Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 10:07 Bu haber 883 kez okundu
 
Ramazan ayında ciğer kebabına yoğun ilgi
Şanlıurfa ile özdeşleşen ve gelenek haline gelen ciğer kebabı, Ramazan ayında iftar ve sahur vaktinde sıkça tüketiliyor. Ciğer Ustaları, siparişleri yetiştirmekte zorlandıklarını ifade ediyor.
ÖZEL HABER Haberi
Ramazan ayında ciğer kebabına yoğun ilgi

Mehmet ASLAN/

Şanlıurfalıların vazgeçilmezi olan ciğer kebabı, Ramazan ayında da oldukça ilgi görüyor. Kent ile özdeşleşen ve gelenek haline gelen ciğer kebabı, iftar ve sahur vaktinde sıkça tüketiliyor.Ramazan ayının vazgeçilmezi olan ciğer kebabı ile iftarlarını açmak isteyen vatandaşlar özellikle Haşimiye ve Sancaktar Mahallesindeki ciğercilere akın ediyor.Hal böyle olunca, İftar vaktinden sahura kadar kentin neredeyse her köşesinde ciğer kebapların dumanlar yükseliyor.

Turistlerde ilgi gösteriyor

Küçük masa ve taburelerde oturan vatandaşlar, şişlere saplanarak pişirilen ciğere yoğun ilgi gösteriyor. Pişen ciğeri açık veya tırnaklı diye bilinen ekmeğin içinde alan vatandaşlar, isteğe göre yeşillik ve baharat kattıktan sonra kalenin eteğinde kurulan küçük masa ve taburelerde oturarak sahurlarını yapıyor.  Ciğer kebabı kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından da seviliyor. Porsiyonu 15 ile 20 TL’den satılan ciğer kebabı, lavaş ekmeği, soğan, közlenmiş acı biber, maydanoz, nane, ayran ya da şalgamla servis ediliyor.

Şanlıurfa'da bir gelenek

Ciğer Ustaları ise, siparişleri yetiştirmekte zorlandıklarını ifade ediyor.Ciğer Ustası Abdi Çelik,"Ciğer kebabı, Şanlıurfa'da bir gelenek. Ramazan ayında da çok fazla tüketiliyor. İnsanlar, gündüz tok tutmak için sahurda ve iftarda ciğer tüketiyor.iftarda ve sahurda yoğun oluyoruz.Bazen Siparişleri yetiştirmekte zorlanıyoruz. Bazı zamanlarda müşteriler oturmak için yer bulamıyor. Ciğer kebabın en iyisi kuzu ciğerinden yapılıyor” dedi.

   Sahurda ciğer yemeğe gelen vatandaşlardan İzzet Toprak ise, “Arkadaşlarla birlikte iftarda da sahurda da ciğer yemeye geliyoruz. Ciğer olmazsa olmazlarımızdan biridir. Şanlıurfa olarak ciğeri çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı