Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 14:15 Bu haber 5805 kez okundu
 
Sağlıkta büyük adım
Şanlıurfa’da İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Emre Erkuş’un göreve başlamasıyla bir çok hasta il dışına gitmekten kurtuldu.
SAĞLIK Haberi
Sağlıkta büyük adım

 Uzun süredir sabırsızlıkla beklenen, İl sağlık müdürlüğünün yoğun uğraşları ve gayretleri sayesinde Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan Anjiografi ünitesi hizmet vermeye başladı. Ünitenin açılışına katılan Şanlıurfa il Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş ilk Kalp Anjiyografi işlemini de kendisi gerçekleştirdi. Ayrıca ünitenin içinde oluşturulan 15 yataklı koroner yoğun bakım ünitesi yeni düzenlemelerle hem Anjiografi öncesi hem de gerektiğinde Anjiyografi sonrasında hizmet vermek üzere açıldı.

Laparoskopi cihazı alındı

Akçakale Devlet Hastanesinde ilk defa laparoskopik (kapalı) yöntemle yumurtalık kisti ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.İl Sağlık Müdürlüğünün koordinatörlüğünde gerçekleşen “Şanlıurfa İli Uyuşturucu İle Mücadele Faaliyetlerinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Emre Erkuş, GAPTEM ‘de toplam 200 kamu personelinin eğitim verildi.

Bir sağlık müdürünün yolunu bile bilmediği  sağlık merkezleri ziyaret edildi

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Emre Erkuş, Dağyanı Aile Sağlığı Merkezini ziyaret ederek, Dağyanı ve Çamlıdere mahallesinde inşaatı devam eden Aile Sağlığı Merkezi inşaatı ile Dağyani 112 istasyonunda incelemelerde bulundu. Yaşanan sıkıntıların yakın takipçisi olacağını belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, hasta ve yakınlarına davranış konusunda, herkesin ailesine ve yakınlarına nasıl davranılmasını istiyorsa o şekilde hareket etmesini istedi.

Yoğun Bakım Üniteleri açıldı

Siverek Devlet Hastanesinde ise yoğun bakım ünitelerin hazırlıkları tamamladı ve müdürlük yetkililerince ön tescilleri onaylandı. Tüm bu hazırlıklarla birlikte Hastanemize 6 yataklı bir Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ilçeye kazandırıldı. Bunlara ek olarak 9 yataklı olan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesini 13 yatağa, 8 yataklı olan Yetişkin Yoğun Bakım Ünitesini 10 yatağa çıkararak cerrahi bölümlerin hastalarını da alacak şekilde dizayn edildi.

Biyopsi Ünitesi kuruldu

Kurulan ünitede tiroit kanseri tanısında kullanılan ince iğne aspirasyon biyopsisi ve prostat kanseri tanısında kullanılan; Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat tru-cut biyopsisi uygulanmaya başlandı. Biyopsi ünitesinde üroloji uzmanları Uzm. Dr. Muhammed Tosun ve Uzm. Dr. Metin Savun tarafından ilk defa prostta tru-cut biyopsisi yapıldı.Bu ünite sayesinde hastaların artık tanı konulması amacıyla ilçe dışına sevk edilmesine gerek kalmadı.

Şehir dışına sevkin önlenmesinde yeni bir gelişme daha yaşandı

 Şanlıurfa Mehmet Akif İNan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde güvenle kullanılan Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi (ERCP) işlemi yapıldı.

AMATEM ve ÇEMATEM Projeleri yıl sonunda bitiyor

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, yeni gönderilen ambulanslarla birlikte sahada görev yapan ambulans sayısının 90’a çıktığını söyledi.Erkuş,“Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hafta içi her gün sağlık kurulu hizmeti verilmeye başlandı. Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde Cuma günleri çocuk hastalar için heyet oluşturuldu.Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik ABR/BERA İşitme Testi Yapılmaya başlandı. Uzun süredir bekleyen hastanelere başhekim atama sorunu, İl sağlık müdürlüğünün yoğun uğraşları ve gayretleri sayesinde Bakanlık tarafından atamalar yapıldı. İlimizde 112 acil sağlık hizmetleri gerek personel gerekse ambulans hizmetleri ve yoğun bakım koordinasyon hizmetleri ile il dışına sevklerin neredeyse tamamen durduğu 250 - 300 olan sevk sayısının 30-40 seviyelerine kadar indirildiği gözlemlendi.Biz sağlıkta düzelmeler oldukça seviniyoruz geçmiş yönetimler belki en ücra köşelerde bulunan sağlık evlerini sağlık ocaklarını, aile sağlığı merkezlerini ziyaret etmezken, ziyareti bırakın yolu nereden geçiyor bilmezken göreve geldiğimiz günden bu yana halka hizmet hakka hizmet şiyarı ile çalışıyoruz. Şanlıurfa’mız Sağlıkta en iyi hizmeti alabilmesi için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı