Özkurt, “Yayın hakları konusunda tek yetkili TFF’dir”
Haber
07 Ağustos 2020 - Cuma 14:09
 
Özkurt, “Yayın hakları konusunda tek yetkili TFF’dir”
TFF tarafından açıklanan transfer limitlerinin ardından spor kamuoyunda konuşulan Fenerbahçe’nin yayın havuzundan çekilmesi konusu ile ilgili statüyü Şanlıurfalı Avukat Emin Özkurt gazetemize açıkladı.
SPOR Haberi
Özkurt, “Yayın hakları konusunda tek yetkili TFF’dir”

Spor hukuku alanında Türkiye’yi uluslararası mecrada temsil eden, İsviçre’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın, Euroleague Basketbol Tahkimi’nin ve de Doha merkezli Katar Spor Tahkim Mahkemesi’nin tek Türk hakemi Şanlıurfalı Avukat Emin Özkurt, son günlerde spor kamuoyunda sıkça dile getirilen transfer limitleri dolayısıyla Fenerbahçe’nin ligden çekilme iddiaları ile ilgili Damga Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Anadolu Spor Yazarları Derneği Başkanı Mehmet Ağaslan’a açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfalı Avukat Özkurt, Fenerbahçe’nin yayın havuzundan çıkması ile ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konuda yetkileri olduğunu ve bütün kulüplerin bunu kabul ettiğini vurguladı. Ayrıca herhangi bir kulübün bu doğrultuda hareket etmesi durumunda çok ağır cezalara maruz kalacağını ifade etti. 

 

Yayın hakları konusunda tek yetkili TFF’dir

5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun’un 13. Maddesi uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm futbol müsabakalarının televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlanmasına, iletilmesine, yayınların düzenlenmesine ve programlanmasına münhasıran Yönetim Kurulu yetkilidir. Anılan yetki özellikle TFF’nin yayın haklarının merkezi olarak pazarlanmasını ve elde edilen gelirin yetkili organlar tarafından alınan kararlar uyarınca kulüplere dağıtılmasını kapsar.

 

TFF, Para cezası ve puan silme cezası verebilir

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı’nın “Yayın” başlıklı 54. Maddesi uyarınca, ev sahibi kulüp TFF’nin kulüpler adına ve hesabına yayın sözleşmesi imzaladığı kişilerin yayını en iyi şartlarda yapabilmesi için gerekli ortamın sağlamak ile yükümlüdür. Bu madde uyarınca yayın hazırlıklarının ya da yayının kısıtlanması veya engellenmesi halinde ihlal eden kulübe Süper Lig’de ilk ihlalde 500.000 TL para cezası, ikinci ihlalde 500.000 TL para cezası ile birlikte iki saha kapatma cezası, üç ve üstü ihlal halinde 1.000.000 TL ile birlikte üç puan indirme cezası ön görülmüştür.

 

Futbol kulüpleri uymak zorundalar

Futbol Kulüpleri Tescil Talimatı’nın 10. Maddesi uyarınca tescille birlikte kulüpler, TFF’nin Kanun, statü ve diğer ilgili tüm düzenleme ve kararlarına aynen uyacaklarını, TFF’nin yargı kurullarının görev ve yetkilerini kabul edip kararlarına uyacaklarını, bu kararlara karşı hiçbir idari ve adli yargıya, temyiz, tashihi karar, yargılamanın iadesi gibi kanun yollarına başvurmayacaklarını, aksi davranışları halinde tescillerinin iptal edileceklerini kabul ederler. Bu mevzuat hükümleri uyarınca görüldüğü üzere ligin yayın hakları kulüplerin değil,  federasyonun tekel yetkisindedir. Dolayısıyla yayın havuzundan çekilme durumunda Fenerbahçe, puan silme cezasından, lisans iptaline varan cezalarla karşı karşıya kalacaktır.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı