Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 09:12 Bu haber 3683 kez okundu
 
Şanlıurfa’da armalı soyguna tepkiler çığ gibi!
Şanlıurfa’da okullar tarafından zorunlu kılınan armalı kıyafetlerin fahiş fiyatlarla satılması, velileri çileden çıkardı. Veliler, okulların tuhafiyeler ile anlaşmalı olduğunu iddia ederek yetkilileri göreve çağırdı.
ÖZEL HABER Haberi
Şanlıurfa’da armalı soyguna tepkiler çığ gibi!

Yeni eğitim yılı başlarken, okul gereçleri fiyatları da cep yakıyor. Bunların başında ise armalı okul kıyafetleri yer alıyor. Şanlıurfa’da okul kıyafetlerini satın almaya giden veliler, kıyafet fiyatlarına isyan etti. Kentte birçok okulun giysilerini tek bir firma satıyor. Kıyafetlerin armalı olması sebebiyle firmalar normal fiyatı 10 TL olan bir tişörtü 70 TL’ye satıyor. Bu soygunu kimi fırsatçılar kendi başlarına yaparken bazıları da okul yönetimi ile anlaşarak yapıyor.

 

Maliyetinin çok üstünde fiyata satıyor

Şanlıurfa’da okullar tarafından zorunlu kılınan armalı kıyafetlerin fahiş fiyatlarla satılması velileri çileden çıkardı. Veliler, okulların tuhafiyeler ile anlaşmalı olduğunu iddia ederek yetkilileri göreve çağırdı.Okullara maddi kazanç sağlansın diye bu yola başvuran okul yöneticilerine çağrı yapan veliler, her sene kronikleşen problem için Millî Eğitim Bakanlığından somut bir adım bekliyor.

10 TL’lik tişörtü bana 75 TL'ye sattılar

 Gazetemizi telefon yağmuruna tutan veliler, “Okullar forma için tek bir adres gösteriyor ve bizi alternatifsiz bırakıyor. Mağazalar da bunu fırsata çevirip formaları maliyetinin çok üstünde fiyata satıyor. Aldığım ürünlerin kalitesi ise tartışılır. Okullarla tuhafiyeler anlaşmalı.Bir tişörtün üzerinde okul arması var diye 10 TL’lik tişörtü bana 75 TL'ye sattılar. Bir çocuğuma okul kıyafeti toplamı 300 TL tuttu. Yazık günah. Hadi ben aldım alamayan durumu iyi olmayan insanlar ne yapacak.Milli Eğitim Bakanlığı bu duruma bir an evvel el atmalı” diye konuştu.

Çocuklarımızın boynu bükülmesin

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de, tek tip okul kıyafetleri konusunda velilerden gelen tepkilere sessiz kalmadı.Konuyla ilgili meclise soru önergesi veren Öztürk, ''Vatandaşlarımızın alım gücü her geçen gün düşmektedir, piyasalarda ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde insanlar yarınlarımızın teminatı olan evlatlarımızın eğitimini tamamlama, kıt kanaat geçinerek mali itibarını koruma hesabı peşinde'' dedi.

Şaibesiz çözüm üretin

Geçmiş dönemlerde çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için intihar eden baba’yı, aldığı kıyafeti pahalı bulduğu için sokakta isyan eden anne’yi gördük hatırlatmalarını yapan Yasin Öztürk, “Bu okul formalarını kim seçiyor, hangi mağazadan alınacağına karar veren kimler? Neden okul yöneticilerinin zan altında kalmasına sebep olan bu uygulama konusunda bir önlem almıyorsunuz? Velilere bir zorlama, yönlendirme var mı hiç araştırıyor musunuz? Gelen şikayetler neticesinde açılan soruşturma var mı?”  ifadelerini kullandı. İYİ Parti Denizli Milletvekili Öztürk; “Ekmeğinin peşinde olan esnafı, zan altında kalan okul yöneticilerini ve tek isteği evlatlarının eğitim alması olan velileri karşı karşıya getirmeyin, okul formaları konusunda ekonomik ve şaibesiz çözüm üretin” çağrısında bulundu.

Mehmet ASLAN/

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı