Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 09:20 Bu haber 1361 kez okundu
 
Öğrenciler uyuşturucunun kıskacında...
Şanlıurfa’da son dönemde başta bonzai olmak üzere hap, esrar ve diğer uyuşturucu madde kullanımında ciddi artış olması endişelere yol açtı. Mahalle sakinleri, uyuşturucu kullanımının okul çevrelerine kadar indiğini belirterek, emniyetin denetimlerini arttırması gerektiğini dile getirdi.
ÖZEL HABER Haberi
Öğrenciler uyuşturucunun kıskacında...

Son yıllarda bir hastalık halini alan uyuşturucu bağımlılığı satıcıların iştahını kabarttı.Şanlıurfa’nın yoksul mahallelerini hedef alan uyuşturucu satıcıları ellerini kollarını sallayarak gençleri zehirliyor.

Kentte son dönemde başta bonzai olmak üzere hap, esrar ve diğer uyuşturucu madde kullanımında ciddi artış olması kamuoyunda endişelere yol açtı. Uyuşturucu satıcılarının özellikle yoksul mahallelerini hedef aldığı belirtilirken, okulların açılmasıyla özellikle öğrencilerin büyük tehdit altında olduğu ifade edildi.Okullarda bulunan öğretmenlerin bu konuda yeterli donanıma sahip olmadığı ve öğrencilerle yeteri kadar ilgilenmedikleri iddia edilirken, öğrencilerin büyük bir kısmının sigara müptelası olduğu öne sürüldü.

Kullanım yaşı düştü

Öte yandan uyuşturucu raporlarının ortaya koyduğu çarpıcı verilere göre; Türkiye'de en fazla madde kullanım bozukluğu 25-29 yaş grubunda görülüyor. Bu grubu 30-34 yaş arasındaki kişiler takip ediyor. İstatistikler Türkiye'de madde kullanımının 9-14 yaş arasındaki çocuklarda da arttığını gösteriyor.

12- 15 yaşında çocuklar esrara alıştırılıyor

Gazetemize konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen A.D.,  “ Devteşti Mahallesinde oturuyorum.Okul alanları esrar satıcıları ve içicileri için mekan olarak görülüyor.Bağımlılar özellikle okul çıkış saatlerinde, akşam geç saatlerde ve özellikle hafta sonları okul bahçelerinde esrar alışverişi yapıyor. Ateş yakıp esrar içiyorlar.  12- 15 yaşında çocuklar esrara alıştırılıyor. Emniyetin bu konuda daha duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar ise, aileleri uyuşturucu konusunda uyarıyor… Uzmanlar, ebeveynlerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı: Anne-babalar madde kullandığından şüphelendiklerinde çocuklarının davranışlarını doğru yorumlamalıdırlar. Gözlemlenen davranışların başka sebeplerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuğu suçlamak, yargılamak, etiketlemek, aceleci ve öfkeli davranmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ailelerin bu konuda bilinçli ve makul düzeyde kuşkucu olması gereklidir.Çocuğun arkadaş çevresinin değişmesi-yeni arkadaşlar edinmesi,Davranışlarında belirgin değişiklikler bazen neşeli, sakin olması bazen öfkeli, sinirli saldırgan davranışlar göstermesi, dalgınlık, dikkat eksikliği, halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, beslenme alışkanlığının değişmesi, sarhoşluk hali, huzursuzluk, yerinde duramamak vb.Çocuğun kilo kaybetmesi, bedende yara izleri, ciltte renk değişiklikleri, iltihaplı yara veya enjektör izleri, ağız çevresinde kızarıklık veya yara olması, gözlerde kanlanma, uykusuzluk,Okulda başarılı olan bir öğrencinin ders başarısının düşmesi-okula devamsızlık,Unutkanlık ve belleğin zayıflaması, depresyonun artması,Yoksunluk belirtileri olarak kaygıda artma, sinirlilik, çabuk ve sebepsiz hırçınlaşma, ellerde terleme, hızlı soluk alıp verme gibi bedensel belirtilerdir.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı