Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 10:47
 
Mevsimlik İş göçü başlıyor
Şanlıurfa’da tarım sezonunun bitmesi ile batı illerine çalışmaya giden vatandaşların göçü başladı.
ÖZEL HABER Haberi
Mevsimlik İş göçü başlıyor

Şanlıurfa’da her sene olduğu gibi bu senede özellikle kırsal mahallerde de yaşayan vatandaşlar batı illerine giderek çalışıyorlar. İl merkezi ve ilçelere bağlı köylerde çiftçilik yapan dar gelirli aileler batı illerine gitmeye başladılar.

Şanlıurfa’da yaklaşık dört ay süren yaz mevsimini batı illerinde çalışarak geçiren vatandaşlar, tarım sezonunun bitmesi ile birlikte batı illerine çalışmak için gitmeye başladı. Sonbahar mevsimi ile birlikte Ankara, İstanbul, Bursa, Malayta, Kocaeli ve Adapazarı gibi illere giderek çalışan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu dar gelirli aileler, artık tarım ve hayvancılığın eskisi gibi kazanç sağlamadığını belirterek, mecburen batı illerine gidip çalışmak zorunda kaldıklarını söylediler.

“Köylerde genellikle yaşlılar kalıyor”

Tarım ve hayvancılık yaparak bir yıl beklemek yerine yılın yarısını tarım ve hayvancılıkla yarısını ise çalışıp para kazanarak geçirmenin daha avantajlı olduğunu söyleyen dar gelirli aileler, “Tarım ve hayvancılık artık bitme noktasına gelmiştir. Bizde bu sebeple farklı bir arayış içerisine girdik. Yaz mevsiminin başında başlayıp yaklaşık 1 ay tarım ve hayvancılık ile uğraşıyoruz. Daha sonra yaz mevsimi ile birlikte batıya giderek çalışmaya başlıyoruz. Köylerde genellikle yaşlılar kalıyor ve gençlerin tamamına yakını batıya gidip çalışıyor. Nüfusun kalabalık olması sebebiyle bir evden üç dört kişi batıda altı ay çalıştığı zaman oldukça iyi para kazanıyor” şeklinde konuştular.

“Tarım ve hayvancılıktan istediğimiz gibi para kazanamıyoruz”

Batı illerine çalışmak için giden vatandaşlar, “Tarım ve hayvancılıktan istediğimiz gibi para kazanamıyoruz. Eğer batıya gidip çalışmazsak yılın altı ayına evimiz de yatarak geçireceğiz” diye konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı