Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 09:42 Bu haber 1159 kez okundu
 
Müftü Taştan: “Ramazan ayı bir fırsattır”
Şanlıurfa Müftüsü Mehmet Taştan, “Ramazan ayı bir fırsattır. Haramlardan uzak duralım. Kul hakkına rivayet edelim. Çocukları camiye götürelim, namaza alıştıralım” dedi.
ÖZEL HABER Haberi
Müftü Taştan: “Ramazan ayı bir fırsattır”

Röportaj: Mehmet ASLAN/

Şanlıurfa Müftüsü Mehmet Taştan ile Ramazan ayının faziletleri ve birçok konuyla ilgili röportaj gerçekleştirdik.  Müftü Taştan Ramazan ayının önemi,  teravihe gitmenin önemi, yapılacak etkinlikler ve oruç tutmanın hikmeti konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 İşte o röportaj;

BAZI CAMİLERİMİZ SABAHA KADAR AÇIK OLACAK

Ramazan ayında ne tür etkinlikleriniz olacak?

-TV programlarımız olacak. (Sahur-İftar-Cuma Vaazları)

-Sakal-ı Şerif etkinliğimiz olacak. İtikaf: Çaroğlu, Eski Arabi, Eyüp Peygamber

 Ceylanpınar, Eyyübiye, Karaköprü ilçemizde bulunan camilerimizde iftar programlarımız olacak.Çaroğlu ve Hüseyin Oruç Camisi sabaha kadar açık olacak.

Hatim uygulaması bu yıl hangi camilerde yapılacak?

Ulucami, Ademoğlu Cami, İbrahimiye Cami, Hacı Şefik Açıker Mescidi, Asımpaşa Cami, Hacı Fatma Aslan Cami ve Kırsal ilçelerdeki 10 camide hatim uygulaması yapılacak. Bütün camilerimizde teravih namazının kılınması için din görevlilerimize gerekli talimatı verdik. Camilerimizden 15'inde hatimle teravih namazı kılınacak. Bütün camilerimizde sabah, öğlen ve ikindi namazı öncesi veya sonrasında Kur'an-ı Kerim okunacak, mukabele yapılacak.

Camilerde ne tür hazırlıklar yapıldı?

 İl Müftülüğü olarak Şanlıurfa'da ramazanın özüne uygun geçirilmesi, halkın rahatlıkla ibadetlerini yerine getirmesi amacıyla camilerimizde gerekli temizlikleri ve bakımları yaptık.

Camilerimizin kapasitesi nedir? İhtiyaca cevap verebiliyor mu?

Şanlıurfa’mız her geçen gün kendini güncellediğinden dolayı, yeni camilere ihtiyacımız vardır.

İNSANIN TABİATINDA BU ÖZELLİK VAR

Ramazan’ın ilk günlerinde teravih namazlarına gösterilen yoğun ilginin, ilerleyen günlerde azaldığını görüyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Müslümanların heyecanı ve beklentisinden kaynaklanıyor. Zamanla ünsiyet oluştuğundan rutin hale geldiği için azalma olabiliyor. İnsanın tabiatında bu özellik var.

Ramazan ayının bu yılki teması belirlendi mi?

Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız.  Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir.Bu bağlamda 2019 yılının Ramazan teması "Ramazan ve İnfak" olarak belirlenmiştir.

TERAVİHLERİ KAÇIRMAYALIM

Ramazan ayında vatandaşlara bizler aracılığıyla hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Ramazan bir fırsattır. Haramlardan uzak duralım. 5 vakit camiye devam edelim. Kuran okuyalım, manasını öğrenelim. Zekat ve yardımlaşmayı yapalım. Teravihleri kaçırmayalım. Kul hakkına rivayet edelim. Çocukları camiye götürelim, namaza alıştıralım.

Bu yıl fitre bedelleri ne kadar?

Bu sene diyanetin tespit ettiği fıttır bedeli 23 lira.Fıtır sadakası, Ramazan Bayramı'na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Fitrenin bayram namazından önce verilmesi uygundur. Bayram namazından bir kaç gün önce de verilebilir.

GEREKSİZ YERE MEŞGUL EDİLMEMELİ

Alo Fetva hattınız hizmete girdi mi?

Evet, Şanlıurfa İl Müftülüğümüze ait Alo Fetva 190 hattı açılmıştır. Şanlıurfalı vatandaşlarımız, sabit ve cep telefonlarından 190 numarasını çevirerek, fetva hattına ulaşacak ve merak ettiği sorulara bu hat yardımı ile yanıt alacak. Fetva hattı gereksiz yere meşgul edilmemeli. Vatandaşların, kimsenin kul hakkına girmemesi için gayret göstermesi gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı