MHK ve TFF'nin amacı Urfaspor’u düşürmek mi?
Haber
11 Şubat 2021 - Perşembe 10:45
 
MHK ve TFF'nin amacı Urfaspor’u düşürmek mi?
2. Lig Beyaz grupta mücadele eden Şanlıurfaspor, ligdeki rakiplerinin yanı sıra MHK ve TFF ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Yönetim, taraftar ve siyasilerin yekvücut olarak sarı yeşilli ekibi ligde bırakmaları bekleniyor.
SPOR Haberi
MHK ve TFF'nin amacı Urfaspor’u düşürmek mi?

Geçen sezon ligden düşmesine rağmen pandemi nedeniyle küme düşmenin kaldırılmasının ardından tekrardan 2. Ligde mücadele etme hakkı kazanan sarı yeşilli ekipte, yönetim ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün gayretleri ile transfer döneminin kapanmasına kısa bir süre kala transfer tahtası açılmış ve son saatlerde transferler yapılmıştı. Yapılan transferlere rağmen ligin ilk yarısında istenilen saha sonuçları elde edilememişti. İstenilen saha sonuçlarının elde edilememesinin sebebi sadece son anda yapılan transferler yâda yapılan transferlerin yetersiz olması olmadı. Çok kritik maçlarda hakem hataları da istenilen sonuçların gelmemesinde önemli bir etken olarak göze çarptı. Şanlıurfaspor’un yöneticilerinin bazı maçların ardından yaptıkları açıklamalarda hakem hatalarını dile getirmesinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu temsilcileri de sarı yeşilli yöneticileri hedef alıp en küçük hatalarında disiplin kuruluna sevk edildiler.

 

MHK Başkanı değişti, hatalar değişmedi!

Merkez Hakem Kurulu başkanı olarak Şanlıurfalı Serdar Tatlı’nın olmasının ardından birçok kesim bu olayı sevinçle karşılamıştı. MHK’nın başında Şanlıurfalı biri olmasından dolayı en azından sarı yeşilli takımın maçlarına maçları daha adaletli yönetecek atamaları beklerken, maçları yöneten hakemlerin yönetimlerinin hiçte adil olmadığı görüldü.  Şanlıurfalı MHK Başkanı döneminde küme düşmek, yüzyıllarca unutulmayacak bir olay olarak tarihe geçebilir.

 

PFDK’ya sevk edilmeyen kaldı mı?

Ligin 22. Haftasında Şanlıurfaspor kendi sahasında oynadığı Amedspor karşılaşmasını hakemin takdir haklarını rakibe kullanmasına, Amedsporlu futbolcularının nedeni bilinmeyen aşırı motivasyonlarına ve Cüneyt Biçer’in bütün yanlışlarına karşın son dakikalarda bulduğu golle 2-1 kazanmıştı. Alınan bu galibiyetle büyük moral bulan sarı yeşilliler, Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıkladığı disiplin sevklerinin ardından şoke oldular.

 

İşte TFF’nin disiplin sevkleri

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan disiplin sevklerine göre Şanlıurfaspor, Amedspor karşılaşmasında ki "6 futbolcusunun sarı kart görmesi suretiyle takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 40. maddesi uyarınca ve "talimatlara aykırı hareketleri" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ve COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 9/2, 7/11, 9/3, 6/5 ve 6/11 maddeleri ile Yayın Talimatı'nın 12/1. maddesi ve Akreditasyon Talimatı'nın 4-a. maddesi uyarınca,

Şanlıurfaspor yöneticileri Ahmet Kaytan, Haçim İzol, Mahmut Mangal, Reşit Karakaş ve Mustafa Kemal Polat "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ve COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 9/3. maddesi uyarınca 09.02.2021 tarihinden itibaren tedbirli olarak,

Şanlıurfasporlu futbolcular Recep Gül, Tarık Kurt, Göksu Alhas, Muhammed Ali Kurt, Turgut Doğan Şahin ve Hüseyin Cihan Avcu "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ve COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 7/11. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK’ya sevk edildiler.

Ayrıca Şanlıurfaspor Kulübü görevlisi YUSUF EDİYAM'ın aynı müsabakadaki "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ve 2020-2021 Sezonu TFF 2. Lig Müsabakaları Statüsü'nün 5/9 maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevk edildi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı