını ve denetimlerin artırılmasını da istenilmişti. Vatandaşlara zaman zaman polis ekiplerince, il valiliklerince ve İçişleri Bakanlığı tarafından maske takma konusunda uyarılarda bulunuyor. Türkiye genelinde toplam 81 ilde maske takmak zorunlu. Maske takmamanın cezası ise, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi çerçevesinde ve İçişleri Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda belirlendi.

 

Maskesiz Sokağa Çıkma Cezası Kaç Para?

Maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara 900 TL para cezası kesileceği valilik tarafından duyurulmuştu.

Maskesiz sokağa çıkma cezası ilçelerde bulunan kaymakamlıkların kararını bırakılmış durumda. İçişleri Bakanlığı'nın para cezası ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

“Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı