Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 15:51 Bu haber 947 kez okundu
 
Oduncu pazarının kaçakçı isyanı
Şanlıurfa’da doğal gazın yaygınlaşmasıyla önceki yıllara göre odun ve kömür alımları azaldı. Oduncu pazarı esnafı bundan yakınırken birde kaçak odun satıcıları oduncu pazarı esnafına büyük zarar veriyor.
ÖZEL HABER Haberi
Oduncu pazarının kaçakçı isyanı

Şanlıurfa’da doğal gazın yaygınlaşmasıyla önceki yıllara nazaran odun ve kömür alımları azaldı. Odun ve kömürü genellikle kent merkezi ve kırsal mahallerin rağbet gösterdiğini dile getiren oduncu pazarı esnafı “kenar mahalleler alıyor doğal gaz geldi diye sabit müşterilerimiz var bazı müşteriler doğal gaz gelmiş diye almıyorlar ama diğerleri gelip alıyor aynı şekilde devam ediyor 1 ton odun kaysı 650 tl meşe 800 artık hiç bir şey eskisi gibi değil  geçen yıllarda bize 2 ton odun getir diyen müşterilerimiz bu yıl  bir buçuk ton getir diyor odunun tonu oldu 650 lira. Bu kaçakçılar bizi perişan etti. Onlarda vergi yok kira yok biz her yıl kiramızı vergimizi veriyoruz yetkililerden bunu önüne geçmesini istiyoruz.” Dedi.

 

Kaçak oduncuların esnafa ağır sektesi oluyor

Oduncu pazarı Esnaflarından Ali Karabacak yaptığı açıklamada kaçak odun satışlarının engellenemediğini dile getiren Karabacak böyle devam ederse tüm esnaflar olarak toplanıp valiye gideceklerini söyledi. 

Oduncu pazarı esnafı Ali Karabacak; “Odun satışları baya azalmış azalmanın sebebi dışarda odun kömür satılıyor kaysı odunu Malatya ya saman götürüyorlar orda samanı satıp kamyonlarla odun getirip Eyyübiye’de, Bağlarbaşı ve Haleplibahçe’de kaçak olarak satıyorlar. Bizim işimiz o yüzden biraz durdu kaçak oduncunun vergisi yok hiçbir şeyi yok adam satıyor ne kaldıysa hepsi kar kalıyor onlara bunun önünü almak için çok uğraştık binlerce kez valimize seslendik söyledik Belediye başkanlarına söyledik yanımıza geldiler dediler önleyeceğiz önleyemediler bizim şimdi tek çaremiz hepimiz bir olup valiye çıkmaktır.” Dedi.

‘Ton başına 100 tl karımız var’

Esnaflardan Abdulkadir Kırmızı kaçak oduncular bizden 50 lira eksiğe veriyor adamların her şeyleri kar olduğunu dile getiren Kırmızı şunları dile getirdi

 “Odunu alıyorlar kaçak bir şekilde hayvan pazarına götürüp kaçak yollarla satıyorlar İmam Keskin’de kaçak bir şekilde satıyorlar saman pazarında kaçak bir şekilde satıyorlar bizde burada mağduruz işçilerimizin hepsi oturuyorlar bizim masrafımız var bunu bir önlemini alınmasını istiyoruz bize bir yardımcı olun Büyükşehir Belediyesi satma diyor burada satma git başka yere sat adam gidiyor başka yerde satmaya devam ediyor hayvan pazarına gidiyor kaçak bir şekilde satıyor bunu bize bir yardımcınız olsun bize yardımda bulunun biz oduncular mağduruz bunların burada bize çok zararı var onlar yüzünden kendi odunlarımızı satamıyoruz onlar orda satıyor kaçak olarak bizde burada oturuyoruz bizden 50 tl eksik satıyorlar biz onlardan aldığımızda 1 tonda 100 tl veremiyoruz verdiğimiz zaman adamlar kamyonun üstünde satıyorlar bunlara bir şeyler yapın bizi bunlardan kurtarın” Dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı