Oduncu esnafı zor durumda
Haber
04 Kasım 2020 - Çarşamba 09:22
 
Oduncu esnafı zor durumda
Şan­lı­ur­fa'da do­ğal­gaz kul­la­nı­mının art­ma­sı odun­cu pa­za­rı es­na­fı­nın iş­le­ri bitme nok­ta­sı­na geldi. Esnaf durum­la­rı­nın aynı şe­kil­de devam et­me­si ha­lin­de bir­kaç yıla kal­maz odun­cu­luk mes­le­ği­nin bi­te­bi­le­ce­ği­ni ifade etti.
ÖZEL HABER Haberi
 Oduncu esnafı zor durumda

Şanlıurfa’da yaygınlaşan doğalgaz kullanımı oduncu esnafını zor durumda bıraktı. İşlerin neredeyse yüzde 60’ını kaybettiklerinden yakınan esnaf, geriye kalan yüzde 40’lık müşterilerinin ise ısınma amacı ile elektriği tercih ettiğini açıkladı.

“Odunfiyatlarında geçen yıla göre fazla artış yok”
Odun fiyatlarında geçen yıla rağmen fazla bir artış olmadığını ifade eden esnaf bu fiyatların kendilerini bile zor kurtardığını iddia ettiler. Bu yıl ki odun fiyatları Malatya’dan gelen kaysı yani meyve odun fiyatının 650 ve 700 lira arası Meşe ise 800 ile 850 arası olduğunu ifade ettiler.   


“Doğalgaz ve elektrik belimizi büktü”
Önceki yıllara göre işlerinin iyiye gitmediğini vurgulayan Oduncu Pazarı esnafı, kent merkezinde kenar mahalle diye tabir edilen mahallelere, kırsal mahallere ve doğalgazın gitmediği yerlere satış yaptıklarını dile getirdiler.Oduncu Pazarı esnafı devlet tarafından yapılan elektrik yardımının da kendilerini sekteye uğrattığını ifade etti. Müşterilerinin yüzde 60’lık bölümünün doğalgaza geçtiğini vurgulayan esnaf geri kalan yüzde 40’lık bölümünün yüzde 10’nun ise devletten elektrik yardımı aldığından dolayı ısınma ihtiyaçlarını elektrikle karşıladığı için yüzde 30’luk bir iş yapabildiklerini ifade ettiler. “Doğalgaz geldiğinden dolayı Oduncu Pazarının yüzde 60’lık oranındaki müşterileri doğalgaza geçti. Geri kalan yüzde 40’lık bölümünün yüzde 10’luk bölümü ise ihtiyacını elektrikten karşılıyor. Yüzde 30’luk bir iş kaldı. Kalan yüzde 30’luk bölümünün yüzde 20’lik bölümü ise köyler, şehir içinde yaşan müşterilerimiz 500 kilogram odun alıyor ve bu odun ile tüm kışı geçiriyor. Batı bir kışı 5 ton ile bitirirken bizim halkımıza 500 kilogram yetiyor.”  

“Odunculuk mesleği tarih olmak üzere”
Doğalgazın yaygınlaşmasından dolayı odunculuk mesleğinin bittiğine değinen esnaf odunculuk mesleğinin birkaç yıl daha dayanamayacağını dile getirdi. “Doğalgaz bizi yavaş yavaş eritiyor eskiden evlerde şömine vardı bizden odun alıp yakar ısınırlardı. Şimdi ise bir şömine resmi koyup doğalgaz ile ısınıyorlar vereceğimiz en basit örnek bu mesleğimiz tarih oluyor”   

“İşler yok neden taşınıyoruz”
Yeni yapılacak olan oduncular sitesinin uzaklığından dolayı dert yanan esnaf şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta olduğunu öne sürerek yakıtlara yapılan zamlardan dolayı yeni yapılan siteye gidiş gelişlerin zor olacağını ifade etti. Yeni yapılan yere gitmenin uzaklığı açısından sıkıntılı olduğunu yada gitmeyip kalmaları halinde mevcut yerlerinin dar ve bakımsızlıkolduğunu açıklayan esnaf, ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade ettiler.

“Kaçak oduncular esnafa ağır zararlar veriyor”
Oduncu pazarı Esnaflarından Ali Karabacak yaptığı açıklamada kaçak odun satışlarının engellenemediğini dile getirerek, kaçak odun satışlarının devam etmesi halinde çoğu esnafın kepenk kapatmak zorunda kalacağını dile getirdi.
Karabacak; “Odun satışları baya azalmış azalmanın sebebi dışarda odun kömür satılması kaysı odunu Malatya’ya saman götürüyorlar orda samanı satıp kamyonlarla odun getirip Eyyübiye’de, Bağlarbaşı ve Haleplibahçe’de kaçak olarak satıyorlar. Bizim işimiz o yüzden biraz durdu kaçak oduncunun vergisi yok hiçbir şeyi yok adam satıyor ne kaldıysa hepsi kar kalıyor onlara bunun önünü almak için çok uğraştık binlerce kez valimize seslendik söyledik Belediye başkanlarına söyledik yanımıza geldiler dediler önleyeceğiz önleyemediler bizim şimdi tek çaremiz hepimiz bir olup valiye çıkmaktır.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı