Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 08:39 Bu haber 2142 kez okundu
 
Sanayi sitesinde önlemler alınacak mı?
Korona virüs kâbusu sürüyor. İnsanların yoğunluk oluşturduğu birçok alanda yoğun güvenlik önlemi alınırken, vatandaşlar, günlük bin aracın tamir edildiği evren sanayi sitesinde önlemler alınıp alınmayacağını merak ettiklerini dile getirdiler.
ÖZEL HABER Haberi
Sanayi sitesinde önlemler alınacak mı?

Dünya çalkalanıyor. Hastalık artarken, bununla birlikte ölüm oranlarında da ciddi bir yükseliş söz konusu. Birçok ülke sokağa çıkma yasağı ilan ederken, birçok ülke ise yasakları delen vatandaşlarına zor kullanıyor.

Ülkemize de geçtiğimiz günlerde giriş yaparak büyük paniğe neden olan ve ardından ölümlerin başlamasını tetikleyen korona virüs konusunda alınan tedbir kararları birçok alanda uygulanmaya başlandı.

65 yaş üzeri vatandaşlara evden çıkma yasağı getirilirken bununla birlikte birçok sektörde ise kısıtlamalara gidildi. Lokanta restoran ve insanların toplu halde kullandıkları alanlarda adeta sıkıyönetim kuralları uygulanırken bununla birlikte kamusal alanlarda da kısıtlamalara gidildi.

Şanlıurfa genelinde alınan önlemler doğrultusunda insanların zorunlu olmadıkça evlerinden dışarıya çıkmamaları istenirken, vatandaşlar, günlük bin aracın tamir edildiği evren sanayi sitesinde önlemler alınıp alınmayacağını merak ettiklerini dile getirdiler.

Evren küçük sanayi sitesinde günlük bin adet aracın bakım onarım ve tamir işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyleyen vatandaşlar, korona virüse adeta davetiye çıkartıldığını ve virüs yayılımının toplu alanlarda daha hızlı artığını dile getirdiler.

Kısıtlama getirilmeli

Sanayi sitesine gerekli kısıtlamanın getirilmesini isteyen vatandaşlar; “ korona kâbusu artarak devam ediyor. Ülkemizde can kayıpları hızla yükselmeye başladı. Alınan tedbirler çoğu kez yeterli olmuyor. Ülkemizde alınan korona virüs tedbirleri üst seviyede. İnanıyoruz ki bu tedbir kararlarına uyulduğu takdirde kısa sürede bu tehlikeyi bertaraf etmeye başlarız. Fakat bunun yolu da özveriden geçer.

Şanlıurfa da küçük sanayi sitesi olarak adlandırdığımız ve günlük ortalama bin aracın bakım onarım işlemlerinin gerçekleştirildiği alanda insanların yoğunluk oluşturduğunu gözlemledik. Alınan tedbirler sanıyoruz ki bu sanayi sitesine uğramamış.

Bu alandaki zaten hijyen kuralları hiçe sayılıyor. İnsanlar yağ boya ve bakımsız aletler ile iş yapmaya çalışıyor. Oysaki her türlü virüsün en çok sevdiği alanlardan bir tanesi de bu gibi yerler. Buna ek olarak aracını tamir için sanayi sitesine götüren birçok insan var. Birde sanayide çalışan çok sayıda işçi.

Bu şu anlama geliyor. Korona virüsüne açık kapı ve davetiye demektir. Oysaki alınan tedbir kararları tüm sektörleri kapsamakta. Bu sitede neden tedbir alınmıyor? Alınacaksa şayet ne zaman uygulanacak? bu ve benzeri sorular kafamızdaki en önemli sorun. Başta valimiz olmak üzere büyükşehir belediye başkanımız ve kamu kurum ve kuruluşlarını göreve davet ediyoruz. Yetkililerin bir an önce bu sitede gerekli tedbirleri almalarını istiyoruz.” şeklinde konuştular.

Araçlarımızı tamir ettirmemiz lazım

Öte yandan görüşlerini aldığımız araç sahipleri, zorlu süreçte kendilerine araçlarının lazım olduğunu belirterek; “araçlarımızın bakımını bir an önce yaptırmak zorundayız. Bu durum oldukça ciddi ve bizlerde hazırlıklı olmak zorundayız.

Olası bir acil durumda bizlerde araçlarımız ile hastamızı sağlık kuruluşlarına yetiştirmek ve onunla ilgilenmek zorundayız. Bu nedenle araçlarımızın bakım onarım ve tamirleri için sanayi sitesinin yolunu tuttuk” şeklinde konuştular.

Sanayi esnafları; ‘Araçları öyle bırakamayız’

Sanayi sitesi esnafları durumun vahim olduğunu bildiklerini ve bu durumun ortadan kalkması için dua etmekten başka çarelerinin bulunmadığına dikkat çekerek şöyle konuştular; “bizlerde evlerimizin rızkı için çalışan bir işçi kemsiyiz. Bizlerde iş yerlerimizi kapatarak evlerimizden çıkmamak ve hastalık riski ile karşı karşıya kalmamak isterdik.

Fakat ne yazık ki şu anda durabileceğimiz bir durumda değiliz. Bizleri bekleyen birçok araç sahibi aracının bir an önce tamir edilmesini istiyor ve araç sahipleri bir taraftan mağdur biz tamirciler diğer yandan mağduruz.

Sanayi sitesinde keyfi durma lüksümüz yok. Önümüzde gizli ve nereden geleceği belli olmayan bir düşmen bulunmakta. Bizler bu düşmanla nasıl mücadele edeceğimizi bilmiyoruz. Devletimizin bizlere verdiği talimatlar doğrultusunda mümkün oldukça hareket etmeye çalışıyoruz.

Fakat bununla birlikte elimimizde bekleyen işlerimizi de bir an önce yetiştirmeye ve hem araç sahiplerinin mağduriyetini gidermeye çalışıyoruz, hem de mümkün olduğunca maske ve eldiven gibi koruyucu sağlık ekipmanları kullanarak kendimizi korumaya çalışıyoruz. Şayet çalışmazsak bu defada evlerimizde mağduriyet yaşayacağız” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı